VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíc potkanů je na sídlištích. Města začala s plošnou deratizací

Žďársko – Přestože je potkan v současné době mnohými považován za milého, inteligentního a čistotného domácího mazlíčka, většina obyvatel měst a obcí na Žďársku si na jeho společnost příliš nepotrpí. Nejenže bývají tito hlodavci neobyčejně žraví, ale jsou i původci a přenašeči nejrůznějších infekčních onemocnění.

19.4.2017
SDÍLEJ:

Potkan na ulici - ilustrační snímekFoto: Deník

„Poškozují také stavební konstrukce, vodovodní potrubí nebo elektrické vedení. Potkan je všežravý, sežere, cokoliv najde. Zdrojem jeho potravy bývá zejména lidský nepořádek, vše, co se povaluje kolem popelnic a kontejnerů. Tito hlodavci mají mimo jiné rádi i neuklizené zahrady, kde mají klid, hodně úkrytů a dostatek jídla,“ popsala nejoblíbenější potkaní lokality žďárská veterinářka Jaroslava Vondráčková, která se kromě veterinární léčebné a preventivní péče o malá zvířata zaměřuje i na dezinfekci, deratizaci a ničení škůdců v domácnostech.
„Deratizaci pro samotné město Žďár dělá jiná firma, my ale v dubnu a v září deratizujeme podniky a firmy ve městě včetně bytového družstva Zelená hora a domů, které má ve svém vlastnictví,“ doplnila Jaroslava Vondráčková.

Podle ní se nepříjemných hlodavců letos ve městech i na venkově „urodilo“ o něco více, než v jiných letech. „Všichni si mysleli, že jarní tání potkany a stejně tak i myši v norách vytopí, ale bylo to tak prudké a země do sebe okamžitě vtáhla všechnu vodu, že se jim nic nestalo. A ani mráz jim neublížil, takže jich je více než jindy,“ řekla Jaroslava Vondráčková.

Největší výskyt hlodavců je ve Žďáře nad Sázavou v blízkosti rozvodů kanalizace a horkovodu. Každoročně se na podzim město obrací na specializovanou deratizační firmu, která se pak postará o zbytek. „Deratizace je prováděna pulzační metodou za použití přípravků zajišťujících maximální efekt. Ročně na ni vynakládáme okolo sta tisíc korun,“ sdělila mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Pravidelně se hubení hlodavců věnují i ve Velkém Meziříčí. „Děláme to každoročně na jaře. Jde o běžnou deratizaci, nevyplývá z žádných mimořádných situací, jako je například přemnožení. Musíme ale utlumit populaci potkanů, která se vyskytuje na veřejně přístupných místech,“ uvedl Jiří Zachar z odboru životního prostředí velkomeziříčského úřadu.

Přemnožení by znamenalo doslova pohromu. Potkani jsou totiž přenašeči mnoha zdraví i životu nebezpečných chorob, jako je například žloutenka, tyfus tuberkulóza a další. A škodí také například napadáním domácích zvířat.

„V minulosti ve Velkém Meziříčí bývalo nejvíce potkanů v ulici Hornoměstská, v posledních letech už ale tamní situace není tak dramatická. Hodně jich nyní přebývá na sídlišti. Rok od roku je to ale jiné. Záleží také na účinnosti deratizace v kanalizačním systému, kterou v jarních měsících provádí Vodárenská akciová společnost,“ podotkl Jiří Zachar.

Velkomeziříčský úřad se před samotnou deratizací obrací i na místní obyvatele. Žádá je, aby se s případnými poznatky o výskytu hlodavců na veřejných prostranstvích obraceli na odbor životního prostředí. „Ta místa pak navštívíme a pokud najdeme známky pobytu potkanů, pošleme tam deratizační firmu. Letos nám přišlo asi deset hlášení, spolupráce s místními obyvateli je velmi dobrá. Díky ní jsou lokality, kde je nutné klást nástrahy, adresnější“ pochválil Velkomeziříčské Jiří Zachar.

Vyhubit obtížné hlodavce se letos chystají i v Novém Městě na Moravě. „Deratizaci provádíme na podzim, ale v letech, kdy je výskyt potkanů nízký, ji vynecháváme. To je třeba případ loňského roku,“ připomenul novoměstský starosta Michal Šmarda.

Stejně jako ve Velkém Meziříčí, také v Novém Městě na Moravě se obtížní hlodavci zdržují více v hustěji obydlených částech, zejména na sídlištích. „Největší populace potkanů je asi na starém sídlišti. V letech, kdy se přemnožili, to bylo zvlášť nepříjemné, ale včasnými zásahy se to daří řešit. Město na deratizaci dává každoročně okolo padesáti tisíc korun,“ prozradil Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

19.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

Školáci z celého okresu se opět utkají v soutěži Mladý zdravotník.

Mladí zdravotníci se utkají ve Žďáře

Za jízdu pod vlivem alkoholu přišel o řidičský průkaz

Velké Meziříčí – Čtvrteční jízda třiašedesátiletého muže ve Velkém Meziříčí skončila odebráním řidičského průkazu a podezřením ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Vysočina - Nejvyšší změřená hořící hranice, u níž se odehrával čarodějnický program, oslaví v neděli 30. dubna desáté narozeniny. Hranici měřící 16,999 metru postavil klub Rampušáků ze středočeských Mnichovic v dubnu 2007. Zahořela, jak jinak, 30. dubna onoho roku.

Ve Vysočina Areně přibude stojan na dobíjení elektrokol

Nové Město na Moravě – Areál Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě začne od konce května sloužit nejen vyznavačům adrenalinové jízdy na singletraccích, ale nově také majitelům a uživatelům elektrokol.

Mladá žena řídila auto i přes uložený zákaz

Bystřice nad Pernštejnem – Podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí bylo sděleno čtyřiadvacetileté ženě, kterou policisté přistihli, jak v centru Bystřice řídí osobní automobil, ačkoliv to má zakázané.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies