VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Ponorce se školili lektoři primárních prevencí

Žďár nad Sázavou - Agresivita a šikana v souvislostech. Takové bylo téma vzdělávání, které uskutečnila Ponorka – centrum prevence pro pracovníky řady zařízení žďárského okresu.

26.1.2009
SDÍLEJ:

Nemalým přínosem semináře, který vznikl díky zakázce Ponorky – centra prevence, bylo, že se ho účastnili pracovníci čtyř různých zařízení v okrese Žďár nad Sázavou. Foto: centrum Ponorka

V pondělí 21.ledna se v Ponorce sešlo osmnáct pracovníků z neziskových organizací z celého regionu, z nichž většina realizuje programy primární prevence rizikového chování pro žáky základních a středních škol.

"Lektorka Marie Linhartová pojala téma komplexně, což značně přispělo k eliminaci agrese jako čistě negativního chování, které je třeba za každou cenu odstranit. Postupně se vyjasňovalo, že běžně předkládaným pravdám o agresi a způsobech její eliminace, vyjadřované médii a povrchními debatami, nelze přikládat většího významu," konstatovala v tiskové zprávě koordinátorka programů Primární prevence Renata Horká.

Například dlouhodobě se ukazuje, že existuje velká provázanost mezi agresivitou a úzkostí. "Jinak řečeno, kdo žije dlouhodobě v úzkosti, či zažívá jiný druh bolesti, ventiluje to právě agresivitou. Tento fakt již sám poukazuje na to, že případné samostatné sankce jakožto trest za agresivitu, nepřispějí k řešení, ale s největší pravděpodobností způsobí vyhrocení chování," dodala.

Nejedná se však o obhajování agrese, ale o nutnost nalézání jejich příčin, pomoci ve zvládání napjatých situací, nastavení jasných hranic. A právě hranice jsou dle Marie Linhartové velkým tématem. Zmíněný pojem totiž v lidech budí pocity stísněnosti či omezení, ale paradoxně pokud děti nemají jasné hranice, a to u rodičů či pedagogů, jsou velmi nejistí, necítí se v bezpečí a vytváří se prostor pro nežádoucí chování.

Součástí semináře byla i řada technik, které si na sobě účastníci sami prožili.

26.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednoduché pítko doplnila ještě knihovnička s knihami a lavičky k posezení.
3

V atriu přibylo nejen pítko, ale i knihobudka a lavičky

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dřevěné loutky děti nadchly

Žďár nad Sázavou – Již tradičně hojná účast a nadšení převážně dětských návštěvníků provázelo loutkové divadelní představení Jana Hrubce.

Otec neplatí výživné pro své tři syny

Velké Meziříčí – Zhruba šedesát tisíc korun dluží na výživném pro své tři syny devětatřicetiletý muž ze Žďárska.

Zloděj ukradl zahradní sekačku

Dolní Libochová – Rotační benzínovou sekačku ukradl zloděj v rekreační chalupě v Dolní Libochové. Majiteli tím způsobil škodu převyšující jedenáct tisíc korun. 

Juran jde proti svým: Těším se, říká brankář

Nové Město na Moravě – Zápas divizních fotbalistů Vrchoviny s Blanskem sice nemá žádnou příchuť derby, z jednoho důvodu ale pikantní bude. V neděli od 15.30 se totiž do branky novoměstského celku postaví David Juran, někdejší velká opora Blanska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení