VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři plánují akce pro veřejnost

Počítky - Také v letošním roce chystá nezisková organizace Sdružení Krajina akce, do nichž se může zapojit i široká veřejnost.

4.2.2014
SDÍLEJ:

Sdružení Krajina se pravidelně každoročně stará o podmáčené louky, které se musí namáhavě udržovat ručním kosením a hrabáním. Při této činnosti jim často pomáhají také dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Foto: Deník/archiv

Jedním z hlavních úkolů této organizace, zaměřené na ochranu přírody, je údržba podmáčených luk. Úkol je to o to náročnější, že všechny zásahy se musí dělat ručně.

To ale není jediné, co členové Sdružení Krajina dělají. Každoročně do svých činností zapojují i lidi „z venku". „Na jaře chystáme v Počítkách čištění starého úvozu, který místní znají jako Dulicu. Dříve se tam vozilo všechno možné. Rádi bychom úvoz zase uvedli do pořádku tak, aby vzniklo přírodní místo vhodné třeba pro nejrůznější setkávání," prozradil první z letošních akcí, která by měla propuknout koncem dubna, člen Sdružení Krajina Tomáš Blažek.

Další zajímavostí pro veřejnost, kterou Sdružení Krajina na letošek chystá, je botanická vycházka. Ta sice není žádnou novinkou, podobné návštěvy místní přírody se konaly již dříve, v tomto roce je ale v plánu i určitá změna. „Chtěli bychom se více zaměřit na živočichy, mělo by to mít prostě širší záběr. V předchozích letech jsme se věnovali pouze botanické stránce," potvrdil Tomáš Blažek.

Chybět by nemělo ani každoroční ruční hrabání luk, kterého se již pravidelně účastní dobrovolníci, jak z řad široké veřejnosti, tak také zaměstnanci Městského úřadu v Novém Městě na Moravě. „Úředníků jezdí tak kolem dvaceti a spolupráce se velmi dobře rozvíjí. To jsme opravdu rádi," pochválil Tomáš Blažek. Pro zemědělce jsou tyto travní porosty zcela neatraktivní. Naopak ochranáři si tu přijdou na své. a to zvláště v jarních měsících, kdy se tu objevují jinde téměř nevídané rostlinné druhy, jako je například prstnatec májový, vachta třílistá, kozlík dvoudomý nebo starček potoční.

A ke slovu by se opět měla dostat i loňská novinka, kterou jsou tůňky u novoměstského rybníka Koupaliště. „Vloni jsme spolu s žáky I. základní školy tůňky obnovovali a teď se domlouváme na tom, že by se území revitalizovalo a udělaly by se tam ještě dvě větší tůně, kde by pak škola mohla mít pro děti něco jako přírodní učebnu pro pozorování obojživelníků," nastínil plány do budoucnosti Tomáš Blažek.

Aktivity Sdružení Krajina budou pokračovat i na podzim, kdy by se mělo opět uskutečnit tradiční sázení stromů, které se většinou odehrává u turisticky značených cest.

Autor: Redakce

4.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Libor Smejkal

Velké Meziříčí na jaře přestalo střílet góly

Tradiční pašijová hra Co se stalo s Ježíšem?

V areálu na Libušíně zkouší žďárští farníci pašijovou hru

Z věžáků opadává omítka

Nové Město na Moravě - Nekvalitní fasádu na třech věžových domech, které jsou v majetku města, musí novoměstská radnice opravit za vlastní peníze. Firma, která práci na dvou domech odvedla, je v likvidaci. Na práce na třetím z věžáků skončila záruka.

Skokan Štursa má po své průlomové sezoně smíšené pocity

Nové Město na Moravě - První sezonu v reprezentačním týmu skokanů na lyžích má za sebou Vojtěch Štursa. Především v první polovině zimy si jedenadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě počínal výborně. Blýskl se osmým místem na závodech Světového poháru v Engelbergu, poprvé si zaskákal na Turné čtyř můstků. Poté však přišel útlum. Až při závěrečných letech v Planici si spravil chuť svým osobním maximem, kdy poprvé překonal dvou set metrovou hranici.

Meziříčí sešněrují uzavírky, po D1 čekají i město a okolí

Velké Meziříčí - Následující „horké" měsíce ohledně dopravních komplikací čekají obyvatele Velkého Meziříčí a jeho nejbližšího okolí. K modernizaci dvou úseků dálnice D1 nad městem se v dalších týdnech přidá ještě přestavba mostu u pošty na páteřní krajské komunikaci II/602 protínající Meziříčí paralelně s dálnicí. Ta si od června vyžádá úplnou uzávěrku průtahu městem. Tím však výčet nadcházejících staveb nekončí.

Čápi se ukázali. V Lukách chtějí zjistit, zda se vrátil pár z loňska

Vysočina – Hnízda čápů v Kraji Vysočina se po několika měsících opět plní. Zatím sedí na hnízdech většinou jenom jeden z párů, ten druhý za ním přiletí později. Tak tomu je zatím například ve Stonařově na hlavním tahu z Jihlavy na Znojmo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies