VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrhy na státní vyznamenání je možné posílat do 31. března

Žďársko – Do konce března mohou lidé i organizace předkládat jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Nositeli Řádu Bílého lva jsou i bývalí letci RAF z 2. světové války – plukovník Imrich Gablech z Havlíčkova Brodu (vlevo) a plukovník Emil Boček z Brna (uprostřed) – na snímku společně s poslancem Karlem Černým (vpravo).Foto: Milan Šustr

Podle žďárského poslance Karla Černého, který je místopředsedou podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, je tipy možné nejenom zasílat osobně, ale i předkládat prostřednictvím poslanců či poslaneckých klubů.

Kam přesně mohou lidé jména osob, které by si podle nich zasloužily státní vyznamenání, zasílat?

Podněty je možno zasílat podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, Sněmovní 4, 118 26, Praha 1.

Jak přesně by měl takový návrh vypadat a jaké náležitosti musí obsahovat?

Jedná se o základní osobní údaje navrhovaného, to znamená jméno, příjmení, datum narození a adresa, s krátkým odůvodněním návrhu.

Je nějak omezen počet osob navržených jednotlivcem či jednou organizací?

Ne. Není omezen. Návrhy doručené do obou komor parlamentu pak ale následně podléhají výběru.

Co se stane s doručeným návrhem dál?

Podvýbor projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

Je možné navrhovat i osobnosti již zemřelé k vyznamenání in memoriam?

Ano, i takové návrhy se podávají. I v posledních letech byly vyznamenání in memoriam uděleny.

O jaké osoby by se mělo v souvislosti s udělováním státních vyznamenání jednat?

Propůjčením nebo udělením vyznamenání českým nebo zahraničním osobnostem oceňuje stát jejich mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu, hrdinské a výjimečné činy.

Jakými vyznamenáními mohou být lidé oceněni?

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určen pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T.G. Masaryka za vynikající rozvoj demokracie a humanity, Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v boji o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se zasloužily o stát a obec.

Autor: Lenka Mašová

5.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení