VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Bystřicku vznikne komise, bude „hlídat“ činnost Diama

Bystřicko - Občanskou bezpečnostní komisi související s aktivitami státního podniku hodlají založit zástupci podniku Diamo, respektive jeho odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka, se zástupci obcí Mikroregionu Bystřicko.

18.12.2012 9
SDÍLEJ:

V uranovém dole Rožná na Žďársku byl pozastaven geologický průzkum pro ražbu obřího zásobníku zemního plynu.Foto: Deník/Libor Plíhal

Podstatou je zvýšení informovanosti obyvatel oblasti o činnosti Diama, a to nejen v souvislosti s těžbou uranu. Tedy co se kde bude dít a jaký to může mít dopad na tamní lidi. Ať už se to týká silničních uzavírek, anebo třeba co přesně se obyvatelům obcí těsně „za humny" děje, proč a zda je to případně nemůže nějak ohrozit. „Komise má zhruba kopírovat aktivitu, kterou mají v obcích v blízkosti jaderné elektrárny v Dukovanech," řekl předseda Mikroregionu Bystřicko a zároveň starosta Rozsoch Augustin Holý.

Důl i zásobník

„Iniciativa vzešla od nás. Podstatou je zvýšení informovanosti lidí v obcích," sdělil ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo Geam Dolní Rožínka Pavel Koscielniak.

„Dosud jsme informovali o naší činnosti obec Rožnou, ale vzhledem k rozrůstajícím se aktivitám bychom do toho měli zapojit i další obce," dodal Koscielniak, že zřejmě v lednu dojde k vymezení druhů činnosti, kterými se komise bude zabývat. Týká se to kupříkladu bezpečnosti, dopravy, životního prostředí a některých dalších oblastí.

„Bude to přínosem. Lidé se nás často ptají, jak to bude s těžbou, co se u nás bude dál dělat, a my jim nedovedeme odpovědět," poznamenal bystřický starosta Karel Pačiska.

Rozrůstajícími se aktivitami je myšleno, že podle všeho začnou zaměstnanci Geamu po ukončení průzkumných prací poblíž uranového dolu Rožná 1 v příštím roce razit zásobník zemního plynu s kapacitou 180 milionů metrů krychlových.

A jak by komise, jež zjišťuje, co se ohledně činnosti podniku Diamo v regionu děje, fungovala? „Členů občanské komise by mělo být tolik, kolik bude specifikováno druhů kontrolovaných činností. Každá z nich by měla mít vyčleněného odborníka, který bude svému zástupci komise podávat a vysvětlovat aktuální informace. Takový zástupce, jakožto informovaný laik, pak bude schopen podat tyto informace dál, tedy starostům obcí a ti pak i obyvatelům," přiblížil Holý.

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany vznikla v roce 1996, od roku 2003 jsou partnery ČEZ a obce. Ty určily šest komisařů, již spolupracují s odborníky v elektrárně.

Bystřicko je kromě pětapadesát let trvající těžby uranu a připravované ražby zásobníku plynu „bombardováno" zájmem i o jiná díla spojená s jadernou energií. Aktuálně je to snaha Správy úložiště radioaktivních odpadů (SÚRAO) o lokalitu Kraví hora k vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu, další je stále trvající zájem společnosti ČEZ o lokalitu Skalka k výstavbě záložního skladu vyhořelého jaderného paliva.

Autor: Lenka Mašová

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení