VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neohlášení archeologického nálezu může být trestné

Praha/ Vysočina - Chcete stavět dům? Měli byste si raději nejprve ověřit, zda se vaše parcela nenachází na archeologickém nalezišti.

5.5.2008
SDÍLEJ:

Archeologický průzkum na Klafaru ve Žďáře již skončil.Foto: DENÍK/ Ondřej Švára

„Stavebník má povinnost si to zjistit,“ říká Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu.

Podnětem k drtivé většině dnešních vykopávek je přitom právě plánovaná výstavba. „Jde o takzvané záchranné výzkumy. Ze zákona jsme povinni ohroženou archeologickou památku odkrýt a zdokumentovat dřív, než začne stavba,“ vysvětluje archeoložka.

Pokud byste na významném nalezišti začali stavět bez ohlášení, mohou být sankce poměrně vysoké. Narušení archeologického naleziště totiž zákon posuzuje jako poškození cizí věci – všechny archeologické nálezy totiž patří státu.

Za stavbu na archeologickém nalezišti tak může hrozit nejen pokuta až půl milionu korun, ale dokonce i vazba.

„To se stalo například v případě opakovaného narušení valu na hradišti Libice, které je národní kulturní památkou,“ popisuje jeden z případů Maříková-Kubková.

V případě obzvlášť významného archeologického nálezu může ministerstvo kultury ze zákona dokonce pozemky vyvlastnit nebo zakázat výstavbu. „To je ale naprosto krajní případ, a nevím o tom, že by tento komplikovaný proces někdo v posledních letech podstupoval,“ říká Maříková-Kubková.

Podle archeologů jsou naopak časté případy, kdy je archeologický nález zahrnut do nové výstavby.

------------------------

Bagrista našel pozlacenou jídelní soupravu

Jídelní soupravu z roku 1892 našel před dvěma roky při bourání domu bagrista ve Žďáře. Nejznámější nález posledních let na Žďársku můžete vidět ve žďárském Regionálním muzeu na Tvrzi. (kliknutím zvětšíte)

Asi nejznámějším archeologickým nálezem posledních let na Žďársku se stal ten ze srpna roku 2006. Bagrista Jan Mikulecký objevil při zemních výkopových pracích v Žižkově ulici ve Žďáře nad Sázavou poklad čítající deset vidliček, deset nožů a jedenáct lžic z pozlaceného mincovního stříbra.

Tato neúplná jídelní souprava zhotovená roku 1892 v Londýně byla uložena v kovové schránce a schována ve sklepení někdejšího domu číslo 238, který byl zbořen v roce 2000. Vzácný nález byl poté vystaven v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou.

Rok 2006 byl na historicky významné nálezy mimořádně bohatý, v následujících letech však výzkumy na Žďársku ustaly. „Poslední archeologický průzkum na Klafaru skončil v loňském roce, a nyní na území Žďáru žádný neprobíhá,“ sdělila Irena Škodová, vedoucí oddělení rozvoje a územního plánování ve Žďáře nad Sázavou.

Celých deset let se konaly s různě dlouhými přestávkami také archeologické průzkumy v lokalitě na Klafaru. Vykopávky se prováděly buď na žádost soukromého subjektu či města, vždy ale kvůli plánované zástavbě.

Jana Ševčíková

5.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení