VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři plánují akce pro veřejnost

Počítky - Také v letošním roce chystá nezisková organizace Sdružení Krajina akce, do nichž se může zapojit i široká veřejnost.

4.2.2014
SDÍLEJ:

Sdružení Krajina se pravidelně každoročně stará o podmáčené louky, které se musí namáhavě udržovat ručním kosením a hrabáním. Při této činnosti jim často pomáhají také dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Foto: Deník/archiv

Jedním z hlavních úkolů této organizace, zaměřené na ochranu přírody, je údržba podmáčených luk. Úkol je to o to náročnější, že všechny zásahy se musí dělat ručně.

To ale není jediné, co členové Sdružení Krajina dělají. Každoročně do svých činností zapojují i lidi „z venku". „Na jaře chystáme v Počítkách čištění starého úvozu, který místní znají jako Dulicu. Dříve se tam vozilo všechno možné. Rádi bychom úvoz zase uvedli do pořádku tak, aby vzniklo přírodní místo vhodné třeba pro nejrůznější setkávání," prozradil první z letošních akcí, která by měla propuknout koncem dubna, člen Sdružení Krajina Tomáš Blažek.

Další zajímavostí pro veřejnost, kterou Sdružení Krajina na letošek chystá, je botanická vycházka. Ta sice není žádnou novinkou, podobné návštěvy místní přírody se konaly již dříve, v tomto roce je ale v plánu i určitá změna. „Chtěli bychom se více zaměřit na živočichy, mělo by to mít prostě širší záběr. V předchozích letech jsme se věnovali pouze botanické stránce," potvrdil Tomáš Blažek.

Chybět by nemělo ani každoroční ruční hrabání luk, kterého se již pravidelně účastní dobrovolníci, jak z řad široké veřejnosti, tak také zaměstnanci Městského úřadu v Novém Městě na Moravě. „Úředníků jezdí tak kolem dvaceti a spolupráce se velmi dobře rozvíjí. To jsme opravdu rádi," pochválil Tomáš Blažek. Pro zemědělce jsou tyto travní porosty zcela neatraktivní. Naopak ochranáři si tu přijdou na své. a to zvláště v jarních měsících, kdy se tu objevují jinde téměř nevídané rostlinné druhy, jako je například prstnatec májový, vachta třílistá, kozlík dvoudomý nebo starček potoční.

A ke slovu by se opět měla dostat i loňská novinka, kterou jsou tůňky u novoměstského rybníka Koupaliště. „Vloni jsme spolu s žáky I. základní školy tůňky obnovovali a teď se domlouváme na tom, že by se území revitalizovalo a udělaly by se tam ještě dvě větší tůně, kde by pak škola mohla mít pro děti něco jako přírodní učebnu pro pozorování obojživelníků," nastínil plány do budoucnosti Tomáš Blažek.

Aktivity Sdružení Krajina budou pokračovat i na podzim, kdy by se mělo opět uskutečnit tradiční sázení stromů, které se většinou odehrává u turisticky značených cest.

Autor: Redakce

4.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení