VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O navrácení Zelené hory chce církev žádat do konce května

Žďár nad Sázavou – Brněnské biskupství dokončuje shromažďování dokumentace pro žádost o navrácení kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře do majetku církve.

23.4.2013
SDÍLEJ:

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.Foto: Lenka Mašová

Výzvu o převedení památky vedené na prestižním seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO chce biskupství státnímu pozemkovému úřadu adresovat již nadcházející měsíc. „Dohledáváme poslední podklady. Byli bychom rádi, kdyby se podařilo podat žádost o převedení do konce května," řekla včera mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Co se bude dít dále? Státní pozemkový úřad následně prověří, zda výzva splňuje podmínky určené zákonem o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Vlastníkem unikátního dí᠆la barokní gotiky se stal stát v roce 1953, čímž současně přebral i povinnost zajistit jeho údržbu. Do Santiniho chrámu již investoval miliony korun. Dohled vykonává Národní památkový ústav (NPÚ), od začátku roku připadla povinnost územní památkové správě (ÚPS) v Českých Budějovicích.

Podle mluvčí budějovické správy Jitky Skořepové již ředitel Petr Pavelec jednal se správcem farnosti Vladimírem Záleským. „Probíhají nutné administrativní kroky, vzhledem k jejich složitosti bude proces předání trvat několik měsíců," sdělila Skořepová. Zároveň se obě strany dohodly na tom, že ještě v letošním roce bude správu nad Zelenou horou dělat Národní památkový ústav, v příštím roce již římskokatolická církev.

Co bude s hroby?

Cílem žďárské farnosti je vrátit do chrámu pravidelné mše a otevřít jej více poutníkům, například konáním většího počtu duchovních akcí. Bude se však muset zabývat také zrušením starého hřbitova mezi ambitem a kostelem, zaniknout by měl nejpozději v roce 2016. Zavázala se k tomu Česká republika při zápisu památky na seznam UNESCO. „Nepohřbívá se tam od roku 1996, kdy byl zkolaudován nový hřbitov pod kostelem," řekla starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová.

„Cítíme pietu místa. Budeme se všemožně snažit vyjít vstříc lidem, kteří tu mají pochované své blízké," nechal se slyšet žďárský farář Vladimír Záleský. Církev se bude snažit pozůstalým vysvětlit výhodu přemístění ostatků.

Velká část hrobů už byla z areálu památky přemístěna. O tom, zda by byli ochotni některé hroby na místě ponechat, odmítl prostřednictvím médií Záleský spekulovat.

Starostka Zvěřinová dále řekla, že již obdržela od faráře Vladimíra Záleského oficiální žádost o schůzku, na které chce radním a zastupitelům představit svoji vizi dalšího fungování Zelené hory. Setkání se uskuteční po žďárské svatojánské pouti. Předběžně se podle slov starostky vyjádřil v tom smyslu, že má zájem spolupracovat s městem. „Měli bychom například společné propagační materiály, vycházel by nám vstříc v možnosti uskutečnit prohlídky kostela pro naše hosty a podobně," podotkla Dagmar Zvěřinová.

Žďárská radnice také chystá letos další úpravy u Zelené hory, měly by se zlepšit hlavně přístupové cesty. Na tyto záměry by neměla mít vliv ani změna vlastnictví. „Výhled města se nemění, protože tyhle věci jsou, myslím, prospěšné i pro nového majitele," míní místostarosta Ladislav Bárta. V případě převodu památky církvi očekává debatu s jejími zástupci a s památkáři o dalších plánech na úpravy tohoto místa. „Abychom je zrevidovali nebo abychom na nich našli společnou shodu," sdělil ještě místostarosta.

Zelená hora se výrazně podílí na cestovním ruchu ve městě. Kostel loni navštívilo skoro 27 tisíc turistů.

Autor: Zlata Ptáčková

23.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Slavkovičtí odhalí pamětní desku slavnému rodákovi, malíři Blažíčkov

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Nové Město na Moravě – Za nadávky si vysloužil pobyt v protialkoholní záchytné stanici čtyřiapadesátiletý muž v Novém Městě na Moravě.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení