Teprve po vydatných deštích v minulém týdnu, kdy se vláha pořádně dostala i do lesů, mohli houbaři na Vysočině s nadějí pozorovat stoupající páru, jako příslib bohatých úlovků.

„Našla jsem spoustu hříbků - podhříbky, sameťáky, modráky, taky jednoho koloděje,“ pochlubila se plným košíkem Eva Mikolášková, která trávila prodloužený víkend na chalupě v Pusté Rybné.

„Myslela jsem, že na Václava porostou václavky, ale neviděla jsem ani jednu. Všimla jsem si ale, že je letos hodně lišek,“ doplnila. Václavky mají letos skutečně zpoždění. „Může za to letní sucho. Díky němu teď lidé nacházejí v lese místo podzimních václavek a čirůvek ještě letní houby, jako jsou hříbky, muchomůrky, holubinky, ryzce nebo žampiony,“ potvrdil mykolog Jaroslav Landa.

Hřib hnědý - nejhledanější houba v Česku.

 

Souhlasí i s tím, že v poslední době se hojněji objevuje liška obecná, která se před dvaceti lety díky spadům z továrních komínů úplně vytratila. „Lidé už na ni nejsou zvyklí, tak ji nesbírají. Je to ale výborná a aromatická houba, která se nedá zaměnit s žádnou nejedlou,“ tvrdí mykolog.

Podle Landy se nemusíme bát ani žádných hřibovitých hub. „I satan je po uvaření jedlý. Ovšem kdybyste chtěli ochutnávat za syrova třeba kováře nebo václavku, mohli byste mít velké problémy,“ upozorňuje.