VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město podpořilo opravu kaple či kostela v zámku

Žďár nad Sázavou - Žďárští zastupitelé schválili vyrovnaný rozpočet města na rok 2013 ve výši 478,5 milionu korun. Na poslední chvíli ovšem v dokumentu provedli změnu, snížili položku s názvem rezervy o 280 tisíc korun.

27.12.2012 1
SDÍLEJ:

Farnost svatého Prokopa zamýšlí v roce 2013 vylepšit vzhled barokní kaple svaté Barbory nedaleko farního kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou. Spolufinancování akce schválila rada města. Foto: Deník/Zlata Ptáčková

Finanční prostředky uvolnili ve prospěch římskokatolických farností svatého Prokopa a Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Každé z nich přiřkli 140 tisíc korun. Použijí je v rámci svého projektu na obnovu kulturních památek, který podávají ke Krajskému úřadu Kraje Vysočina. Žádost o dotační titul je nutné odeslat do 15. února 2013.

Získání dotace

„Spoluúčast obce je pro získání peněz povinností. Hned čtyřiadvacet z dvaceti sedmi zastupitelů hlasovalo pro, takže si myslím, že to bylo jednomyslné. Jsem moc rád, že se záležitost podařilo prosadit v zastupitelstvu, když jsem nebyl s návrhem úspěšný v radě," okmentoval jedinou provedenou změnu v městském rozpočtu druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Jak dále poznamenal, farnosti v podstatě podle jeho názoru působí na rozvoj cestovního ruchu v okresním městě. Řekl, že pokud jsou sakrální stavby opravené nebo se v nich pořádají nějaké kulturní akce, lákají k návštěvě turisty.

„Peníze budou farnostem poskytnuty pouze v případě, že obdrží dotaci od kraje," upřesnil ještě první žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Farnost svatého Prokopa chce vylepšit vzhled barokní kaple svaté Barbory z roku 1729, jež stojí jen několik metrů východně od farního kostela svatého Prokopa. V plánu je oprava venkovního pláště objektu, výplní oken i dveří a odvlhčení. Předmětem obnov ve farnosti Nanebevzetí Panny Marie je zase bývalý konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v zámeckém areálu. Dekretem vatikánské Kongregace pro bohoslužbu a svátosti ze dne 5. ledna 2009 byl totiž povýšen na baziliku minor.

Barokní dveře

„Oprav by se měl dočkat jižní portál do baziliky. Jedná se o zásadní kamenickou práci z poloviny třináctého století, jež vznikala při založení stavby," konstatoval technický administrátor obou farností František Laštovička s tím, že uvnitř zamýšlejí provést i několik restaurátorských záměrů. Mohly by být například repasovány původní barokní dveře, popřípadě opravena střecha nad farou, která přiléhá ke kostelu.

„Peníze od města a z kraje ve výši tři sta padesát tisíc korun tvoří pouze padesát procent ze sumy celkových nákladů. Zbytek doplatí farnosti. Opravy ovšem provádíme kontinuálně každý rok," dodal ještě Laštovička.

Autor: Zlata Ptáčková

27.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvoudenní festival Horácký džbánek začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.
16

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Ilustrační deník.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Žďárské „íčko“ bojuje o titul

Žďár nad Sázavou 18. srpna – O titul Informační centrum roku 2017 bojuje v celostátní internetové anketě také Turistické informační centrum ve Žďáře nad Sázavou. V loňském roce do „íčka“, které sídlí v prostorách Staré radnice, zavítalo 28 tisíc návštěvníků.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení