VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalezené pozůstatky předků byly uloženy do společného hrobu

Křižanov – Postarat se o důstojné uložení ostatků předků, které se objevily po odkrytí obvodové zdi kostela svatého Václava, musela křižanovská radnice.

6.9.2017
SDÍLEJ:

V zásypu byly nalezeny kosterní pozůstatky.Foto: Marek Krutiš

„Podařilo se nám získat dotaci na nový chodník u kostela, jenž by navazoval na chodník stávající. O to jsme usilovali zejména kvůli bezpečnosti dětí, které tamtudy chodí na autobus, a klientů domova Kamélie. V této souvislosti jsme museli odkrýt starou kostelní zeď, ta bude nahrazena novou. Přitom narazili dělníci na kosterní pozůstatky z bývalého hřbitova,“ vysvětlila netradiční nález starostka Křižanova Marie Smejkalová.

Na místo museli být povoláni archeologové. „Městys nás požádal o záchranný archeologický výzkum u této stavby. Tím, že byla vybourána stávající poškozená zídka, byl odkryt zásyp v místě, kde se původně nacházel hřbitov. Zásyp pravděpodobně vznikl z kosterních ostatků z původního hřbitova. Zjistili jsme, že ostatky byly druhotně přemístěny, pocházejí ze zrušených hrobových jam,“ poznamenal terénní technik jihlavského Muzea Vysočiny Marek Krutiš.

Lidské pozůstatky se nenacházely v anatomické poloze, ale byly ve výkopu různě „rozházeny“. Jejich stáří rozhodně není odhadováno na roky, v zemi se s největší pravděpodobností nacházejí už více než dvě stě let. „Nejsem sice znalec místní historie, ale předpokládám, že původní hřbitov byl přemístěn v rámci Josefínských reforem. Josef II. v roce 1785 totiž zakázal pohřbívat ve městech a v obcích, a tak všechny hřbitovy musely být přemístěny mimo obytné části. Hrobové jámy byly tehdy vybrány a do další jámy za zdí kostela byly přemístěny zbytky ostatků,“ potvrdil Marek Krutiš.

Radnice se musela o nalezené ostatky důstojně postarat. Volba padla na společný hrob. „Nechali jsme vykopat hodně velký hrob. Domluvili jsme se s panem farářem Václavem Hejčem, který jej vykropil a požehnal. Hrob, do něhož jsou ostatky uloženy, bude základem pro plánovaný urnový háj,“ vyjádřila se Marie Smejkalová.

Nález ostatků u svatostánku v Křižanově není ojedinělým případem. „Kostel svatého Václava v Křižanově byl datován do poloviny 13. století, ve stejný čas tam zřejmě vznikl i hřbitov. A byl tam až do té doby, dokud to nebylo Josefem II. zakázáno. To je ale také případ i dalších měst a obcí, všechny hřbitovy byly tehdy budovány v obytné části,“ uvedl Marek Krutiš.

S nálezem kostí předků mají své zkušenosti například i v Bystřici nad Pernštejnem, kde byly v roce 2009 v blízkosti kostela svatého Vavřince objeveny lidské pozůstatky při přestavbě náměstí. Tehdy pocházely z takzvaného karneru, tedy ze hřbitovní kaple, která ve své době sloužila jako kostnice.

Autor: Helena Zelená Křížová

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Šivak.
2

Sháněli peníze na drogy. Koupili ukradenou občanku a šli si sjednat úvěr

Zelená hora.

Zapomenutého návštěvníka zamkli na Zelené hoře, volal strážníky

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Vysočina – Kdo topí v kotlech na pevná paliva a bude chtít změnu, toho se týká druhá vlna kotlíkových dotací. Kraj Vysočina získal na tuto vlnu asi 230 milionů korun. Žádosti začne přijímat 20. října a předpokládá, že uspokojí více než dva tisíce dalších žadatelů.

Řidička kličkovala po silnici, nadýchala skoro dvě promile

Rousměrov – Osobní auto kličkující po cestě zaujalo policisty, co v neděli navečer hlídkovali u Rousměrova.

Od ledna budou ve Žďáře platit za psy i lidé „bydlící“ na úřadě

Žďár nad Sázavou – Od ledna začnou ve Žďáře poplatek za své psy platit i lidé, kteří jsou k trvalému pobytu přihlášení na adrese ohlašovny městského úřadu. Dosud byli od tohoto poplatku osvobozeni.

Žena volala policii na opilého známého

Žďársko – Kvůli tomu, že se choval hrubě ke své blízké známé, vyjížděli policisté v neděli večer do obce nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Čtyřiačtyřicetiletý muž byl „pod parou“ a nakonec střízlivěl na jihlavské záchytce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení