VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci hodnotí trofeje zvěře z lesů a obor

Žďársko – Stovky trofejí zvěře v podobě paroží, rohů i lebek a čelistí již myslivci z celého žďárského regionu svezli do sídla Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

17.2.2011
SDÍLEJ:

Ve středu se v sídle žďárského okresního mysliveckého spolku hodnotily trofeje daňků a muflonů. Veřejnost si je bude moci společně s dalšími exponáty prohlédnout v dubnu. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Odborníci z jejich řad od pondělí pracují na jejich hodnocení, jež slouží k vytvoření obrázku o tom, jak v jednotlivých honitbách žďárského okresu myslivci hospodařili a zda ulovili správným způsobem skutečně to, co měli.

Přítomnost tolika trofejí bude jako každý rok využita i k uspořádání chovatelské výstavy. „Na ní si letos od 1. do 3. dubna může odborná i laická veřejnost prohlédnout zvěř, která se ve žďárském okrese vyskytuje, a porovnat, jaká je v jednotlivých honitbách její kvalita,“ popsal Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Muflon i jelen sika

Přehlídka mívá vysokou účast, většina lidí totiž málokdy viděla například muflona, jelena siku či daňka. A ve výstavním sále v budově Hasičské pojišťovny v Komenského ulici si zájemci mohou důkladně prohlédnout alespoň jejich paroží či rohy.

V případě samic či mláďat, jež těmito trofejemi nedisponují, by měli zase myslivci k ohodnocení předkládat jejich spodní čelisti. Ty ledacos vypoví o věku i zdraví zvířat. U lišek, jezevců a dalších šelem se pak hodnotí lebky.

„Na výstavu chodí také školní třídy, jimž ukazujeme jednotlivé druhy zvěře a vysvětlujeme, proč který kus musel být uloven,“ popsal Oldřich Sedlář. Zároveň dodal, že lov, jakožto nedílná součást myslivosti, je nutný jednak kvůli tomu, aby zvěř nepůsobila nadměrné škody, a také proto, aby jeden druh nezpůsobil úhyn druhého.

Co se týče střílení jednotlivých kusů zvířat, měli by se všichni myslivci podle zákona řídit hlavně faktem, že lovena má být zvěř nehodící se dále k chovu.

„To znamená jednak zvěř na vrcholu svých možností, která by s dalším věkem ztrácela na své hodnotě a zároveň zabírala místo mladým, nadějným jedincům. Dále kusy podvyživené, nemocné, zraněné nebo jinak nekvalitní, jimž hrozí úhyn,“ vysvětlil Oldřich Sedlář.

Na chovatelské přehlídce bývají proto k vidění nejen kapitální a vysoce ohodnocené paroží jelenů, srnců, daňků či rohy muflonů, ale i trofeje zvěře, jež musela být ulovena třeba kvůli nemoci či zranění.

Velkému zájmu veřejnosti se na výstavě tradičně těšívají netypicky pokroucené či narušené parůžky srnců, jejichž abnormálnost bývá způsobena například nějakou nemocí, hormonální poruchou nebo poraněním v době, kdy se parohy vyvíjejí.

Autor: Jana Nedělková

Místo události:
17.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení