VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová aplikace ZDAR4U nabízí průvodce i slevy

Žďár nad Sázavou – Žďár nad Sázavou začíná letošní turistickou sezonu s nejmodernějším průvodcovským systémem. Aplikace ZDAR4U je založena na předávána informací prostřednictvím iBeacon vysílačů a Žďár je prvním městem v České republice, které ji využije v souvislostí s turistickou propagací.

31.5.2017
SDÍLEJ:

Vysílače jsou umístěny na sloupech veřejného osvětlení.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Tento projekt jsme připravili ve spolupráci s Krajem Vysočina a Institutem pro informační průmysl Tchaj-wan. Po Žďáře je nyní rozmístěno dvacet stanovišť a malými vysílači. Pokud mají lidé chytré telefony nebo tablety a nainstalují si aplikaci ZDAR4U a zároveň budou mít zapnutý bluetooth, tak je aplikace sama upozorní, na kterém místě se právě nachází a zprostředkuje jim obsah s informacemi o daném stanovišti,“ vysvětlil místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

„Je to něco podobného, jako kdyby někdo přišel ke QR kódu a načetl si ho. Tyto vysílače ale fungují až do vzdálenosti dvaceti metrů, člověk nemusí chodit přímo k nim,“ přidal zjednodušený výklad starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

Turistický ruch je zejména z hlediska přílivu finančních prostředků do regionu velmi důležitý. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme zaznamenali o 22 procent vyšší nárůst turistů. Takovýto průvodcovský systém tomu určitě ještě pomůže,“ zadoufala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

Na projektu se kromě města a kraje podílelo také tchajwanské velvyslanectví. „S tchajwanskou stranou spolupracujeme už osm let. Začínali jsme s velmi úspěšnou eAmbulancí, která už má několik desítek tisíc uživatelů. Projektů je více a jedním z nich je právě iBeacon. Žďár je prvním městem, které to bude využívat. Kromě samotného průvodcovského systému umožňuje aplikace i vložení nejrůznějších slev například od příspěvkových organizací města. A mohou se přidat i podnikatelé,“ řekl druhý náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

„Ve chvíli, kdy se uživateli zobrazí obsah daného místa, nabídne aplikace i ukázku slevového kuponu, který může návštěvník využít. Stačí, když jej pak ukáže obsluze zařízení, která slevu nabídla a hned ji může čerpat,“ doplnil Václav Jáchim z odboru informatiky krajského úřadu.

Miniaturní vysílače jsou umístěny na Farských humnech, v parku u Ivana, na pěší zóně, u nádraží, na Doležalově náměstí i na náměstí Republiky, u Staré radnice, u Regionálního muzea, na Havlíčkově náměstí, u relaxačního centra, u Domu kultury, na Klafaru, ve sportovním areálu Bouchalky, na naučné stezce kolem Zelené hory a to jak na trase A, tak i na trase B, v areálu žďárského zámku, u poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, u baziliky Nanebevzetí Panny Marie, v areálu Pilák a u hraničního kamene Čech a Moravy.

„Vysílač je většinou na sloupech veřejného osvětlení a je označen cedulkou. Telefon zvukovým signálem ohlásí, že je návštěvník v jeho blízkosti. Informace ke každé lokalitě jsou jiné, někde je více textové části, jinde naopak více fotografií. Některé jsou doplněny videem. Průvodce je zpracován v šesti jazycích – v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, tradiční čínštině a zjednodušené čínštině,“ informoval Václav Jáchim.

Autor: Helena Zelená Křížová

31.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení