VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neplatiči nájemného dluží městům v okrese miliony

Žďársko – Lidí žijících v městských bytech a neplatících za střechu nad hlavou ve srovnání se stejným obdobím loňského roku přibylo. Vyšší počty neplatičů nájemného hlásí jak například radnice v Bystřici nad Pernštejnem, Novém Městě na Moravě, tak ve Velkém Meziříčí.

27.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

„Oproti roku 2009 se počet neplatičů nájemného v městských bytech zvýšil. Dluh se pohybuje kolem částky 800 tisíc korun,“ uvedl Karel Lancman, ředitel Městské správy bytů ve Velkém Meziříčí.

Příčina této situace může být podle Lancmana zejména v informovanosti nájemníků, kteří si jsou vědomi toho, že pokud mají neuhrazenou částku nižší, než je trojnásobek měsíčního nájemného, nemůže jim vlastník dát dle občanského zákoníku výpověď z nájmu.

Stejný trend, tedy více dlužníků nájemného než tomu bylo vloni, evidují také zaměstnanci Odboru bytového hospodářství při Městském úřadu v Bystřici nad Pernštejnem. „Máme 112 neplatičů. Celkem nájemníci dluží městu na nájemném a službách spojených s užíváním bytů dohromady 2 748 809 korun. Vymohli jsme ale starší pohledávky,“ sdělila Vladimíra Peňázová, jež má v Bystřici na starosti bytovou agendu.

Co se týká Nového Města na Moravě, i tam v porovnání s loňským rokem přibylo neplatičů. Podle Petry Poulové, referentky novoměstského odboru investic a správy majetku města, v současné době probíhá aktualizace dlužného nájemného, jeho výše však překročila částku dvou milionů korun.

Vymohli staré dluhy

S takzvanými rádoby nájemníky však nemají problémy jen ve zmiňovaných třech městech na Žďársku. Řeší je i v okresním městě, ovšem s tím rozdílem, že jejich počet je podle Lenky Milfajtová z majetkoprávního odboru žďárského městského úřadu několik let téměř neměnný. Pohybuje se cirka na čísle kolem 130 „hříšníků“, přičemž desítky z nich už byly z bytů vystěhovány. „V uvedeném počtu dlužníků jsou zahrnuti jak ti, již dluží ojediněle jeden až dva nájmy, tak i tací, kteří nezaplatili i několik měsíců, anebo nehradí celý předpis nájmu. Pouze jeho část,“ vysvětlila Lenka Milfajtová.

A přestože se žďárské radnici podařilo v průběhu uplynulého roku snížit výši pohledávek za nájemné o více než 292 tisíce korun, dluhy neplatičů vůči městu ve výši téměř 1,5 milionu korun stále zůstávají.

Místo události:
27.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pachatel vzal z garáže úhlovou brusku

Do projektu Charita je v módě jsou zapojeni rovněž samotní klienti a uživatelé charitních služeb. V jednotlivých zařízeních žďárské oblastní charity se průběžně uskutečňují pravidelné tvůrčí díly Dany Dobřichovské, které jsou zaměřené na módu.
5

Móda návrhářky Dobřichovské bude pomáhat. Díky žďárské charitě

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

Kino Vysočina bude znovu otevřeno už 14. června

Žďár nad Sázavou – Žďárská radnice připravila příjemné překvapení pro milovníky tradičního promítání filmových snímků v kině Vysočina. Rekonstrukce biografu skončí dříve, než bylo původně v plánu.

V Bystřici podepsali memorandum za zachování tmavé noční oblohy

Bystřice nad Pernštejnem – Memorandum o zachování tmavé noční oblohy na Bystřicku se v pátek 26. května podepalo v rámci astronomického odpoledne v aule bystřického gymnázia. Iniciátorem počinu je iniciativa Bystřická obloha, což je spolek amatérských astronomů. Akce se mimo jiné za Českou astronomickou společnost zúčastnil známý astronom a astrofyzik Jiří Grygar.

Meziříčští projednají zpochybněnou soutěž, zájemci se mohou zúčastnit

Velké Meziříčí – Debata meziříčských zastupitelů s vítězem architektonické soutěže na úpravu centram města Davidem Mikuláškem se uskuteční v úterý 13. června.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies