„Projektanti z ateliéru Mozkyt, který loni se studií hvězdárny zvítězil v soutěži o novou dominantu Bystřice, nám vysvětlili, že by projekt nebyl tak drahý, jak jsme původně předpokládali. Nejde totiž o hvězdárnu pro odbornou veřejnost, ale o zařízení s možností populárně-naučných přednášek. Byla by tam pozorovatelna s dalekohledem, nikoliv ale se zařízením pro profesionální porozování vesmíru, ale také zajímavá vyhlídka na město,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

„Navíc bychom využili navážku na kopci, nebylo by nutné provádět zásadní terénní změny, protože objekt by byl částečně zapuštěn do kopce,“ vysvětil místostarosta.

„V bezprostředním okolí hvězdárny je uvažováno s úpravami zeleně a s instalací astronomických těles jako je například model hvězdné oblohy, dalekohled, kámen rovnodennosti a slunovratu, případně sluneční kalendář,“ přiblížil Jiří Dostál z ateliéru Mozkyt.

Tři kříže, které stojí na vrcholu Hory, by v souvislosti se stavebními úpravamií zůstaly na svém místě a navíc by byly opraveny.

Na stavbu, která by nebyla dražší než deset milionů korun, mohou zástupci města získat evropskou dotaci ve výši až 92,5 procent potřebné částky. To znamená, že na Bystřické by při konečném zúčtování zbylo asi tři čtvrtě milionu korun.

„Záleží na tom, jak se k projektu postaví zastupitelé a také jak na něj budou reagovat obyvatelé města. A samozřejmě na penězích. Bez hvězdárny by se Bystřice pochopitelně mohla obejít, potřebujeme peníze například na opravu domů. Pokud se ale snažíme intenzivně rozvíjet turistický ruch ve městě, z čehož potažmo plyne i větší zisk místních podnikatelů, má hvězdárna své opodstatnění,“ sdělil místostarosta.

Se studií hvězdárny se mohou zájemci seznámit při přednášce, která se uskuteční 17. září v 16 hodin v městské knihovně.