VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmáčené louky chrání Žďársko před vysycháním

POČÍTKY - Odborníci se ve Žďárských vrších snaží udržet podmáčené louky. „Čím méně bude těchto luk, tím více bude krajina vysychat nebo nebude odolná přívalovým dešťům,“ upozornil Milan Daďourek ze Sdružení Krajina.

21.5.2007
SDÍLEJ:

Milan Daďourek založil před deseti lety Sdružení Krajina. Díky jeho působení se daří zachovávat na Žďársku podmáčené louky, bez kterých by hrozilo vysychání krajiny.Foto: DENÍK/Jitka Kučerová

Právě tato nezisková organizace je největším pozemkovým spolkem u nás. V současné době se stará o sto padesát hektarů podmáčených luk. „Kdyby se louky nekosily, tak by v zásadě zanikly. Postupně by přerostly jinými typy trav, keři a stromy. Každoročně proto hledáme dobrovolníky, kteří by nám s kosením a hrabáním trávy na těchto loukách pomohli,“ dodal Milan Daďourek.

„Jednou jsem se kosení zúčastnil, bylo to fajn,“ řekl dvacetiletý Honza, který se každý rok jako dobrovolník hlásí na nejrůznější ekologické akce.

Nepostradatelná „houba“

Podmáčená louka funguje v krajině doslova jako houba. Mech rašeliník tam tvoří často třímetrovou vrstvu a i po odumření má buňky uspořádané tak, že dokáže pojmout vodu. Při deštích je tedy louka schopna pojmout obrovské množství vody, naopak při sušším počasí vodu udrží pod vrchní, na první pohled vyschlou vrstvou mechu.

Podmáčené louky jsou také důležité pro živočichy, kteří ve Žďárských vrších žijí. „Vždy musíme prostředí brát jako celek. Ke zrašelinělé louce se vážou konkrétní typy rostlin i živočichů. Někteří ptáci v tomto prostředí dokonce hnízdí na zemi. Díky těmto loukám zde je například linduška luční nebo bramborníček hnědý,“ potvrdil Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Většina podmáčených luk je zároveň prameništěm. Dodnes je například ze studny umístěné na takové louce zásobována pitnou vodou část Vojnova Městce. Funkční studny najdeme také na podmáčených loukách u Kameniček.

21.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Juda (vpravo) vyhrál s Velkým Meziříčím druhou ligu mužů. Dnes nastoupí jeho junioři na MČR v Praze.

Meziříčí ovládlo druhou ligu. Před sebou má kvalifikaci

VÍTĚZOVÉ. Hokejisté Bohdalce (vpravo kapitán Vladimír Jaša s hlavním pořadatelem VHL Karlem Danielem) dosáhli na zlatý hattrick.
13

Obhájce úřadoval. Titul patří Bohdalci

Kůrovec se šíří, pomáhají mu lidé

Vysočina – Kůrovec, přesněji lýkožrout smrkový, žil v lesích vždycky. V posledních letech se však jeho stavy prudce zvedly. Na svědomí má tisíce kubíků poškozeného dřeva.

Policisté pátrají po Jaromíru Sokolovi

Žďársko - Kriminalisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při pátrání po hledaném muži Jaromíru Sokolovi.

Dobrovolný hasič z Brťoví zachránil tonoucí ženu

Žďársko - Zdeněk Fučík z Brťoví, místní částí obce Prosetín na Bystřicku, zachránil život pětašedesátileté seniorky, která spadla do rybníka. Tělesně postižená žena pod studenou hladinou znehybněla a bez okamžité pomoci by se již nevynořila.

V Bystřici přibudou další místa i byty pro seniory

Bystřice nad Pernštejnem - Další desítky míst vzniknou v zařízeních pro seniory plánovaných v Bystřici. V lokalitě Rovinky a nejbližším okolí je počítáno hned se dvěma domy. První z nich vznikne za biomasovou kotelnou v sídlišti 2, půjde o dům pro seniory se stálým dohledem, město k tomuto účelu prodá pozemky. Cena činí tisíc korun za metr čtvereční plus DPH s tím, že koupě bude dvoustupňová, tedy uzavřená až po zhotovení a kolaudaci stavby.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies