VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad středními školami visí otazníky

Třebíčsko – Návrhy kraje Vysočina na restrukturalizaci středního a učňovského školství nadzvedly ze židle nejednoho ředitele střední školy na Třebíčsku.

26.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

K opatření, které kraj představil v pracovní verzi určené k diskuzi, se mají střední školy zřízené krajem vyjádřit do pátku 28. ledna. Součástí navržených opatření je například snížení kapacity víceletých gymnázií či soustředění výuky oboru Mechanik opravář motorových vozidel a souvisejících oborů do jednoho až tří měst v kraji.

K navrženým opatřením nyní zpracovávají školy vlastní materiál s protinávrhy. „Jen blázen by se k tomu nevyjádřil,“ poznamenal jeden z ředitelů třebíčských středních škol s tím, že na takové návrhy kraje nereagovat prostě nelze.

S názorem na záměr kraje snížit kapacitu víceletých gymnázií se svěřil i ředitel moravskobudějovického gymnázia a SOŠ Stanislav Šťáva: „Víceletá gymnázia dávají předpoklad, aby se tam vzdělávali ti, kteří na sobě pracovat chtějí. Nové návrhy kraje by byly krokem zpět v nastaveném systému vzdělávání. Došlo by ke snížení kvality vzdělávání v kraji.“

Na kraj se zlobí stejně jako ostatní ředitelé z následujícího důvodu: „Vůbec mi to nepřijde jako šťastné řešení, otevřít a řešit problém středního a učňovského školství zrovna v době před přijímacím řízením, kdy se žáci rozhodují, na kterou školu jít.“

Že jednání budou náročná, naznačují i slova ředitele Gymnázia Třebíč Radka Blažka: „Jednáme v rámci Asociace ředitelů gymnázií v kraji. Měli jsme bouřlivou diskuzi. Připravujeme vydat oficiální stanovisko k dokumentu kraje a dáme jej k dispozici krajským zastupitelům, radě kraje a krajskému odboru školství.“

Na koho to slovo padne…

Někteří ředitelé připouštějí, že mají obavy nahlas vyslovit svůj názor. „Každé vypuštěné slovo může znamenat konec naší školy,“ uvedl jeden z ředitelů střední školy, jenž si nepřál zveřejnit své jméno.

Stejně jako on i ostatní jsou názoru, že nyní sehraje velkou roli to, jak se k celé věci postaví města, v nichž školy sídlí. Zda se postaví na stranu škol pro zachování studijních a učebních oborů v místě.

Krajská radní Marie Kružíková představí v pátek 28. ledna třebíčské radnici plány kraje na restrukturalizaci učňovského a středního školství. Na schůzku s ní se už připravuje i třebíčský místostarosta Pavel Pacal.

Ten k otevřenému dopisu radní Kružíkové zaměstnancům škol a zatím zveřejněným opatřením kraje uvedl: „O mnohé střední školy ve městě bych se nebál. Je možné, že o těch budeme diskutovat pouze co se týká redukce počtu tříd.“

Radní Kružíkové se prý hodlá především podrobně zeptat na krajem prosazovaná dvě centra učebních oborů v kraji Vysočina. „Osobně z toho nejsem nijak nadšen. Pakliže kraj bude na dvou centrech učebních oborů na Vysočině trvat, budeme požadovat, aby jedno z těchto center bylo v Třebíči,“ tvrdil Pacal.

Na přímý dotaz Deníku, zda má obavy, že by kvůli plánům kraje mohla být v ohrožení Střední škola řemesel Třebíč, odpověděl: „Jsou tam učební obory, kvůli nimž se tam pořídilo vybavení za pět set milionů korun. Tato škola by tu měla zůstat. A uděláme pro to maximum.“

Chtějí společné vedení pro více škol

S čím se do Třebíče chystá, krajská radní Marie Kružíková, přiblížila: „Třebíčské radní seznámím s naším návrhem, který jsme zveřejnili i na internetu. Jde o to, že v menších městech navrhujeme jednu zastřešující organizaci pro všechny střední školy. Ve větších městech jako je Třebíč by jich bylo pochopitelně více. Ráda bych znala názory radních, jak se na to dívají oni ze svého pohledu, protože jsou znalí situace v místě. Hledáme to nejlepší řešení. Rozhodně nepřicházím s tím, že bych jim řekla, že tuto školu dáme dohromady s tamtou. Naopak bych byla ráda, kdyby s návrhy řešení přišli oni.“

Jedna zastřešující organizace pro více škol stejného oborového zaměření pohromadě podle ní napomůže tomu, že její ředitel bude mít lepší možnosti personálního obsazení i využití prostor. „Ve větším komplexu se lépe hospodaří,“ přidala názor Kružíková. Starostové měst z Vysočiny se dozví o navrhovaných opatřeních kraje v oblasti středního školství už zítra na zasedání v Telči.

Materiály vydané krajem Vysočina – otevřené dopisy krajské radní Marie Kružíkové rodičům a učitelům a rovněž krajská pracovní verze opatření v oblasti středního školství jsou zveřejněna na stránkách kraje Vysočina v odkazu na školský portál.

Dopis rodičům najdete ZDE; Dopis učitelům ZDE a návrh opatření ZDE.

Autor: Eva Bártíková

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení