Záměr, na který by bylo odhadem potřeba dvanáct milionů korun, by měl být rozdělen do několika etap a v jeho realizaci je počítáno s pomocí evropských fondů. „Chceme zažádat o peníze Operační fond životního prostředí,“ uvedl bystřický místostarosta Josef Vojta.

„V první řadě chceme zbudovat další kontejnerová stání a zvýšit počet stávajících kontejnerů. A to nejenom ve městě, ale i v jeho místních částech,“ pokračoval místostarosta.

Jak to s tříděním odpadů v Bystřici vypadá, chtějí zástupci města zjistit prostřednictvím ankety. Ta zjišťuje například co všechno jsou obyvatelé ochotni třídit, jaká optimální vzdálenost by měla být k nádobám na odpady a jejich další připomínky. „Dotazníky dostali například ve školách. Údaje budou použity jako podklad pro žádost o dotaci,“ upozornil místostarosta.

V další fázi by se Bystřickým hodil speciální automobil na svoz komunálního odpadu a domácí kompostéry, které by byly distribuovány zájemcům.

Druhá etapa modernizace odpadováho hospodářství by se výhledově týkala úpravy areálu Technických služeb – například vybudování překladiště. V nápadech figuruje i možná výroba biopaliva z odpadu či myčka na PET lahve.

„Papír, plasty a sklo, to už asi třídí skoro všichni. Nedovedu si ale představit, že by lidé přebírali slupky od brambor, pytlíky od čaje nebo skořápky od ořechů,“ dodal Petr Válka z Bystřice nad Pernštejnem.