VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet nezaměstnaných starších

Žďár nad Sázavou - „Je mi padesát šest let. Už tři roky jsem bez pořádné práce. Jen v létě se živím pomocnými pracemi. Už jsem sbíral jablka i pomáhal na stavbách. Ale to mi natrvalo z evidenci úřadu práce nepomůže,“ pokrčil rameny bývalý traktorista Karel Vondráček.

19.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Není sám, v okrese je bez práce více než tisíc lidí, jež mají jedno společné: jsou padesátníci. Je jich tolik i přesto, že počet lidí bez práce starších padesáti let, v evidenci úřadů práce na Žďársku klesá.

V předchozích dvou letech byl počet evidovaných nezaměstnaných osob nad padesát let výrazně vyšší, než je tomu nyní. Zatímco v roce 2006 bylo k třicátému dubnu na úřadě práce zapsáno celkem 1117 těchto uchazečů o zaměstnání, v letošním roce se jejich počet snížil na 978. Množství padesátníků, kteří si hledají práci, je tedy z hlediska absolutních čísel nižší, jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných je však o něco vyšší než dříve. „Početní zastoupení těchto uchazečů mezi ostatními uchazeči o zaměstnání klesá pomaleji, než je celkový pokles míry nezaměstnanosti,“ vysvětluje Eva Sekorová ze žďárského úřadu práce.

Stejně jako ostatní nezaměstnaní mají i lidé nad padesát let možnost využít některý z rekvalifikačních kurzů. Starší osoby navíc tvoří kategorii, které je možnost rekvalifikace nabízena přednostně.

U těchto uchazečů je zájem zejména o kurzy obsluhy výpočetní techniky, pečovatelské kurzy, vedení projektové dokumentace, účetnictví, svařování, ale i o kurzy pro začínající podnikatele. „Vždy se však snažíme na základě osobních jednání s uchazečem vybrat takovou rekvalifikaci, která by mu skutečně pomohla nalézt uplatnění na trhu práce,“ říká Sekorová. Lidé v předdůchodovém věku se mohou pokusit obstarat si přivýdělek také sami, například na částečný úvazek. Zájem o jejich práci mají především vietnamští obchodníci, kteří oceňují jejich časovou flexibilitu a pracovní nasazení.

Obecně lze říci, že celkový zájem zaměstnavatelů o osoby nad padesát let se postupně zvyšuje. „Je to dáno na jedné straně celkovým nedostatkem pracovních sil, na druhé straně mohou tito uchazeči nabídnout své pracovní zkušenosti, svědomitost a pracovní disciplínu, čehož si zaměstnavatelé cení,“ podotýká Sekorová.

Žďársko patří společně s Bítešskem a Velkomeziříčskem k regionům s poměrně nízkou mírou nezaměstnanosti, která se pohybuje kolem 4,5 procenta. Nejhůře je na tom Bystřicko se 7,1 procenta.

Jana Ševčíková

19.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení