VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři plánují akce pro veřejnost

Počítky - Také v letošním roce chystá nezisková organizace Sdružení Krajina akce, do nichž se může zapojit i široká veřejnost.

4.2.2014
SDÍLEJ:

Sdružení Krajina se pravidelně každoročně stará o podmáčené louky, které se musí namáhavě udržovat ručním kosením a hrabáním. Při této činnosti jim často pomáhají také dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Foto: Deník/archiv

Jedním z hlavních úkolů této organizace, zaměřené na ochranu přírody, je údržba podmáčených luk. Úkol je to o to náročnější, že všechny zásahy se musí dělat ručně.

To ale není jediné, co členové Sdružení Krajina dělají. Každoročně do svých činností zapojují i lidi „z venku". „Na jaře chystáme v Počítkách čištění starého úvozu, který místní znají jako Dulicu. Dříve se tam vozilo všechno možné. Rádi bychom úvoz zase uvedli do pořádku tak, aby vzniklo přírodní místo vhodné třeba pro nejrůznější setkávání," prozradil první z letošních akcí, která by měla propuknout koncem dubna, člen Sdružení Krajina Tomáš Blažek.

Další zajímavostí pro veřejnost, kterou Sdružení Krajina na letošek chystá, je botanická vycházka. Ta sice není žádnou novinkou, podobné návštěvy místní přírody se konaly již dříve, v tomto roce je ale v plánu i určitá změna. „Chtěli bychom se více zaměřit na živočichy, mělo by to mít prostě širší záběr. V předchozích letech jsme se věnovali pouze botanické stránce," potvrdil Tomáš Blažek.

Chybět by nemělo ani každoroční ruční hrabání luk, kterého se již pravidelně účastní dobrovolníci, jak z řad široké veřejnosti, tak také zaměstnanci Městského úřadu v Novém Městě na Moravě. „Úředníků jezdí tak kolem dvaceti a spolupráce se velmi dobře rozvíjí. To jsme opravdu rádi," pochválil Tomáš Blažek. Pro zemědělce jsou tyto travní porosty zcela neatraktivní. Naopak ochranáři si tu přijdou na své. a to zvláště v jarních měsících, kdy se tu objevují jinde téměř nevídané rostlinné druhy, jako je například prstnatec májový, vachta třílistá, kozlík dvoudomý nebo starček potoční.

A ke slovu by se opět měla dostat i loňská novinka, kterou jsou tůňky u novoměstského rybníka Koupaliště. „Vloni jsme spolu s žáky I. základní školy tůňky obnovovali a teď se domlouváme na tom, že by se území revitalizovalo a udělaly by se tam ještě dvě větší tůně, kde by pak škola mohla mít pro děti něco jako přírodní učebnu pro pozorování obojživelníků," nastínil plány do budoucnosti Tomáš Blažek.

Aktivity Sdružení Krajina budou pokračovat i na podzim, kdy by se mělo opět uskutečnit tradiční sázení stromů, které se většinou odehrává u turisticky značených cest.

Autor: Redakce

4.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Komínek

Komínek posílí Velké Meziříčí

Ilustrační foto.

Z losu: Žďár přijede do Nového Města na konci srpna

Zbytovský: Chtěl jsem ještě zůstat v divizi

Bystřice nad Pernštejnem – Další bystřický kapitán a patriot v Novém Městě. Po roce od přestupu Ondřeje Víchy zamířil do sousední Vrchoviny také Luboš Zbytovský. Důvod je jasný. Po sestupu Bystřice do krajského přeboru by rád zůstal v divizi.

Děti ve Žďáře si užijí zábavné a soutěžní odpoledne s tatínky

Žďár nad Sázavou – Akci ušitou tátům přímo na míru chystá Kopretina – centrum pro rodiče s dětmi. O tom, že Táta dneska frčí, se mohou příchozí přesvědčit na farní zahradě kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou.

Vítochov v proměnách času představí fotografická výstava

Vítochov – Vše zajímavé z minulosti i současnosti Vítochova bylo vyfotografováno a představí se na výstavě fotografií, která bude mít vernisáž v neděli 2. července v 15 hodin v kulturním domě.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies