VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé sami rozhodnou, který projekt město zrealizuje

Žďár nad Sázavou – Také letos mohou obyvatelé Žďáru nad Sázavou zvolit projekt, který se bude realizovat v rámci participativního rozpočtu.

15.9.2017
SDÍLEJ:

Mezi projekty je i chodník na místě vyšlapané pěšiny mezi parkovištěm u Kulturního domu a přechodem přes Neumannovu ulici.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Občané města mají možnost přímo rozhodovat o tom, jak budou vynaloženy peníze z části městského rozpočtu. Mohou nejen zvolit, ale také navrhnout a připravit projekt, který bude realizován. Snažíme se, aby obyvatelé Žďáru více vnímali své okolí,“ poznamenal žďárský místostarosta Josef Klement.

Na projekty navržené místními obyvateli je, stejně jako v loňském roce, vyčleněno 600 tisíc korun. Maximální výše na jednu akci činí padesát procent z celkové částky. Tato podmínka dává šanci realizace minimálně dvěma projektům. „Tentokrát bylo přihlášeno jedenáct návrhů, z toho byly dva vyřazeny, protože byly nerealizovatelné. Takže lidé budou rozhodovat o devíti projektech,“ řekl starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil. 

Všechny návrhy byly představeny místním obyvatelům na veřejné prezentaci 5. září. Patří mezi ně modernizace dětského hřiště v ulici Purkyňova, obnova dětského hřiště v ulici Dolní, revitalizace vnitrobloku v Palachově ulici, výstavba chodníku u Domu kultury, terénní úpravy veřejného prostoru na sídlišti Klafar, opravení plochy pro míčové hry v lokalitě Vysočany, rekonstrukce dětského hřiště mezi ulicemi Haškova a Chelčického, obnova a doplnění mobiliáře v parku Na hradech a vybudování workoutového hřiště u sídliště Libušín.

„Všechny projekty včetně prezentací jsme zveřejnili i na webových stránkách města,“ uvedl Josef Klement.

Místní obyvatelé mohou prostřednictvím anketních lístků sami rozhodnout, který z projektů dostane přednost. „Ve Žďárském zpravodaji vyjde kompletní seznam. Tam budou i hlasovací lístky. Občané mohou jednotlivým projektům dát dva kladné a jeden záporný hlas,“ vyjádřil se Josef Klement. „Anketní lístky dostanou lidé i v místech, kde je budou odevzdávat,“ doplnila mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Hlasovat je možné prostřednictvím tištěných hlasovacích lístků, které lze odevzdávat v budově městského úřadu, v Knihovně Matěje Josefa Sychry, v budově polikliniky nebo v relaxačním centru. Umožněno je rovněž i on-line hlasování na webových stránkách města. Vyjadřovat k jednotlivým návrhům se místní obyvatelé mohou v období od 1. do 31. října. Výsledky budou zveřejněny nejpozději do 6. listopadu.


Projekty:

1. Veřejné dětské hřiště v ul. Purkyňova
Cílem je modernizovat dětské hřiště v ulici Purkyňova. Současné herní prvky jsou v havarijním stavu a začínají být nebezpečné. Skluzavka má ztrouchnivělou základnu, a odštípávají se z ní třísky. Návrh počítá s úpravami v podobě nové dopadové plochy a nových herních prvků, které jsou certifikované dle normy pro veřejná dětská hřiště.

2. Obnova dětského hřiště uvnitř sídliště v ulici Dolní - Cílem je opravit dnes poměrně zašlé dětské hřiště s pískovištěm ve vnitrobloku ulice Dolní. Navrhovatel chce odstranit asfaltový povrch a nahradit jej mlatovým, obložit pískoviště prkny a vyměnit písek, vybudovat nové lavičky a sportovní prvky (trojhrazda, stůl na tennis…), zbourat přebytečnou kóji na odpad a opravit cestu podél hřiště.

4. Revitalizace vnitrobloku Palachova 11-23 - Cílem je oživit a zpříjemnit vnitroblok mezi domy v Palachově ulici, protože se zde pohybuje poměrně velké množství lidí. V neupraveném vnitrobloku převládá asfalt nad zelení. Navrhovatel chce odstranit současné kovové konstrukce, asfaltové plochy a pískoviště uprostřed dvora a namísto toho sjednotit povrch a vytvořit odpočinkové zóny.

5. Výstavba chodníku u Domu kultury - Cílem je vybudovat chodník na místě vyšlapané pěšiny mezi parkovištěm u Kulturního domu a přechodem přes Neumannovu ulici. Navrhovatel nabízí dvě varianty cesty - kratší a delší. Ohledně této cesty byla již v roce 2015 uskutečněna na facebooku anketa, kde se 93 % zúčastněných vyjádřilo pro vybudování nové cesty.

6. Terénní úpravy s lavičkou na Klafaru - Záměrem je vylepšení stávající frekventované pěší zkratky mezi Bigy a sídlištěm Klafar, a to pomocí vyrovnání svažitého terénu do stupňů, po kterých se dá lépe chodit. Pro tuto úpravu není potřeba stavebních povolení ani jiných právních úkonů. Zároveň umístit lavičku podél rovinaté cesty a případně (po domluvě s majitelem sousedního pozemku) umístit listnaté stromy menší výšky.

7. Plocha na míčové hry - U Steak Jack - Vysočany - Cílem je opravit hřiště u restaurace na Vysočanech. Konkrétně by bylo potřeba opravit stávající oplocení a doplnit dvě vstupní branky, odstranění náletových dřevin a ocelových sloupků na míčové hry, zarovnat plochu, vybudovat drenážní systém pro odvedení povrchových vod, instalovat novou vrstvu ze štěrkodrti a osadit nové pozinkované sloupky na míčové hry, lavičky a koše.

8. Rekonstrukce dětského hřiště mezi ulicemi Haškova a Chelčického - Cílem je zpřístupnit dětem zašlé hřiště, které se nachází mezi ulicemi Haškova a Chelčického. Nyní je zde popraskaný asfalt a část hřiště je zarostlá trávou. Navrhovatel chce stávající povrch odstranit, opravit obrubníky, zrenovovat spodní podloží a položit nový přírodní povrch. Vyznačení čar pro různé sporty by byla velká výhoda.

10. Obnova cestní sítě a doplnění mobiliáře parku „Na hradech“ - Park i jeho mobiliář je již na konci své životnosti, proto navrhovatel chce opravit cestní síť, vyměnit lavičky i odpadkové koše, přidat zásobníky na sáčky na psí exkrementy, přidat herní prvky pro děti a cestu mezi Domem s pečovatelskou službou a bytovým domem na ulici Kovářova, která je vyšlapána a hojně používána.

11. Workoutové hřiště - Cílem je vybudovat workoutové hřiště, kde mohou občané napříč generacemi trávit volný čas a společně se zde setkávat. Navrhovaná lokalita je mezi cyklostezkou a sportovní halou u sídliště Libušín. Hřiště by mělo obsahovat několik základních překážek, jako jsou hrazdy, bradla, ručkovací žebřík atd.

Autor: Helena Zelená Křížová

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci ze ZŠ Švermova ve Žďáře nad Sázavou, třída 1. A paní učitelky Hany Bořilové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Švermova ve Žďáře nad Sázavou

Ilustrační foto

Tři roky vězení rozdal soud za tři mrtvé při loňské těžké havárii u Zvěrkovic

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Vysočina – Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Nová naučná stezka provede turisty kolem Vetelských rybníků

Žďár nad Sázavou – Projekt naučné stezky kolem Vetelských rybníků připravuje žďárská radnice. 

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ Švermova ve Žďáře nad Sázavou

Žďársko - Ve středu 20. září pokračuje ve Žďárském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení