Jak vyplynulo z dnešní ankety, jinde v kraji jsou včelaři s množstvím a kvalitou letošního medu celkem spokojeni. Zákazníci u nich podobně jako loni za kilogram zaplatí kolem 80 až 90 korun. Největší zájem včelaři tradičně čekají s nástupem chladnějšího počasí a před Vánoci.

Na sucho doplatili včelaři v okolí Budišova na Třebíčsku. "Jaro bylo dobré, ale potom už nebylo nic," řekl včelař Josef Syrový. Medu bude mít asi o třetinu méně než v předchozích letech. "Ale my jsme si v poslední době zvykli, že roky byly dobré," podotkl. O něco menší množství medu má i včelař Adolf Sobotka z Pacova na Pelhřimovsku. Část letošní snůšky tvořil takzvaný cementový med, který se nedal vytočit. "Zlámal jsem spoustu plástů," řekl.

Včelař Lubomír Boček z Třeště na Jihlavsku je spokojen, letošní rok počítá mezi ty lepší. "Byl nejen jarní med, ale i tmavý, medovicový," přiblížil. Dodal, že tmavý med je kvůli suchu mimořádně hustý, a tedy i velmi kvalitní.

Josef Urban ze Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku patří v kraji mezi největší včelaře - stará se o 200 včelstev. Letošní rok hodnotí jako průměrný. "Loni bylo víc medovicového medu, letos nás naopak zachránil jarní květový med," popsal. I jemu přidělal starosti cementový med. Celkem dobrý rok měli včelaři v Novém Městě na Moravě.

Podle údajů na stránkách Českého svazu včelařů spotřebuje průměrný Čech ročně asi půl kilogramu medu, Němec nebo Švýcar třikrát tolik. Někteří včelaři z Vysočiny mají za to, že čeští spotřebitelé nedoceňují hodnotu domácí produkce. Dovážené medy, které se objevují v obchodech, jsou podle nich často nekvalitní.

V České republice působí zhruba 50.000 včelařů, chovají půl milionu včelstev. Tuzemská produkce medu v loňském roce stoupla meziročně o osm procent na 9080 tun, což byl asi nejvyšší objem v posledních 14 letech. Letošní rok nehodnotí příznivě včelaři ze Zlínského kraje. Počasí tam ovlivnilo snůšku, která v některých oblastech meziročně klesla až o dvě třetiny.