VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní svatojánská pouť potrvá až do pondělí

Žďár nad Sázavou - Ani letos není svatojánská pouť jen ve znamení hulákání kolotočářů a stánků s klobásami. Pro mnoho lidí má pouť stále především rozměr duchovní, v tom ohledu je středem nastávajícího žďárského víkendu putování ke svatému Janu Nepomuckému na Zelené hoře.

13.5.2016
SDÍLEJ:

Ke žďárské pouti letos bude patřit i žehnání nových zvonů pro Zelenou horu. Do Žďáru je přivezli jejich autor, mistr zvonař Petr Rudolf Manoušek, a kovář Lukáš Fiala, co vyrobil jejich srdce (zprava).Foto: Deník/ Libor Plíhal

Duchovní program žďárské pouti začne dnes na Zelené hoře večerem chval, první ze svatých mší se koná zítra v 11 hodin. Odpolední mši zpěvem doprovodí chrámový sbor sousední farnosti svatého Prokopa, který pro tuto příležitost nazkoušel novou skladbu Jan Nepomucký. „Bude mít při sobotní mši na Zelené hoře premiéru. Skladbu pro nás napsal současný brněnský skladatel Willi Türk," pověděla Hana Bořilová, sbormistryně chrámového sboru svatého Prokopa.

Pro návštěvníky zelenohorského areálu je připravená bezplatná prohlídka unikátního poutního kostela svatého Jana Nepomuckého, památky UNESCO. „Tato komentovaná prohlídka se uskuteční v sobotu 14. května ve 12 hodin," řekl Vladimír Vojtěch Záleský, duchovní místní farnosti Nanebevzetí Panny Marie, jež historickou památku spravuje. Volný je také vstup na přednášku Stanislava Růžičky Život a dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichla, co na Zelené hoře začne v sobotu v 17.30 hodin.

Pěvecké sbory dotvoří atmosféru také některých nedělních mší. Po mši, co začne ve 14.30, bude následovat májová pobožnost.

Letošní církevní program pouti bude delší než obvykle. V pondělí v 17 hodin odslouží mši svatou na Zelené hoře brněnský biskup Vojtěch Cikrle, jenž pak požehná třem novým kostelním zvonům. Zvony pro farnost vyrobil pražský zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek; až do neděle jsou k vidění v kostele. Největším z nich je svatý Cyril a Metoděj, dalším svatá Zdislava a nejmenší je zasvěcen svatému Vojtěchovi.

Svatojánská pouť se ve Žďáře pořádá minimálně od roku 1722, kdy byl kostel na Zelené hoře vysvěcen. „Pouť se váže na svátek svatého Jana Nepomuckého, který je 16. května. Po zrušení svátku jako dne pracovního klidu v roce 1925 se ustálil zvyk konat žďárskou pouť vždy o nejbližší neděli po tomto datu. A tak se stanovuje datum poutí dodnes," přiblížil Stanislav Mikule ze žďárského regionálního muzea střípek z historie místních poutí.

Program pouti

Pátek 13. května

19.30 Večer chval

Sobota 14. května

11.00 mše svatá

16.30 mše svatá, slouží P. Slavomír Peklanský, SAC, zpívá chrámový sbor svatého Prokopa

Neděle 15. května

6.00 mše svatá, slouží P. Pavel Habrovec, farář v Radostíně nad Oslavou

7.30 mše svatá, slouží P. Miloš Kabrda SDB, spirituál semináře pro kněží v Praze

9.00 mše svatá, slouží Prof. Pavel Ambros SJ, ThD., zpívá klášterská malá schola

10.30 mše svatá, slouží Prof. Pavel Ambros, zpívá chrámový sbor Fons

14.30 mše svatá, slouží P. Karel Janů, farář ve Slavonicích. Po mši bude májová pobožnost.

Pondělí 16. května

17.00 mše svatá, slouží Mons. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský. Při mši se uskuteční žehnání zvonů pro Zelenou horu, zazpívá Campanula Choir Jihlava a Fons.

20.00-22.00 Nikodémova noc otevřený kostel

www.zdarskefarnosti.cz

Autor: Redakce

13.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení