VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce kremací na vrub měst zajišťují v Meziříčí

Žďársko – Pohřeb bez obřadu, bez rozloučení, jen prostá kremace. Tak nějak vypadá takzvaný sociální pohřeb, který musí ze zákona na vlastní náklady zajistit město, v jehož katastru došlo k úmrtí člověka, který nemá rodinu, nebo ke kterému se nikdo nezná.

26.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Ve městech okresu Žďár nad Sázavou evidují příslušné odbory radnic takovýchto posledních rozloučení do dvou desítek ročně.I deset pohřbů bez obřadu ročně

„Město s pohřby zesnulých, k nimž se nikdo nehlásí počítá a má v této záležitosti vyčleněnu v rozpočtu rezervu ve výši 50 tisíc korun,“ uvedl Jiří Zachar, vedoucí Odboru životního prostředí při Městském úřadu ve Velkém Meziříčí. Vypravují osm až deset pohřbů každý rok. „Tento počet má ale rok od roku vzrůstající tendenci, která bude podle mého názoru pokračovat i v budoucnosti. Vztahy ve společnosti se totiž spíše komplikují, než by se stmelovaly,“ myslí si Zachar.

Jinou zkušenost naproti tomu mají například ve Žďáře nad Sázavou a v Novém Městě na Moravě. V obou městech pohřbívají jednoho až dva nebožtíky bez příbuzných ročně. „Náklady na jeden obecní pohřeb se ve Žďáře pohybují kolem osmi a půl tisíce korun, v nichž je zahrnut například nákup rakve či provedení žehu. V letošním roce jste tuto částku zaplatili zatím pouze jednou, a to v září,“ poznamenala Yvona Tichopádová ze sociálního odboru žďárského městského úřadu. Urna je pak umístěna na hřbitově na Zeleného hoře.

Obdobně jsou na tom Novoměstští. Jak uvedl vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Nové Město na Moravě Petr Švanda, sociální pohřeb zabezpečují jednou či dvakrát do roka s tím, že v jeho rámci se uskuteční kremace s následným rozptylem zpopelněných ostatků na rozptylové loučce v Jihlavě; o hrob mrtvého by se stejně nikdo nestaral.

„Náklady včetně dopravy činí cirka deset tisíc korun. Případů moc není, vloni jsme takto pohřbili dvě osoby,“ řekl Petr Švanda s tím, že pohřební služba se na města či obce v této souvislosti obrací na základě zákona o pohřebnictví, který říká, že pokud si pohřeb zesnulého nikdo do 96 hodin neobjedná, musí se o vše postarat úřad v místě, kde dotyčný skonal.

Dědické řízení

Každé město má pak právo se zúčastnit případného dědického řízení a uplatňovat po dědicích svoji pohledávku za úhradu pohřebních výloh. Dle oslovených vedoucích odborů radnic měst v okrese však není vzhledem k tomu, že se jedná o pohřby sociálně slabých jedinců, většinou bezdomovců, kompenzace zpravidla možná.

„Měli jsme tu v minulosti případ, kdy jsme organizovali pohřeb člověku žijícímu ze sociálních dávek. V majetku, který zanechal, a šlo převážně jen o oblečení a osobní předměty, bylo nalezeno 350 korun. Soudní cestou nám byly posléze přiřčeny,“ zavzpomínal novoměstský úředník Petr Švanda.

Místo události:
26.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení