VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K obnově bystřické zeleně přispěje 21 milionů

Bystřice nad Pernštejnem - Celkem 23 334 846 korun je suma, která je třeba ke komplexní výměně zeleně v Bystřici nad Pernštejnem. Prostřednictvím dotace z regionálních operačních programů životního prostředí se nyní Bystřickým podařilo k těmto účelům získat téměř jedenadvacet milionů korun.

9.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

„Z městské kasy budou do tohoto projektu vloženy dva miliony a dvě stě padesát tisíc korun,“ upřesnil bystřický starosta Karel Pačiska. Dodal, že pokud se potřebný finanční příspěvek města rozloží do tří let, nemělo by to bystřickou pokladnu zatížit o nic více, než běžné každoroční investice na obnovu a úpravu městské zeleně.

Veřejná zeleň, která by se v Bystřici měla během tří let dočkat obnovy, byla rozdělena celkem na sedmnáct lokalit. V této souvislosti dojde k likvidaci řady nemocných, starých a přerostlých stromů, které by mohly ohrozit lidi i majetek svým pádem. V této chvíli je již každý z nich odborně posouzen, přičemž ty nevyhovující budou vykáceny a vyměněny za nové dřeviny.

„Jedná se asi o deset procent veškeré městské zeleně,“ uvedl vedoucí bystřického odboru životního prostředí František Klimeš s tím, že se nebude jednat o malé sazenice, ale již o kmínky, které vyrostou a vytvoří korunu relativně rychle, během několika následujících let.

Po vyřízení nutných administrativních formalit spojených s přidělením dotačního titulu se uskuteční výběrové řízení, a to jak na dodavatele stavby, tak i na její dozor. „Harmonogram prací ještě nemáme, ale když všechno dobře půjde, mohlo by se s prvními pracemi začít ještě letos na podzim. Jako reálnější však vidím příští jaro,“ odhadl místostarosta Bystřice Josef Vojta. „Administrativa spojená s vyřizováním dotace bude ještě nějakou dobu trvat,“ dodal.

Stromy v Bystřici budou obměňovány tak, aby ani ve vzrostlém stavu nijak nepřekážely a také v sezoně nezpůsobovaly závažné zdravotní problémy alergikům, kterým vadí jejich pyl. „Jedná se o místní dřeviny, ale budou sázeny s ohledem na okolnosti. Ve městě přibude například asi sto padesát mladých lip, ale každá musí mít vymezeno svoje místo, aby ani poté, co vyroste, nikomu nepřekážela,“ doplnil Karel Pačiska s tím, že obyvatelé se rozhodně nemusejí obávat, že stromů a zelených lokalit v Bystřici ubude.

Přiznání státní dotace pro Bystřické znamená skutečnost, že komplexní projekt výměny zeleně, který ve městě plánovali tak jako tak, bude podstatně rychlejší.

Navíc peníze města, které jsou ročně vydávány na dendrologický průzkum dřevin rostoucích na území Bystřice, mohou být použity v rámci spoluúčasti na financování projektu.

Autor: Lenka Mašová

9.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení