Přehrady by měly v budoucnu sloužit jako ochrana proti povodním a jako další zásobárny vody pro období sucha. V celé republice je takových lokalit vybráno celkem šestašedesát.

Obce uvedené v ministerském seznamu nemohou zcela libovolně nakládat s pozemky, které jsou součástí územní rezervy. Například na nich nemohou vytvořit nové stavební parcely anebo třeba postavit nějaký podnik.

Petice proti nádrži

„Kdyby někdy ke stavbě přehrady došlo, u nás by se to dotklo domů kolem Svratky, horní části obce ne. Ale doufáme, že k tomu snad nedojde,“ vyjádřil se starosta Krásného na Novoměstsku Aleš Suchý. Právě u jeho obce by mohla jednou stát přehrada „Borovnice“. „Co si vzpomínám, tak naposledy se to řešilo tak před pěti šesti lety. Lidé samozřejmě podepisovali petice proti stavbě přehrady, ale pak to utichlo. Že by mělo být nějaké další jednání, o tom nic nevíme,“ dodal starosta Suchý.

Pozemků v lese by se výhledová stavba vodního díla na řece Svratce dotkla v sousední obci Borovnici. „V těch místech je chráněná krajinná oblast, máme to v územním plánu přesně vyznačeno. Tahle záležitost se však táhne už hodně dlouhou dobu a je pravda, že s vlastníky pozemků v minulých letech nikdo nejednal,“ připomněl starosta Borovnice Edvard Holeš. Také on připomněl petice, kterými se před lety tamní obyvatelé proti zveřejněnému záměru možnosti stavby záložních přehrad, ač pouze výhledovému záměru, bránili.

Plány shora

„Zatím nejde o záměr výstavby nových vodních nádrží, ale o vytipování lokalit, které jsou hydrologicky a geologicky vhodné,“ uvedla mluvčí Ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Při dalších chystaných jednáních by měly konečně přijít ke slovu obce s tím, že počet vytipovaných lokalit pro stavbu vodních děl v Česku může být snížen.

Do krajského územního plánu mohou krajští úředníci v této fázi záměru navržené lokality pouze zanášet. Jejich seznam jim totiž přijde „shora“. A poté o situaci dotčené obce kraj informuje, aby pozemková rezerva nekolidovala s územním plánem té které vesnice.„Kraj v tomto ohledu nemá žádné rozhodovací právo, řídí se výhradně podle ministerských pokynů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Problém mají třeba ve Štěpánově – místní části obce Leština u Světlé na Havlíčskobrodsku, kde chtěli připravit stavební parcely. Nepřipraví, protože tamní pozemky jsou rovněž vytipovanou rezervou pro vodní nádrž.„Dozvěděli jsme se to až z krajského úřadu, když jsme sestavovali územní plán,“ podotkl starosta Leštiny u Světlé Jaromír Vadinský.

Další rozvoj leštinské místní části Štěpánov, jehož okrajem protéká řeka Sázavka, se tak bude odvíjet až od toho, jak to nakonec s výhledovou vodní nádrží na Havlíčskobrodsku dopadne.

-------------

Tipy na nádrže

Možné vodní nádrže na Vysočině, respektive pro jejich umístění vhodné lokality, které vytipovalo ministerstvo zemědělství

Borovnice
Čučice
Horní Kounice
Klanečná
Spačice
Stříbrné Hory
Štěpánov
Vysočany

( některá vybraná území přesahují z kraje Vysočina i do okolních krajů)