VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Na letošní přívalové deště doplatilo hlavně centrum města

Nové Město na Moravě - Přestože si lidé v některých lokalitách stěžují na nedostatek srážek, Nové Město na Moravě letos zažilo hned několik přívalových dešťů. Ty se „podepsaly“ především na centru města, kde voda poničila mlatový chodník v horní části Vratislavova náměstí.

30.8.2017
SDÍLEJ:

Mlatové chodníky jsou v horní části Vratislavova náměstí od roku 2014.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Letošní podmínky byly extrémní, došlo ke zničení více míst přívalovými dešti. Nemůžeme ale všechnu vinu svádět jen na přívalové deště. Musíme si přiznat, že mlatový povrch na náměstí není tak kvalitní, jak jsme si původně představovali. Déšť to spíš jen dokonal,“ podotkl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Pískový povrch se v horní části Vratislavova náměstí objevil po rekonstrukci dané lokality v roce 2014. Výběr materiálu, který mohl být na chodníky tehdy použit, byl značně zúžen. Ke stavbě se totiž vyjadřovali také památkáři, neboť centrum města je městskou památkovou zónou. „S kritikou jsme se setkali hned od začátku. Lidem se mlatový povrch nelíbil,“ přiznal Michal Šmarda.

Město nyní musí nově vzniklou situaci řešit. „Nechali jsme si udělat analýzu, v čem je vlastně problém. Přišlo se na to, že problematický není mlatový povrch, ale výběr finálního materiálu. Dobře udělaný mlatový chodník vydrží nápor deště i sněhu a také velké spády. Proto jsme se rozhodli vybrat jiný druh písku a chodníky na náměstí opravit,“ informoval Michal Šmarda.

Oprava mlatových chodníků vyjde město na desítky tisíc korun. „Budeme se to snažit stihnout ještě v podzimních měsících, nejpozději na jaře. Do městských slavností Nova Civitas už bude rozhodně hotovo. Nepůjde o výjimečnou investici, neboť mlatové povrchy, i když jsou dokonalé, potřebují pravidelnou údržbu. Takže bychom stejně nějaké peníze na ně museli vynaložit. A budeme se snažit zlepšit i odtok vody z parku, aby byl lépe vyspádován a voda mohla odtékat na travnaté plochy a tam se vsakovat,“ prozradil novoměstský starosta.

Právě voda, která při přívalových deštích odtékala z parku na Vratislavově náměstí, byla příčinou další nepříjemné situace. Přívalové deště zkomplikovaly i tradiční hudební slavnosti Novoměstské Slunohraní v Horácké galerii. „V průběhu závěrečného koncertu, který byl kvůli počasí přemístěn z nádvoří galerie do jejích půdních prostor, vtekla voda z náměstí do forhauzu. Každý, kdo měl volné ruce, popadl mop a snažil se ji z průjezdu odstranit. Návštěvníci koncertu o ničem nevěděli až do té doby, dokud představení neskončilo a oni, svátečně ustrojeni, se nemuseli zbývajícím pískem a vodou brodit k východu,“ zavzpomínal na poněkud úsměvnou situaci jeden ze zaměstnanců Horácké galerie Pavel Haluza.

Povodeň v galerii se naštěstí obešla bez následků. „Tím, že se nám podařilo vodu včas dostat pryč, se v podstatě nic moc nestalo. Museli jsme jen vysoušet mokré zdi, ale žádná škoda nám nevznikla,“ potvrdil ředitel Horácké galerie Josef Chalupa.

Další novoměstské lokality na tom byly o něco hůře. „Pravidelně míváme problémy na Žďárské ulici, kde se nám v době přívalových dešťů doslova tvoří laguna. A podobně je na tom Bělisko pod Brožkovým kopcem. Letos byly průvalové deště mnohem prudší, než jindy. A škody byly poměrně velké,“ poznamenal starosta.

Autor: Helena Zelená Křížová

30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Šivak.
2

Sháněli peníze na drogy. Koupili ukradenou občanku a šli si sjednat úvěr

Zelená hora.

Zapomenutého návštěvníka zamkli na Zelené hoře, volal strážníky

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Vysočina – Kdo topí v kotlech na pevná paliva a bude chtít změnu, toho se týká druhá vlna kotlíkových dotací. Kraj Vysočina získal na tuto vlnu asi 230 milionů korun. Žádosti začne přijímat 20. října a předpokládá, že uspokojí více než dva tisíce dalších žadatelů.

Řidička kličkovala po silnici, nadýchala skoro dvě promile

Rousměrov – Osobní auto kličkující po cestě zaujalo policisty, co v neděli navečer hlídkovali u Rousměrova.

Od ledna budou ve Žďáře platit za psy i lidé „bydlící“ na úřadě

Žďár nad Sázavou – Od ledna začnou ve Žďáře poplatek za své psy platit i lidé, kteří jsou k trvalému pobytu přihlášení na adrese ohlašovny městského úřadu. Dosud byli od tohoto poplatku osvobozeni.

Žena volala policii na opilého známého

Žďársko – Kvůli tomu, že se choval hrubě ke své blízké známé, vyjížděli policisté v neděli večer do obce nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Čtyřiačtyřicetiletý muž byl „pod parou“ a nakonec střízlivěl na jihlavské záchytce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení