VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meandry řeky Svratky u Milov jsou novou přírodní rezervací

Žďárské vrchy - Na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy přibyla nová přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov. Lokalita, známá pod jménem Rychtářky, představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.

11.7.2014
SDÍLEJ:

Typické pro tuto lokalitu jsou často neobhospodařované podmáčené louky. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Nová přírodní rezervace zahrnuje více než 60 hektarů pozemků údolní nivy s přirozenými říčními meandry a tůněmi.

„Daří se tam řadě druhů živočichů a rostlin, které jinde z krajiny mizí," nechal se slyšet Luděk Čech ze Správy CHKO Žďárské vrchy. Jde už o desátou přírodní rezervaci vyhlášenou ve Ždárských vrších, rozlohou patří mezi největší. „Toto území je z velké části hospodářsky nevyužitelné, řeka se tam v jarním období rozlévá. Není možné tam umisťovat stavby," podotkl Luděk Čech.

Přísnější ochrana

„První odborné návrhy na vyhlášení Rychtářek přírodní rezervací jsou z konce sedmdesátých let," vyjádřila se botanička Kamila Juříčková.

Přípravné práce nakonec začaly před čtyřmi lety, správa pak jednala s vlastníky pozemků, dotčenými obcemi a úřady.

Rezervace s navazujícím desetihektarovým ochranným pásmem byla vyhlášena minulý měsíc. Rychtářky budou nyní přísněji chráněny. Na druhé straně vlastníci z těchto přísněji chráněných pozemků nemusí platit daň. „Neznamená to, že by to bylo území, kam se nesmí vstupovat, kde se nesmí hospodařit. Péče je do určité míry potřebná a v současné době byla z části zanedbávaná," vyjádřil se Luděk Čech.

Zajistit je potřeba hlavně sečení, aby louky nezarůstaly náletovými dřevinami. Pokud se o to chtějí postarat sami majitelé pozemků, mohou od Správy CHKO dostat finanční příspěvek. „Pravidelné sečení se v této lokalitě už částečně provádí a postupně se bude rozšiřovat. Něco se seče ručně, něco strojově," dodala Kamila Juříčková.

Podmáčené louky jsou domovinou mokřadní vegetace vysokých ostřic. „Z chráněných druhů rostlin se tam vyskytuje orchidej prstnatec májový, všivec lesní nebo rdest alpský," informovala botanička Juříčková.

Rezervace je zajímavá také po zoologické stránce. Daří se tam hlavně obojživelníkům a plazům. Na své si na Rychtářkách přijdou především ornitologové. Mezi několika desítkami hnízdících ptáků je také hýl rudý, v uplynulých třech letech evropsky sledovaný ptačí druh. „Na meandrech Svratky je docela velká hnízdní populace hýlů, probíhal tam několikaletý výzkum," potvrdil vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

„Tento ptačí druh se začal v České republice šířit v sedmdesátých letech minulého století, na Rychtářkách bylo první hnízdění hýla rudého zaznamenáno v roce 1988," doplnil ornitolog Jaromír Čejka.

Kvůli zjištění zimoviště a tras podzimních a jarních tahů byly ornitology samcům hýlů připevňovány na záda geolokátory podobné batůžkům. Zjistilo se tak, že hýli ze Ždárska odlétají zimovat do Indie.

CHKO Žďárské vrchy zabírá 70 940 hektarů. Nachází se tam jednapadesát maloplošných zvláště chráněných území. Kromě deseti přírodních rezervací i čtyři národní přírodní rezervace a třicet sedm přírodních památek. Jsou pro ně vypracovány podrobnější plány péče než pro zbylé části chráněné krajinné oblasti.

Autor: Redakce

11.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Slavkovičtí odhalí pamětní desku slavnému rodákovi, malíři Blažíčkov

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Muž v opilosti slovně napadal svoji známou

Nové Město na Moravě – Za nadávky si vysloužil pobyt v protialkoholní záchytné stanici čtyřiapadesátiletý muž v Novém Městě na Moravě.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Vysočina – Klokan Kuki, který už možná několik týdnů běhá po lesích Jihlavska, byl naposledy spatřen v zatáčkách mezi Vyskytnou nad Jihlavou a místní částí Jiřín. V noci z úterý na středy ho tam byl dokonce hledat i majitel Radek Helekal. Bohužel bez úspěchu.

Kopie vázy zdobí průčelí Horácké galerie, originál je na nádvoří

Nové Město na Moravě – Kopie historické kamenné vázy zdobí průčelí novoměstského zámku, ve kterém sídlí krajská Horácká galerie.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení