VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíc potkanů je na sídlištích. Města začala s plošnou deratizací

Žďársko – Přestože je potkan v současné době mnohými považován za milého, inteligentního a čistotného domácího mazlíčka, většina obyvatel měst a obcí na Žďársku si na jeho společnost příliš nepotrpí. Nejenže bývají tito hlodavci neobyčejně žraví, ale jsou i původci a přenašeči nejrůznějších infekčních onemocnění.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Potkan na ulici - ilustrační snímekFoto: Deník

„Poškozují také stavební konstrukce, vodovodní potrubí nebo elektrické vedení. Potkan je všežravý, sežere, cokoliv najde. Zdrojem jeho potravy bývá zejména lidský nepořádek, vše, co se povaluje kolem popelnic a kontejnerů. Tito hlodavci mají mimo jiné rádi i neuklizené zahrady, kde mají klid, hodně úkrytů a dostatek jídla,“ popsala nejoblíbenější potkaní lokality žďárská veterinářka Jaroslava Vondráčková, která se kromě veterinární léčebné a preventivní péče o malá zvířata zaměřuje i na dezinfekci, deratizaci a ničení škůdců v domácnostech.
„Deratizaci pro samotné město Žďár dělá jiná firma, my ale v dubnu a v září deratizujeme podniky a firmy ve městě včetně bytového družstva Zelená hora a domů, které má ve svém vlastnictví,“ doplnila Jaroslava Vondráčková.

Podle ní se nepříjemných hlodavců letos ve městech i na venkově „urodilo“ o něco více, než v jiných letech. „Všichni si mysleli, že jarní tání potkany a stejně tak i myši v norách vytopí, ale bylo to tak prudké a země do sebe okamžitě vtáhla všechnu vodu, že se jim nic nestalo. A ani mráz jim neublížil, takže jich je více než jindy,“ řekla Jaroslava Vondráčková.

Největší výskyt hlodavců je ve Žďáře nad Sázavou v blízkosti rozvodů kanalizace a horkovodu. Každoročně se na podzim město obrací na specializovanou deratizační firmu, která se pak postará o zbytek. „Deratizace je prováděna pulzační metodou za použití přípravků zajišťujících maximální efekt. Ročně na ni vynakládáme okolo sta tisíc korun,“ sdělila mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Pravidelně se hubení hlodavců věnují i ve Velkém Meziříčí. „Děláme to každoročně na jaře. Jde o běžnou deratizaci, nevyplývá z žádných mimořádných situací, jako je například přemnožení. Musíme ale utlumit populaci potkanů, která se vyskytuje na veřejně přístupných místech,“ uvedl Jiří Zachar z odboru životního prostředí velkomeziříčského úřadu.

Přemnožení by znamenalo doslova pohromu. Potkani jsou totiž přenašeči mnoha zdraví i životu nebezpečných chorob, jako je například žloutenka, tyfus tuberkulóza a další. A škodí také například napadáním domácích zvířat.

„V minulosti ve Velkém Meziříčí bývalo nejvíce potkanů v ulici Hornoměstská, v posledních letech už ale tamní situace není tak dramatická. Hodně jich nyní přebývá na sídlišti. Rok od roku je to ale jiné. Záleží také na účinnosti deratizace v kanalizačním systému, kterou v jarních měsících provádí Vodárenská akciová společnost,“ podotkl Jiří Zachar.

Velkomeziříčský úřad se před samotnou deratizací obrací i na místní obyvatele. Žádá je, aby se s případnými poznatky o výskytu hlodavců na veřejných prostranstvích obraceli na odbor životního prostředí. „Ta místa pak navštívíme a pokud najdeme známky pobytu potkanů, pošleme tam deratizační firmu. Letos nám přišlo asi deset hlášení, spolupráce s místními obyvateli je velmi dobrá. Díky ní jsou lokality, kde je nutné klást nástrahy, adresnější“ pochválil Velkomeziříčské Jiří Zachar.

Vyhubit obtížné hlodavce se letos chystají i v Novém Městě na Moravě. „Deratizaci provádíme na podzim, ale v letech, kdy je výskyt potkanů nízký, ji vynecháváme. To je třeba případ loňského roku,“ připomenul novoměstský starosta Michal Šmarda.

Stejně jako ve Velkém Meziříčí, také v Novém Městě na Moravě se obtížní hlodavci zdržují více v hustěji obydlených částech, zejména na sídlištích. „Největší populace potkanů je asi na starém sídlišti. V letech, kdy se přemnožili, to bylo zvlášť nepříjemné, ale včasnými zásahy se to daří řešit. Město na deratizaci dává každoročně okolo padesáti tisíc korun,“ prozradil Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Několik vzrostlých stromů bouřka vyvrátila také v aleji u žďárského zámku. S odstraněním kmene, který přepadl přes zámeckou zeď do zahrady Kinských, museli přijet pomoci žďárští profesionální hasiči.
18

Bouřky na Žďársku lámaly stromy, hasiči nevěděli, kam vyjet dříve

Ilustrační foto

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Studentky žďárské zdravotní školy jsou nejlepší v republice

Žďár nad Sázavou 23. června – Studentky ze Žďáru jsou nejlepší v poskytování první pomoci. Rozhodla o tom porota složená z lékařů, záchranářů, zdravotních sester a odborných učitelek zdravotnických škol, která hodnotila celostátní soutěž s mezinárodní účastí, jež se uskutečnila v Brně.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Venkovní bazén slouží dětem

Žďár nad Sázavou – Návštěvníci Relaxačního centra ve Žďáře mají možnost využít jeho venkovní část s opalovací loučkou.

Na VeDaFestu budou hrát i Kavijerock a Bára

Vojnův Městec – Návštěvníky festivalu VeDaFest, který v sobotu 24. června ve Světnově pořádají vesnice z okolí Velkého Dářka, budou bavit i místní kapely. Vystoupí třeba Kavijerock a Bára, skupina z Vojnova Městce, který také patří k pořadatelům festivalu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies