VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město vyhrálo soutěž, radní proto nezdraží odvoz odpadu

Nové Město na Moravě - Vyšších výdajů z rodinného rozpočtu za odvoz komunálního odpadu se novoměstští obyvatelé obávat nemusí, a to díky vítězství Nového Města v celokrajské soutěži My třídíme nejlépe.

10.1.2015
SDÍLEJ:

Barevné odlišení kontejnerů usnadňuje rozhodování, co kam patří. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Všude se zdražují poplatky za odpad, my jsme ale k tomuto kroku teď nepřistoupili. Udělali jsme ve vedení města takovou dohodu, že dokud budou lidé dobře třídit, tak nebudeme zvyšovat poplatek za svoz odpadu," vysvětlil starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

My třídíme nejlépe si mohou říct nejen v Novém Městě na Moravě, ale také ve Ždírci nad Doubravou, Dobroníně a v Lánech na Havlíčkobrodsku. Právě tato města a obce se v soutěži umístily na stupních vítězů. V Novém Městě to bude mít pozitivní vliv na peněženky místních obyvatel.

„Získali jsme první místo v kategorii měst nad deset tisíc obyvatel. Vloni jsme se na žádné z prvních tří míst bohužel nedostali, jinak je ale obsazujeme pravidelně díky tomu, že naši občané třídí velmi dobře," vyjádřil se novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Organizátoři ekologické soutěže hodnotili celkovou výtěžnost sběru papíru, plastů, nápojových kartonů a bílého a barevného skla na jednoho občana. „Dále byl hodnocen poměr mezi množstvím vytříděných využitelných složek odpadu a množstvím směsného komunálního odpadu za každé čtvrtletí. Součástí bylo i vyhodnocení sběru kovů," doplnila Marcela Kratochvílová z odboru investic a správy majetku z novoměstského úřadu.

Kromě hlavní soutěže byly vyhodnoceny i další kategorie. „Ve vedlejší soutěži jsme se umístili na krásném druhém místě. V této soutěži byl posuzován poměr mezi množstvím vytříděných komunálních odpadů a množstvím směsného komunálního odpadu za celé období soutěže," vysvětlila Marcela Kratochvílová.

Za výhru ve třídění odpadů obdrželo Nové Město finanční částku ve výši třicet pět tisíc korun. To je ale o něco méně, než kolik dostávali vítězové této soutěže v minulosti. „Bylo rozhodnuto, že se částka za výhru pro větší města sníží, protože pro ně není tolik důležitá. Naopak pro malé obce, které pracují s nižšími rozpočty, důležitá je," řekl Marek.

Peníze získané v soutěži budou v případě Nového Města na Moravě opět vráceny zpět do odpadového hospodářství. „Chceme odkoupit část kontejnerů od novoměstských technických služeb tak, aby všechny tyto sběrné nádoby na tříděný odpad byly v našem vlastnictví," potvrdil Stanislav Marek.

Velmi dobře se v soutěži umístil také Kuklík, který v kategorii obcí do pěti set obyvatel obsadil druhé místo. „Získali jsme třicet tisíc korun a tyto peníze použijeme opět do oblasti odpadů, protože tam jsou potřeba neustále další finanční prostředky. Budeme nakupovat nádoby na biomasu a nádoby na třídění kovů," řekl starosta Kuklíku Ladislav Regent.

A pochvalu si zaslouží také obyvatelé Žďáru nad Sázavou a Sněžného, jejichž zastupitelé převzali ve svých kategoriích odměnu za krásné třetí místo.

„My jsme obdrželi celkem čtyřicet tisíc korun. Za třetí místo v celkové soutěži jsme získali dvacet pět tisíc korun a za první místo kategorii zaměřené na efektivitu třídění patnáct tisíc korun. Peníze použijeme na nákup nových sběrných nádob," nechala se slyšet starostka Sněžného Anna Havlíková.

--------------

Kolik platí?

Poplatky za svoz komunálního odpadu za osobu a rok:

Žďár nad Sázavou 580

Nové Město na Moravě 480

Bystřice nad Pernštejnem 600

Velké Meziříčí 500

Velká Bíteš 600

Svratka 550

Jimramov 600

Sněžné 500

Křižanov 500

Nové Veselí 350

Kuklík 450

Počítky 400

Křižánky 350

* uvedená částka v korunách

Autor: Redakce

10.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení