VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Bystřicku vznikne komise, bude „hlídat“ činnost Diama

Bystřicko - Občanskou bezpečnostní komisi související s aktivitami státního podniku hodlají založit zástupci podniku Diamo, respektive jeho odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka, se zástupci obcí Mikroregionu Bystřicko.

18.12.2012 9
SDÍLEJ:

V uranovém dole Rožná na Žďársku byl pozastaven geologický průzkum pro ražbu obřího zásobníku zemního plynu.Foto: Deník/Libor Plíhal

Podstatou je zvýšení informovanosti obyvatel oblasti o činnosti Diama, a to nejen v souvislosti s těžbou uranu. Tedy co se kde bude dít a jaký to může mít dopad na tamní lidi. Ať už se to týká silničních uzavírek, anebo třeba co přesně se obyvatelům obcí těsně „za humny" děje, proč a zda je to případně nemůže nějak ohrozit. „Komise má zhruba kopírovat aktivitu, kterou mají v obcích v blízkosti jaderné elektrárny v Dukovanech," řekl předseda Mikroregionu Bystřicko a zároveň starosta Rozsoch Augustin Holý.

Důl i zásobník

„Iniciativa vzešla od nás. Podstatou je zvýšení informovanosti lidí v obcích," sdělil ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Geam Dolní Rožínka Pavel Koscielniak.

„Dosud jsme informovali o naší činnosti obec Rožnou, ale vzhledem k rozrůstajícím se aktivitám bychom do toho měli zapojit i další obce," dodal Koscielniak, že zřejmě v lednu dojde k vymezení druhů činnosti, kterými se komise bude zabývat. Týká se to kupříkladu bezpečnosti, dopravy, životního prostředí a některých dalších oblastí.

„Bude to přínosem. Lidé se nás často ptají, jak to bude s těžbou, co se u nás bude dál dělat, a my jim nedovedeme odpovědět," poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska.

Rozrůstajícími se aktivitami je myšleno, že podle všeho začnou zaměstnanci Geamu po ukončení průzkumných prací poblíž uranového dolu Rožná 1 v příštím roce razit zásobník zemního plynu s kapacitou 180 milionů metrů krychlových.

A jak by komise, jež zjišťuje, co se ohledně činnosti podniku Diamo v regionu děje, fungovala? „Členů občanské komise by mělo být tolik, kolik bude specifikováno druhů kontrolovaných činností. Každá z nich by měla mít vyčleněného odborníka, který bude svému zástupci komise podávat a vysvětlovat aktuální informace. Takový zástupce, jakožto informovaný laik, pak bude schopen podat tyto informace dál, tedy starostům obcí a ti pak i obyvatelům," přiblížil Holý.

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany vznikla v roce 1996, od roku 2003 jsou partnery ČEZ a obce. Ty určily šest komisařů, již spolupracují s odborníky v elektrárně.

Bystřicko je kromě pětapadesát let trvající těžby uranu a připravované ražby zásobníku plynu „bombardováno" zájmem i o jiná díla spojená s jadernou energií. Aktuálně je to snaha Správy úložiště radioaktivních odpadů (SÚRAO) o lokalitu Kraví hora k vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu, další je stále trvající zájem společnosti ČEZ o lokalitu Skalka k výstavbě záložního skladu vyhořelého jaderného paliva.

Autor: Lenka Mašová

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloděj ukradl ze sklepa horské kolo

Po kamenném historickém mostě projede jen jedno auto, navíc je nyní zúžený betonovými bloky.
13

Přes kamenný most v Hamrech se přes zákaz snaží projet i kamiony

Karel Gott rozezpíval všechny věkové kategorie

Vysočina - V sobotu 24. června vyvrcholil v Humpolci třídenní multižánrový hudební festival Bernard fest. Dopoledne patřilo Jaroslavu Uhlířovi a kapele Slza. Po obědě se pak představili Mňága a Žďrob a O5 a Radeček. Nejočekávanější koncert festivalu ale přišel až v 16 hodin, kdy tady zazpíval několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott.

Školku necháme rozšířit přes prázdniny, říká svratecký starosta

Svratka – Pokračovat v rekonstrukci chodníků, zafinancovat hasičům nákup nové cisterny, předláždit náměstí 9. května, vybudovat se sousedním Svratouchem cyklostezku spojující obě sídla nebo třeba začít postupně opravovat nově zakoupený historický dům na náměstí Národního povstání. To, ale i řadu dalších projektů, by rádi postupně zrealizovali ve Svratce.

Nákup na farmářském trhu? Pivo, chleba a sekaná

Žďár nad Sázavou - Druhý z letošních šesti žďárských farmářských trhů se v sobotu dopoledne uskutečnil na náměstí Republiky. Od osmé hodiny ranní mohli návštěvníci vybírat především mezi zemědělskými a potravinářskými produkty z regionu.

Sdružení krajina vystavuje v zámeckém muzeu

Žďár nad Sázavou - Až do konce letošního srpna je zájemcům k dispozici nová výstava Lidé pro přírodu. Návštěvníky čeká v inventoriu žďárského zámeckého Muzea nové generace interaktivní expozice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies