VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou podobu kopce Kalvárie namalují architekti krajináři

Nové Město na Moravě – Komplexní řešení nové podoby kopce Kalvárie v Novém Městě na Moravě, který má pro místní nejen přírodní, ale také historickou hodnotu, bylo zadáno odborníkům. Radnice se obrátila na Ústav zahradní a krajinářské architektury zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně.

25.6.2016
SDÍLEJ:

TŘI KŘÍŽE. Pro obyvatele Nového Města na Moravě se kopec Kalvárie se třemi kříži stala častým cílem při víkendových procházkách. Foto: Helena Zelená Křížová

„Jde o jednu z nejvýznamnějších lokalit v Novém Městě. V minulosti už došlo k částečnému odlesnění Kalvárie, čímž se odkryly tři kříže. A podařilo se také zrevitalizovat tamní Nebeské rybníky," řekl novoměstský místostarosta Michal Šmarda. Pro místní se lokalita stala častým cílem při víkendových procházkách. „Chodíme tam s manželkou velice rádi, to místo nás okouzlilo. A musím říct, že částečným vykácením hodně získalo. Tři kříže jsou už zdálky viditelné, pomalu se opět stávají dominantou města tak, jak tomu bývalo v minulosti," nechal se slyšet novoměstský patriot Karel Dostál.

Lokalita je místním známa také díky příběhu, který se udál v dávné minulosti. Připomíná jej kronika a mnohé publikace, odpradávna byl ústním podáním předáván z generace na generaci. Samo místo bylo odnepaměti pokládáno za magické.
„Tři kříže nechali novoměstští obyvatelé na vrcholu kopce Kalvárie vztyčit jako poděkování za to, že se městu vyhnula morová epidemie," připomenul Michal Šmarda.

Tři kříže byly ještě donedávna skryty v hustém lesním porostu. Před pár lety začalo postupné odlesňování kopce. „Nechtěli jsme ale přistoupit k razantnímu řešení, rádi bychom, kdyby odlesnění i případná nová výsadba byla řešena citlivě a to zvláště proto, že Nové Město je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy," uvedl starosta. Místo má být klidovou zónou, atraktivním cílem turistů i místních obyvatel.

„Je to významná lokalita, proto jsme se rozhodli požádat o spolupráci nejpovolanější odborníky, čímž bezesporu lidé z Ústavu zahradní a krajinářské architektury zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně jsou," prohlásil starosta Šmarda.
Město poskytlo Mendelově univerzitě finanční dar ve výši sto padesát tisíc korun. Za to očekává konečný návrh řešení lokality.

Ústav zahradní a krajinář-ské architektury zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně radnici slíbil, že udělá sérii workshopů. „Na nich podobu kopce se třemi kříži budou projednávat odborníci s aktivní novoměstskou veřejností. Vzniknou tak čtyři varianty řešení. Pak je naplánovaná druhá fáze, tou bude samotné projektování. Výstupem by mělo být jedno řešení, kterého bychom se pak měli držet a podle kterého bychom upravovali další plány rozvoje celé lokality, která zahrnuje také evangelický hřbitov," informoval Michal Šmarda.

Radnice předpokládá, že se tomuto tématu bude více věnovat v druhé polovině letošního roku. „Domníváme se, že v říjnu bychom mohli mít první výsledky. 
A budeme se tím zabývat ještě i v roce příštím," uzavřel novoměstský starosta Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

25.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Matka na své děti neplatí výživné

Nové Město na Moravě – Téměř třicet tisíc korun dluží na výživném pro své děti třiačtyřicetiletá matka ze Žďárska. Policisté proto ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Nositelem tradic jsou letos organizátoři Malého svrateckého maratonu

Vír – V pořadí už šestým Nositelem tradic Bystřicka se stal atletický oddíl spolku Jiskra Vír, a to na udržování tradice Malého svrateckého maratonu. Ten se v sobotu 26. srpna ve Víru uskuteční už po čtyřiašedesáté.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Vysočina – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Do Města se o víkendu sjedou chovatelé drobného zvířectva

Nové Město na Moravě – Chovatelé ukáží o tomto víkendu své odchovy. V Novém Městě na Moravě se koná tradiční Horácká výstava drobného zvířectva, jejíž součástí je také expozice okrasného ptactva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení