VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Bystřicí vyroste šibenice

Bystřice nad Pernštejnem - Soutěž o novou dominantu Bystřice je u konce. Ze tří navržených variant byla vybrána studie pražského ateliéru Mozkyt, který tak získá vyhlášenou odměnu ve výši deset tisíc korun.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Návrh vítězné studie - místo hvězdárny však bude odlesněnému kopci Hora dominovat šibenice.Foto: archiv města

„Jejich studie představila vizi postavit na Hoře hvězdárnu, kopec odlesnit a vybudovat přístupové stezky s využitím výsledků Socholití,“ přiblížil bystřický starosta Karel Pačiska.

Hvězdárna nebude

Hvězdárna se však nakonec na Hoře budovat nebude, a to kvůli velké finanční náročnosti. Místo ní by však zástupci města na kopci rádi viděli šibenici. A k tomu ještě takzvanou cestu útrpného práva jakožto stanoviště s informačními tabulemi a ukázkami mučících nástrojů.

Návštěvníci by tak na vlastní oči měli možnosti vidět například kolo, do kterého byli odsouzení vplétáni nebo takzvaného osla s ostrým hřbetem, na jehož byli delikventi posazováni. „Chceme požádat ateliér Mozkyt o spolupráci a poskytnout mu zadávací podmínky, podle kterých by byla jejich studie upravena,“ poznamenal starosta Pačiska.

„Projekt by vyšel řádově na několik milionů, přičemž je možné požádat o dotaci z regionálního operačního programu. Ta může dosáhnout až 92,5 procenta z potřebné finanční částky,“ uvedl místostarosta Josef Vojta.

„Chceme také, aby se nejprve k plánované úpravě kopce vyjádřili obyvatelé města, patrně formou ankety,“ dodal místostarosta.

Vítězové soutěže nenamítají nic proti tomu, aby svůj projekt přizpůsobili aktuálnímu zadání zástupců města. „Chtěli jsme s Bystřicí navázat nějakou spolupráci, a to případně i v dalších projektech. Pracujeme sice v Praze, ale já i můj kolega pocházíme ze Žďárska a chtěli jsme se Vysočině nějak přiblížit,“ prohlásil architekt Jiří Dostál z ateliéru Mozkyt.

Hora by se tak v budoucnosti měla opět stát Šibennou horou, o které hovoří historické materiály.

Mučící nástroje

„Popraviště na kopci, v místě kdy jsou nyní kříže, existovalo už začátkem 15. století. I když tehdejší šibenice vypadala spíše tak trochu jako obrácený stůl, protože se obvykle věšelo více odsouzenců naráz. Exekuce a všechny náležitosti s ní spojené nebyly nejlevnější, město nemělo svého kata a jezdilo se pro něj do Poličky. Na nákladech na popravy se proto podílely všechny vesnice v okolí,“ vysvětlil šéf bystřického muzea Vladimír Cisár.

„Šibenná hora bývala vždy holým vrchem, aby byla těla oběšenců zdaleka viditelná. K zalesnění došlo až v roce 1853. Krutost středověkých trestů odpovídala době. Odsouzení byli lámáni v kole, trhali je rozžhavenými kleštěmi nebo je koňmi táhli až k šibenici na oslích kůžích,“ popsal Vladimír Cisár.

Autor: Lenka Mašová

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Ilustrační foto.

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení