Prázdnotou zeje i obecní kasa v Polničce. „Hledáme všechny varianty k redukci nákladů,“ potvrdil starosta Bohumil Cempírek.

A tak například tamní tělocvičnu namísto plynem vytápějí levnějším uhlím. A zatímco loni vydali za vytápění plynem kolem 135 tisíc korun, nyní za uhlí polovinu. Ve vsi s téměř 750 obyvateli také v nejbližším období neplánují větší investiční akce.

Ve vesnicích se šetří, kde se dá. Někde rozsvěcují každou třetí lampu veřejného osvětlení, jinde propouštějí zaměstanance vykonávající veřejně prospěšnou práci.

Daňový propad

„Očesat“ investiční akce budou muset i v Měříně na Velkomeziříčsku. I když tam stále čekají na konečný účet hospodaření za rok 2009, již nyní starosta Jiří Servít předpokládá 1,5 milionový propad na daňových příjmech. „Budeme muset oželet opravy chodníků a šetřit peníze na rekonstrukci kanalizace, která je ve velmi špatném stavu,“ prohlásil Servít.

Až dvanáctiprocentní propad na příjmech, tedy cirka o 800 tisíc korun méně v pokladně hlásí také starosta Věcova na Novoměstsku Zdeněk Vraspír.

Podle něho je to úbytek dosti citelný. A i když zatím nemuseli mazat z rozpočtu žádné investice, některé se dokončením přesunou do dalšího roku. „Šetříme už od počátku druhého pololetí a přešli jsme k levnější variantě investic. Více než kdy předtím se spoléháme na svépomoc obecních pracovníků,“ uvedl starosta a dodal, že mimo opravy a rekonstrukce povrchů komunikací, vodovodů, plynovodů či pokrývačských prací si vše ostatní dělají sami. Takto v letošním roce například zahájili opravu havarijního stavu hráze rybníka v Míchově.

Redukce dotačních programů

Dotace jsou dalším bodem, který způsobuje starostům vrásky na čele. „Pro nás byly velice dobře dostupné grantové programy z Fondu Vysočiny, Program obnovy vesnice a některé dotace z ministerstev. Díky krizi se hodně těchto dotací zredukuje anebo zruší zcela. A to je asi to nejhorší co nás, malé obce, postihne,“ zlobí se Zdeněk Vraspír s tím, že v obecních kasách nezbývají peníze na dokrytí dotačních akcí z vlastních prostředků.

Doslova každou korunu vydanou z obecní pokladny obrací v současné době v prstech i v Radešínské Svratce. Na každou investiční akci nazírají z pohledu nutnosti a priority.

Obec s 568 obyvateli přihlášenými k trvalému pobytu má přístup ke státním i evropským dotacím, které činí i desítky procent z celkových nákladů investiční akce. Zbytek peněz si ale musí obec sehnat sama. Kde je však v době hospodářské krize a propadu daňových příjmů vzít? „Letos jsme například vyměňovali okna v obecních bytech. Práce jsme mohli financovat jen proto, že jsme akci plánovali dopředu a prostředky se nám podařilo našetřit,“ uvedl starosta Radešínské Svratky Stanislav Stehlík.

----------------

Úsporná opatření

Polnička
Tělocvičnu namísto plynem vytápějí levnějším uhlím. A zatímco loni vydali za vytápění plynem kolem 135 tisíc korun, nyní za uhlí polovinu. Ve vsi s téměř 750 obyvateli také v nejbližším období neplánují větší investičních akce.

Věcov

Více než kdy předtím se v obci spoléhají na svépomoc obecních pracovníků. Vlastními silami tak například zahájili opravu havarijního staru hráze rybníka v Míchově.

Měřín

Starosta Jiří Servít předpokládá 1,5 milionový propad na daňových příjmech. „Budeme muset oželet opravy chodníků a šetřit peníze na rekonstrukci kanalizace,“ řekl starosta.

ZLATA PTÁČKOVÁ