VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ornitologové odchytávali sýce rousné

Žďársko - V rámci monitoringu evropsky významných druhů ptáků se v letošním roce ornitologové zabývali sýci rousnými a kulíšky nejmenšími.

18.12.2015
SDÍLEJ:

Malé sovičky vyhledávají k hnízdění jehličnaté i listnaté lesy. Obývají obvykle dutiny stromů, ale nepohrdnou ani zavěšenou budkou. Dříve bylo sýce rousné možné zahlédnout především ve vyšších polohách, postupně se ale zabydlují i níže. Foto: Martin Pelán

„Sýc rousný společně s kulíškem nejmenším v současnosti patří mezi prosperující druhy, které v posledních desetiletích zaznamenaly významný územní početní rozvoj. Dříve byli považováni za horské druhy, zatímco v současnosti plošně hnízdí již v nadmořských výškách nad 450 500 metrů nad mořem. Jde o menší lesní sovy hnízdící v dutinách stromů nebo budkách," popsal dva ze sledovaných druhů ornitolog Ivo Hertl z Říček.

Ornitolog se zaměřuje na rozsáhlou oblast Bítešska a Křižanovska. „Na ploše zhruba sto kilometrů čtverečních lesa jsme nalezli nejméně patnáct okrsků sýců rousných a šest okrsků kulíšků nejmenších. Z toho na pěti místech bylo hnízdění sýců prokázáno nálezem obsazené hnízdní dutiny. Potravu těchto sov v naprosté většině úlovků tvoří drobní lesní obratlovci, především hlodavci," sdělil Ivo Hertl.

Do lesů se vydali ornitologové v tomto roce nejen na jaře, ale také na podzim. „V tomto ročním období provádíme noční odchyty sov, spojené s jejich kroužkováním. Tímto způsobem zjišťujeme například stáří ptáků a jejich přesuny. Zjistili jsme tak například přelet letošního mláděte na Bítešsko z Jihlavských vrchů, kde se této činnosti věnuje kolega. Letos jsem na Bítešsku zkontroloval dvacet sedm sýců, z nichž šest již bylo označeno dříve, třeba jako mláďata na hnízdě," vyjádřil se Ivo Hertl.

Monitoring sýců rousných pravidelně provádí i Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. „Už máme k dispozici ucelený přehled. V dubnu a květnu bylo ve Žďárských vrších zjištěno hnízdění sýců rousných na jedenácti lokalitách, z toho šest bylo úspěšných. Celkem jsme okroužkovali jednadvacet mláďat a podařilo se nám chytit a okroužkovat i dvě samice," popsal jarní odchyt ornitolog Jaromír Čejka. Ochranáři se do lesů s doupnými stromy vydali také na podzim. „Při nočních odchytech se nám podařilo „ulovit" sedm samců v rámci falešného podzimního toku," řekl Čejka.

Ornitologové ve Žďárských vrších monitorují malé sovičky už od roku 1988. „Jezdíme většinou na místa, kde už o sýcích víme. Při jarním odchytu škrábeme na doupné stromy, simulujeme zvuk predátora. Podzimní odchyty pomocí zvukové nahrávky jsou jiné než jarní. Velmi při nich záleží na počasí. Musí být zataženo, nesmí svítit měsíc a nesmí pršet ani foukat vítr. Pokud jsou tyto podmínky splněny, natáhneme síť a pustíme zvukovou nahrávku hlasu samečka. Jestliže je sýc přítomen, téměř okamžitě se ozve a letí odehnat narušitele ze svého teritoria," popsal „lovy beze zbraní" Jaromír Čejka.

Autor: Helena Zelená Křížová

18.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení