VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravený kulturní dům je připraven na novou éru

Nové Město na Moravě – Necelý rok trvala výluka v kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Budova totiž získávala nejen nový vnější kabát. Značných změn a modernizace se dočkal i interiér objektu.

19.5.2010
SDÍLEJ:

Po necelém roce se v nedávné době opět otevřel kulturní dům v Novém Městě na Moravě. Ve dvou fázích rekonstrukce získala budova nejen nový vnější vzhled, ale zejména interiér doznal změn směrem k modernímu vybavení. Foto: archiv

„V přízemí jsou k dispozici velký sál a dva menší sály. Upraveny byly také vestibul a šatna. V patře vznikly v prostoru bývalé vinárny dvě nové zasedací místnosti,“ vyjmenovala z dlouhého seznamu novinek Vlasta Soldánová, ředitelka Novoměstských kulturních zařízení.

Můžete v krátkosti připomenout historii Novoměstských kulturních zařízení i kulturního domu?
Kulturní dům v Novém Městě na Moravě byl postaven v letech 1972 – 1976 a nahradil na tomto místě původně postavenou sokolovnu. Ihned po svém otevření sloužila budova jako sdružený klub podniků, organizací a ZV ROH v Novém Městě na Moravě. Sdružovaly se tam také další podniky, jimž sloužil objekt pro pořádání schůzí, porad, konferencí, ale i plesů, zábav apod. Toto sdružení se v roce 1989 rozpadlo a kulturní dům převzal Městský úřad Nové Město na Moravě jako jeho zřizovatel. Před rokem 1989 se provoz a činnost kulturního domu hradily ze sdružených prostředků, což v praxi znamenalo, že pronájem prostor byl prakticky zdarma. Po roce 1989 však tato „výhoda“ z let minulých přestala platit.

Při takovém množství akcí jistě musí docházet k nutnému opotřebení interiéru, ale i exteriéru celého objektu. Jak jste si s touto skutečností poradili?
Postupnou renovací. Některé vybavení je od otevření „kulturáku“ prakticky původní, ale jak se s postupem doby měnily klubovny v kanceláře, renovovalo se i jejich vybavení. Chloubou i nadále zůstává gobelínový salonek vyzdobený velkým gobelínem, který zhotovili v roce 1975 manželé Lázničkovi z Třebíče. V roce 2004 jsme stáli před rozhodnutím, zda opět se značnými náklady a provizorně opravit střechu a okna u vstupní části kulturního domu, nebo se pokusit o získání státní dotace a kulturní dům opravit celkově, tedy vyměnit střechy, opláštění kulturního domu a udělat nový vchod s výtahem, který by sloužil všem starším a nejen handicapovaným občanům, pro něž byla před časem namontována pojízdná plošina.

Která varianta rekonstrukce zvítězila?
Po projednání s vedením města, naším zřizovatelem, bylo rozhodnuto o požádání dotace a projektem byl pověřen architekt Pavel Maléř z Projekční kanceláře v Pardubicích. Dostali jsme 15 milionů korun od ministerstva financí, více než 10 milionů korun nám přidělilo město, a tak jsme mohli provést první etapu rekonstrukce. S celkovou opravou bylo započato v červnu roku 2006 a tato etapa byla dokončena v listopadu téhož roku. V této fázi byly opraveny všechny čtyři části střechy kulturního domu a také se opravilo celé opláštění vstupní části kulturního domu.

V současnosti se kulturní dům otevírá po druhé etapě rekonstrukce. Jak dlouho tato část trvala?
Druhá etapa rekonstrukce trvala necelý rok, byla zahájena v červnu loňského roku a dokončena byla v současné době.

Co nového v kulturním domě návštěvníci naleznou?
Naleznou zde výrazně upravené a pozměněné prostory, které celému objektu dodají nový, modernější ráz. V přízemí jsou k dispozici velký sál a dva menší sály. Vytvořily se také kvalitnější prostory pro celkové zázemí a došlo k oddělení prostorů restaurace a kulturního domu, což býval letitý problém našeho zařízení. Upraveny byly také vestibul a šatna. Navíc se vybudoval boční vchod k hlavnímu sálu, určený především pro zásobování, který vyřešil problém spojený s pořádáním různých plesů. V patře, kde sídlí městská knihovna, jejíž provoz byl opět zahájen, vznikly v prostoru bývalé vinárny dvě nové zasedací místnosti, které budou sloužit pro pořádání různých přednášek, seminářů či konferencí. Obě jsou vybaveny moderní audio-video technikou. V přístavbě navíc vznikla také menší klubovna, v níž je umístěna skleněná stěna od Františka Víznera, mistra sklářského ze Žďáru nad Sázavou. Jsem přesvědčena, že nové, vylepšené prostory nabízejí kvalitní možnosti pro všechny naše návštěvníky různého zaměření.

Kolik si tato etapa rekonstrukce kulturního domu vyžádala finančních prostředků?
Tato etapa stála zhruba 29,5 milionu korun, a podílely se na ní kraj Vysočina a město Nové Město na Moravě. Z kraje Vysočina jsme čerpali dotaci z Regionálního operačního programu (ROP), která činila necelých 18 milionů korun. Zbytek, tedy 11,5 milionu korun, dofinancovalo město. Z vlastního rozpočtu jsme pak nechali udělat akustické obložení stropu ve velkém sále, kde je nově dvacet LED světel, a pro zvýšení efektu při vystoupeních jsme v tomto sále také nechali nainstalovat čtyři otočné reflektory s barevnými světly.

V čem spatřujete největší význam této opravy pro obyvatele Nového Města a okolí?
Myslím si, a je to určitě také vidět, že je vše uděláno moderním způsobem, takže návštěvníkům můžeme nabídnout příjemné prostředí, a to jak jednotlivcům, tak i sdružením, spolkům, školám či firmám. Tím, že vznikly nové prostory pro semináře a přednášky vybavené kvalitní audio-video technikou, nabízíme něco, co v Novém Městě doposud chybělo. Proto doufám a předpokládám, že toho budou obyvatelé nejen z Nového Města hojně využívat.

Na jaké akce se můžeme v nejbližší době v kulturním domě těšit?
Právě dnes se v kulturním domě uskuteční travesti show se skupinou Screamers a na červen je naplánováno představení Divadla Járy Cimrmana. Samozřejmě se také podílíme, ve spolupráci s městem, na pořádání setkání Nových Měst Evropy, které se uskuteční o víkendu od 18. do 20. června tohoto roku.

Jsme na počátku 21. století. Jakou funkci, úlohu by měl podle vašeho mínění plnit kulturní dům v budoucnosti?
Pokud bude město podporovat naši činnost stejným způsobem jako doposud, měl by kulturní dům plnit funkci místa setkávání lidí z různých vrstev, oborů, ale i organizací, což je podle mého názoru důležité a nezbytné pro celou společnost.

TOMÁŠ POHANKA

19.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Policie ČR. Ilustrační foto.

Z benzínové čerpací stanice odešel třikrát bez placení

Návštěvníci prozkoumají tajemná zákoutí žďárského zámku

Žďár nad Sázavou – Letitá tajemství dříve nepřístupných zákoutí půd, sklepů a chodeb žďárského zámku pomůže malým i velkým návštěvníkům odhalit jedinečná zážitková prohlídka. Ta se uskuteční v sobotu 26. srpna od 13 do 23 hodin.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení