Stejné záměry mají také další podniky v kraji jako Zemědělské družstvo Kouty na Třebíčsku. „Pro nás by to bylo asi to nejzajímavější, co bychom mohli dělat. Potravin od nás chce stát stále méně, všechno se dováží,“ postěžoval si předseda Lubomír Pisk.

O bioplynových stanicích uvažují také farmáři v Krucemburku, Slavíkově nebo v Číhošti na Havlíčkobrodsku, ve Velké Losenici na Žďársku, v Polici na Třebíčsku či v Pacově na Pelhřimovsku.

Pro všechny, kteří chtějí začít podnikat v oblasti obnovitelných zdrojů energie, proběhla včera na krajském úřadě v Jihlavě konference o ekoenergii, odpadech, biomase a šetření energiemi s názvem Eco cooperation. Na konferenci vystoupila agentura Ecoplus, která pomáhá podnikatelům v ČR už tři roky.

Poskytuje poradenství fi rmám, které chtějí rozšířit svou činnost do Rakouska, a zároveň pomáhá najít českým a rakouským fi rmám společný program pro podnikání. „Zájem fi rem na Vysočině o spolupráci je menší, proto jsme uspořádali tuto konferenci,“ uvedla vedoucí pobočky Eva Farkačová.

Také dotace pro malé a střední podnikatele ze strukturálních fondů EU byly jedním z bodů konference. „O národní dotační titul může zažádat v podstatě kdokoliv. Financováno je 85 procent uznaných nákladů,“ uvedla Farkačová.

 

Co je bioodpad?

Travní a dřevní hmota, která vzniká při údržbě zeleně v obci, vzniká jako nadprodukce u zemědělců, pokud nemají dostatek zvířat pro zkrmení trávy. Také může vzniknout při vaření jídel nebo při různcýh technologických zpracování potravin. Za kontrolovatelných podmínek se může změnit na kompost nebo na energii.