VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Jam se bojí nové křižovatky v průmyslové zóně

Žďár nad Sázavou – Obavy z nové křižovatky, která na podzim vznikne dokončením první části obchvatu Žďáru nedaleko železničního přejezdu v průmyslové zóně, mají obyvatelé Jam.

11.7.2015 2
SDÍLEJ:

Vybudováním první části obchvatu Žďáru se změní přednost v jízdě na křižovatce u Mělkovic (na snímku) a ve žďárské průmyslové zóně. Foto: René Rámiš

Jamští zastupitelé o problému diskutovali v rámci svého zasedání. Křížení ulice Jamské a obchvatu bude podle nich nebezpečné. Vedení obce se následně obrátilo na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem.

„Máme obavy, křižovatka bude nepřehledná. Navíc v zimě to tam bude určitě klouzat. Silnice ve směru od Jam ke Žďáru je v tom místě do kopce. Problém vidíme i v tom, že hlavní silnici pak těžko přejdou pěší. S nimi asi nikdo nepočítá, přitom tam chodí lidé na Grejdy na chaty. Ale teď už se s tím nedá nic dělat, výběrové řízení na dodavatele stavby už je hotové," povzdech si starosta Jam Jiří Šikl. Podle Jamských by v dané lokalitě mnohem bezpečněji působil kruhový objezd. „Je ale těžké to posuzovat, to musí odborníci," dodal Šikl.

O kruhovém objezdu ale ŘSD neuvažovalo. „Okružní křižovatka se dělá v místech s kapacitními problémy. Podmínkou je, aby byla vyvážena intenzita dopravy jednotlivých větví. A po silnici I/19 bude jezdit aut daleko více, než po vedlejší komunikaci," odpověděla na otázku možnosti změny křižovatky průsečné na okružní ředitelka ŘSD Marie Tesařová.

Z Jam jezdí do Ždáru za prací podle slov starosty nejméně polovina obyvatel obce. „Nejde ovšem jen o Jamské, ale také o nákladní auta a autobusy, které tuto trasu pravidelně využívají. Komplikace jsme tam zaznamenali už dříve, a to na železničním přejezdu. Ten se pak vyřešil světelnou signalizací. A teď se s podobnou situací budeme muset potýkat o padesát metrů dál. Teď už je ale zbytečné o tom mluvit, uvidíme časem, jak to dopadne," řekl Jiří Šikl.

Přeložka silnice I/19, která má především ulevit dopravní situaci na Novoměstské ulici ve Žďáře nad Sázavou, změní hned dvě křižovatky. „Jamskou" v průmyslové zóně a druhou u Mělkovic.

„Hlavní komunikací bude přeložka, ta bude nově silnicí první třídy. Současný úsek od křižovatky od Mělkovic do Žďáru až po ulici Smetanovu bude zařazen do sítě místních komunikací a předán městu. Takže se změní i přednosti v jízdě," potvrdila Marie Tesařová. Obavy o bezpečnost by ale podle jejího mínění řidiči mít neměli. Rychlost aut bude upravovat nové dopravní značení. ⋌dokončení na 

V nových křižovatkách budou odbočovací pruhy. „Rychlost před oběma inkriminovanými křižovatkami bude na hlavní silnici omezena na sedmdesát kilometrů v hodině. Neplánujeme žádnou jinou úpravu, uvidíme, jak se tam bude jezdit. U nových staveb vyvstanou vždycky nějaké obavy, až praxe ukáže, jestli bude zapotřebí ještě něco zohlednit," vysvětlila Marie Tesařová.

Situaci chodců na křižovatce u Jamské ulice by v budoucnu mohl vyřešit nadchod, o němž začínají uvažovat ve žďárské radnici. „Přechod tam udělat nemůžeme. Ale chtěli bychom tamní situaci řešit, což nejde jinak, než mimoúrovňově – buď podchodem nebo nadchodem. Jednodušším a lacinějším řešením by byl zřejmě nadchod. Ale
i ten bude v rámci statisíců až milionu korun," prohlásil místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Pro větší bezpečnost cyklistů by zase mohla vzniknout ve Žďáře ve směru na Nové Město cyklostezka, o níž se už delší dobu uvažuje. Ta by začínala v ulici Novoměstské. „Jakmile nám bude do majetku města vrácena silnice vedoucí od křižovatky u Mělkovic do Žďáru, tak se pak začneme bavit o tom, jestli vybudujeme cyklopruh, cyklotrasu nebo cyklostezku. Vše se bude odvíjet od množství potřebných finančních prostředků," upřesnil Klement.

Dopravní situace v Novoměstské ulici ve Žďáře by se měla po vybudování první části obchvatu města uklidnit. Doprava v okresním městě ale ještě ani zdaleka nebude vyřešena úplně.

„Nejsem si jistý, jestli se přeložkou hlavní silnice pro Žďár něco změní. Problémovým místem bude kruhový objezd u Enpeky. Ten už je ucpaný nyní, a pokud se nenajde řešení nějaké jiné propojky na Jihlavu, tak bude 
i nadále," řekl Jiří Šikl.

Autor: Redakce

11.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Plameny po prodloužení padly v Kolíně

Kolín – Pátý přípravný zápas před novou sezonou odehráli v úterý v Kolíně druholigoví hokejisté Žďáru nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení