VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meziříčí se dusí pod záplavou automobilů

Velké Meziříčí - Doprava ve městě. To je nejpalčivější problém jednoho z nejproslulejších míst v rámci dálnice D1 - Velkého Meziříčí. Na tomto názoru se shodli obyvatelé města pod dálničním mostem na setkání nazvaném Fórum Zdravého města.

10.10.2009
SDÍLEJ:

Doprava ve Velkém Meziříčí.Foto: Lucie Kučerová

Stále častěji a hlasitěji se v současnosti ozývají nespokojené hlasy obyvatel Velkého Mezičící. Tamním se nelíbí zvyšující se hustota automobilového provozu v ulicích. Lidem hlavně vadí nákladní doprava. Po vedení radnice proto požadují, aby omezila průjezd městem pro kamiony.

„Situace na hlavních komunikacích ve městě je opravdu v některých chvílích tragická,“ připustil starosta František Bradáč.

Konstatovat. To je zatím také to jediné, co může velkomezeříčská radnice udělat. Podle Františka Bradáče město nemůže dopravu na důležitých tepnách jakkoliv regulovat. A to ze dvou důvodů.

Nejfrekventovanější velkomeziříčské silnice II/360 a II/602 náleží podle usnesení krajského zastupitelstva z května roku 2006 do Páteřní sítě silnic kraje Vysočina. Silnice číslo II/602 pak navíc také slouží i jako odklonová trasa dálnice D1 v úseku od Jihlavy až na hranice kraje Vysočina.

Z těchto dvou důvodů nemůže město proud kamionů Meziříčím zastavit. „Nemožnost“ vyřadit určitou kategorii vozidel z provozu konstatuje i Hana Strnadová, krajská vedoucí Odboru dopravy a silničního hospodářství. Podle zákona o pozemních komunikacích jsou silnice veřejně přístupné pozemní komunikace určené k užití silničními a jinými vozidly a chodci. „Vzhledem k tohoto ustanovení je velice problematické vylučovat některá vozidla z provozu, když komunikace tomuto určení odpovídá stavebním i dopravně technickým stavem,“ řekla Strnadová.

Případné vydání celkového zákazu vjezdu kamionů by se podle jejích slov vztahovalo na všechna takováto vozidla, to znamená i vozidla velkomezeříčských firem - „domácích“.

Již tak kolapsní stav na komunikacích komplikuje teď mimo jiné i výstavba protihlukové stěny na dálnici. „V daném úseku D1 jsou zúžené pruhy a snížená rychlost. Tvoří se kolony a řidiči sjíždí na 141 kilometru v domnění, že když projedou městem, ušetří pár minut. Opak je pravdou,“ sdělil František Bradáč.

Nemalý vliv na větším počtu projetých aut městem má i uzavřený sjezd na 146 kilometru. Jak starosta dále upozornil, své dělají i tři mýtné brány, již jsou nedaleko města instalovány. Podle jeho mínění je pravděpodobné, že se řidiči sjezdem z dálnice pokoušejí vyhnout placení mýtného.

K otázce dopravy se vyjádřil i náměstek hejtmana kraje Vysočina. „Radnice ve Velkém Meziříčí nás o tom, že by chtěla omezit jízdu kamionů městem zatím neoslovila. Pokud tak učiní, pokusíme se hledat řešení,“ tvrdí Libor Joukl.

V případě, že by Velké Meziříčí dostalo možnost regulovat vjezd kamionů do města, znamenalo by to velké problémy pro celý region. Komunikace II/360 a II/602 totiž zabezpečují pro nákladní dopravu propojení mezi jednotlivými okresy uvnitř i vně kraje.

Lucie Kučerová

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Železáři získali první bod, spokojenost však chyběla

Ilustrační foto.

Opilý řidič kličkoval před sanitkou. Když pak zastavil, utekl

Na Žďársku se lidé střevními chorobami nejčastěji nakazili doma

Žďársko – Minimum případů nákazy střevními nemocemi přivezenými z ciziny letos evidují epidemiologové na Žďársku.

Ve Žďáře startují Slavnosti jeřabin

Žďár nad Sázavou – Žďárský kulturní festival Slavnosti jeřabin čeká ve čtvrtek 24. srpna slavnostní zahájení.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Baliny oslaví 700 let, světit se bude nová vlajka

Baliny – Před sedmi sty lety byla nedaleko Velkého Meziříčí založena obec Baliny. Právě tam se tento víkend sejdou rodáci, aby významné výročí oslavili. Balinští budou promítat krátký film o svém rodišti nebo světit obecní symboly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení