VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochranáři: Fryšavská alej se nám podařila

Fryšava - V roce 2004 byly v rámci Programu péče o krajinu vysázeny různé druhy dřevin u silničky spojující obec Fryšavu s nedalekým rybníkem Medlovem.

23.10.2009
SDÍLEJ:

Fryšavská alej se má k světu. Ujalo se 95 procent stromů vysazených v roce 2004.Foto: Foto: Helena Zelená Křížová

„Je to alej, která se velice podařila a to nejen tím, že se devadesát devět procent stromů ujalo, ale také do dnešní chvíle nedošlo k žádnému rozsáhlejšímu poškození těchto dřevin. Dnes už jsme mohli přistoupit k tomu, že jsme odstranili podpěrné kolíky, které stromku posloužily v době jeho mládí,“ pochvaluje si Fryšavskou alej, jak ji sami ochranáři nazývají, mluvčí Správy CHKO Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

V asi kilometrovém úseku byly vysázeny především javory, jasany, lípy a lísky, které byly doplněny ovocnými stromy, šípkovými keři a hlohy.

Vlastní výsadba ovšem zdaleka ještě neznamenala ukončení všech prací v této lokalitě. Ochranáře čekalo každoroční vyžínání trávy, nátěry proti okusu zvěří a pravidelný řez stromů.

„Je to tak trochu mimořádná záležitost v tom, že nám majitelé zdejších pozemků vyšli vstříc a vedle vysazených stromků a keřů je zelený, třímetrový pás, který odděluje novou výsadbu od zemědělsky obhospodařovaného pozemku. Nedochází tak v žádném případě k poškozování jednotlivých stromů zemědělskou technikou,“ říká Jaromír Čejka.

Stromy a keře mají pro naši krajinu velký význam. Například ve zmíněné fryšavsko – medlovské lokalitě byl kdysi jen holý kopec – názorný příklad toho, jak by to asi v přírodě vypadat nemělo. „Stromy – to je ten krajinotvorný prvek, který rozčísne hřeben kopce a vytvoří mnohem příjemnější pohled, než byl pohled předchozí na holou pláň,“ dodal Čejka.

------------

O víkendu přibudou u Rokytna nové stromy

U obce Rokytno se o víkendu sejdou lidé, kteří jsou ochotni přispět ke zlepšení tamní krajiny tradičním sázením stromů. To pořádá Sdružení krajina z Počítek.

„Výsadby se každoročně uskutečňují v různých místech Žďárských vrchů. Nově vysazené stromy většinou lemují polní cesty nebo méně frekventované silnice. Dochází tak k obnově alejí, které jsou významným krajinotvorným prvkem, ale bez systematické obnovy postupně vymizejí,“ informoval Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina.

„Výsadbám předchází pečlivý výběr pozemků, aby v budoucnu nedošlo ke konfliktům s jinými zájmy, které by mohly vést k likvidaci stromů. Ideální je, když se podaří od vlastníka pozemku nejenom získat souhlas k výsadbě, ale také jej do sázení stromů zapojit, aby k nim měl vztah,“ vysvětlil Blažek.

Náklady spojené se sázením dřevin hradí Sdružení Krajina, letos finančně přispěla Správa CHKO Žďárské vrchy. Výsadba se uskuteční v sobotu 24. října, sraz zájemců je v 10 hodin na křižovatce turistické trasy z Nového Města do Třech Studní a silnice spojující Rokytno a Vlachovice.⋌ (lm)
23.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Vysočina – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení