VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři se obávají invaze netýkavky

Žďársko - Šíření netýkavky žláznaté ve žďárském regionu se nyní obávají Pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Výskyt tohoto nepůvodního rostlinného druhu totiž zaznamenali hned na několika loukách, o něž se Sdružením Krajina a dalšími ochránci přírody pečují.

19.10.2010
SDÍLEJ:

Kosením a sekáním luk s výskytem chráněných druhů rostlin zabraňují ochranáři tomu, aby zarůstaly náletovými dřevinami, rákosem nebo právě netýkavkou žláznatou.Foto: archiv

Právě kosení by mělo zabránit tomu, aby netýkavka, která běžně dorůstá i do výšky přes dva metry, ohrožovala chráněné druhy rostlin.„Je známou skutečností, že cílem kosení je nepřipustit nežádoucí rozvoj těch rostlinných druhů, které jsou konkurenčně zdatnější než chráněné rostliny a mohly by je z louky zcela vytlačit. Zpravidla to bývají náletové dřeviny nebo rákosiny, avšak poslední dobou se na okrajích luk v sousedství vodních toků začíná objevovat ještě jiný nezvaný host – právě netýkavka žláznatá,“ popsal Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Staviště i Fryšávka

Příkladem zasažených lokalit je například okraj louky u potoka Staviště poblíž Žďáru či luka u říčky Fryšávky na Novoměstsku.

A čím je zrovna netýkavka žláznatá tak nebezpečná? Tato růžově kvetoucí rostlina se velice rychle šíří, a to semeny, jež jsou vystřelována z pukajících tobolek. Semena jsou poté roznášena jednak živočichy, ale i po vodních tocích, podél nichž se netýkavka vyskytuje. Ve chvíli, kdy se v dané lokalitě tato květina začne šířit, hrozí nebezpečí původní vegetaci.

Často i dvoumetrová netýkavka s ohromným kořenovým systémem původní rostlinstvo zcela překryje a postupně jej vytlačuje. V některých oblastech s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin to může mít podle ochranářů katastrofální následky.

„Nebezpečí tak hrozí v podstatě všem chráněným druhům rostlin, které jsou vázány na vlhké a rašelinné louky. To je například vachta, vstavač, suchopýr, prstnatec májový a mnoho dalších,“ vyjmenoval Jaromír Čejka s tím, že základem boje s netýkavkou je především nenechat ji vysemenit.

Vetřelec z Himálaje

Šíření této rostliny, jež má původ v Himálaji, již zaznamenali i členové Sdružení Krajina. Ti pečují o louky v téměř třech desítkách oblastí, které se nacházejí jak na Novoměstsku, tak i na Žďársku nebo za hranicemi okresu.„Zatím jsme se naštěstí nesetkali s tím, že by se netýkavka vyskytovala přímo v lokalitě, o niž se staráme. Ale dostává se k hranicím těchto oblastí a musíme se snažit zabránit tomu, aby se dál šířila,“ uvedla ředitelka sdružení Kateřina Marečková.

----------

Nepůvodní druhy

Netýkavka žláznatá je jedním z nepůvodních druhů rostlin, jež byly do Česka zavlečeny z jiných zemí. Jejich šíření může vytlačit některé druhy původní vegetace. Kromě netýkavky patří mezi tyto „přistěhovalce“ např. i bolševník velkolepý, křídlatka japonská a sachalinská, křídlatka česká (kříženec k. sachalinské a japonské) či borovice vejmutovka. Invaze nepůvodních druhů, které mohou škodit těm domácím, se týkají také živočichů. I na Žďársko se již dostal např. rak americký, jenž je hrozbou pro raka říčního. Bývá totiž přenašečem račího moru, proti němuž je na rozdíl od českého raka imunní. Myslivce zase trápí norek americký, který se ve žďárském regionu rozšířil z kožešinových farem, nebo psík mývalovitý.
Místo události:
19.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení