VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři plánují akce pro veřejnost

Počítky - Také v letošním roce chystá nezisková organizace Sdružení Krajina akce, do nichž se může zapojit i široká veřejnost.

4.2.2014
SDÍLEJ:

Sdružení Krajina se pravidelně každoročně stará o podmáčené louky, které se musí namáhavě udržovat ručním kosením a hrabáním. Při této činnosti jim často pomáhají také dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Foto: Deník/archiv

Jedním z hlavních úkolů této organizace, zaměřené na ochranu přírody, je údržba podmáčených luk. Úkol je to o to náročnější, že všechny zásahy se musí dělat ručně.

To ale není jediné, co členové Sdružení Krajina dělají. Každoročně do svých činností zapojují i lidi „z venku". „Na jaře chystáme v Počítkách čištění starého úvozu, který místní znají jako Dulicu. Dříve se tam vozilo všechno možné. Rádi bychom úvoz zase uvedli do pořádku tak, aby vzniklo přírodní místo vhodné třeba pro nejrůznější setkávání," prozradil první z letošních akcí, která by měla propuknout koncem dubna, člen Sdružení Krajina Tomáš Blažek.

Další zajímavostí pro veřejnost, kterou Sdružení Krajina na letošek chystá, je botanická vycházka. Ta sice není žádnou novinkou, podobné návštěvy místní přírody se konaly již dříve, v tomto roce je ale v plánu i určitá změna. „Chtěli bychom se více zaměřit na živočichy, mělo by to mít prostě širší záběr. V předchozích letech jsme se věnovali pouze botanické stránce," potvrdil Tomáš Blažek.

Chybět by nemělo ani každoroční ruční hrabání luk, kterého se již pravidelně účastní dobrovolníci, jak z řad široké veřejnosti, tak také zaměstnanci Městského úřadu v Novém Městě na Moravě. „Úředníků jezdí tak kolem dvaceti a spolupráce se velmi dobře rozvíjí. To jsme opravdu rádi," pochválil Tomáš Blažek. Pro zemědělce jsou tyto travní porosty zcela neatraktivní. Naopak ochranáři si tu přijdou na své. a to zvláště v jarních měsících, kdy se tu objevují jinde téměř nevídané rostlinné druhy, jako je například prstnatec májový, vachta třílistá, kozlík dvoudomý nebo starček potoční.

A ke slovu by se opět měla dostat i loňská novinka, kterou jsou tůňky u novoměstského rybníka Koupaliště. „Vloni jsme spolu s žáky I. základní školy tůňky obnovovali a teď se domlouváme na tom, že by se území revitalizovalo a udělaly by se tam ještě dvě větší tůně, kde by pak škola mohla mít pro děti něco jako přírodní učebnu pro pozorování obojživelníků," nastínil plány do budoucnosti Tomáš Blažek.

Aktivity Sdružení Krajina budou pokračovat i na podzim, kdy by se mělo opět uskutečnit tradiční sázení stromů, které se většinou odehrává u turisticky značených cest.

Autor: Redakce

4.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ze žďárského kláštera se ztratila socha - děti si při Dnech otevřených zahrad zahrají na detektivy.
4

Ze žďárského kláštera se ztratila socha

Horácký džbánek.

Prázdniny na Žďársku budou plné hudby. Pro všechny věkové skupiny

Hasiči zachraňovali nemovitosti v Chobotu

Kuklík – Majetek obyvatel Chobotu, jedné z částí obce Kuklík, přijeli před ohněm „zachránit" dobrovolní hasiči. K členům místního sboru se přidali jejich kolegové z Rokytna a ze Studnic. Požár se ale naštěstí nekonal, hasiči si pouze ověřovali, zda by byli schopni v případě opravdové události kvalifikovaně zasáhnout.

AKTUALIZOVÁNO

Za únos a opakované znásilnění dívky dostali tři muži dohromady 30 let vězení

Brno – Unesli osmnáctiletou dívku z Jihlavska a opakovaně ji znásilnili v kempu na Hodonínsku. Za to si trojice mužů podle středečního rozhodnutí Krajského soudu v Brně odsedí celkem třicet let. Josef Dubský starší, který byl podle obžaloby hlavním organizátorem všech zločinů, má podle soudu strávit ve vězení dvanáct let.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Jedlíci se ve Škrdlovicích vrhnou na halušky

Škrdlovice – Zdatní jedlíci se v sobotu 27. května sejdou ve Škrdlovicích. Publikum bude sledovat „boj" o to, kdo nejrychleji spořádá porci halušek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies