Světec byl na skále instalován od roku 1881 pravděpodobně až do roku 1987. Poté jsou další osudy historického díla neznámé. „V rámci projektu Bystřická zastavení jsme chtěli přivést turisty z pravobřežky do Bystřice. Svatojánské údolí by mělo být jedním ze zastavení,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

V bystřickém muzeu se zachovala fotografie části silnice, skály a sochy svatého Jana ve skalním výklenku. Snímek, který byl uveřejněn v bystřickém zpravodaji, je vyfotografován z velké dálky.

K fotce byla připojena také výzva, aby člověk přechovávající sochu ji proti odměně předal k rekonstrukci. „Ozvali se nám lidé, kteří vlastní fotografie sochy světce zblízka, s nabídkou jejich zapůjčení. Snímky by se mohly hodit pro porovnání, až budeme jednat o nové soše, kterou město hodlá pořídit. Nevěřím příliš, že by se ta původní objevila,“ uvedl místostarosta.

Jak svatý Jan ve Svatojánském údolí vypadal, ví jednatel Lesního společenství obcí v Karasíně Petr Juračka. Právě tam se měl případný přechovávatel uměleckého díla obrátit. „Socha byla přibližně osmdesát centimetrů vysoká, zhotovená z nedvědického mramoru. Světec byl bez církevních atributů, se skloněnou hlavou a sepnutýma rukama,“ popsal Petr Juračka s tím, že ani on nepředpokládá, že někdo uschovanou sochu ještě vrátí.

Svatojánské údolí zřejmě s největší pravděpodobností ozdobí nový svatý Jan, kterého chce bystřická radnice nechat zhotovit. „V září bychom se měli sejít a projednat podrobnosti. Jak bude socha vypadat, z jakého materiálu, kdo ji vyrobí a za kolik. Příští rok by pak byla ve Svatojánském údolí nainstalována,“ dodal bystřický místostarosta.

O hledání sochy Jana Nepomuckého jsme psali již zde.