VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmáčené louky chrání Žďársko před vysycháním

POČÍTKY - Odborníci se ve Žďárských vrších snaží udržet podmáčené louky. „Čím méně bude těchto luk, tím více bude krajina vysychat nebo nebude odolná přívalovým dešťům,“ upozornil Milan Daďourek ze Sdružení Krajina.

21.5.2007
SDÍLEJ:

Milan Daďourek založil před deseti lety Sdružení Krajina. Díky jeho působení se daří zachovávat na Žďársku podmáčené louky, bez kterých by hrozilo vysychání krajiny.Foto: DENÍK/Jitka Kučerová

Právě tato nezisková organizace je největším pozemkovým spolkem u nás. V současné době se stará o sto padesát hektarů podmáčených luk. „Kdyby se louky nekosily, tak by v zásadě zanikly. Postupně by přerostly jinými typy trav, keři a stromy. Každoročně proto hledáme dobrovolníky, kteří by nám s kosením a hrabáním trávy na těchto loukách pomohli,“ dodal Milan Daďourek.

„Jednou jsem se kosení zúčastnil, bylo to fajn,“ řekl dvacetiletý Honza, který se každý rok jako dobrovolník hlásí na nejrůznější ekologické akce.

Nepostradatelná „houba“

Podmáčená louka funguje v krajině doslova jako houba. Mech rašeliník tam tvoří často třímetrovou vrstvu a i po odumření má buňky uspořádané tak, že dokáže pojmout vodu. Při deštích je tedy louka schopna pojmout obrovské množství vody, naopak při sušším počasí vodu udrží pod vrchní, na první pohled vyschlou vrstvou mechu.

Podmáčené louky jsou také důležité pro živočichy, kteří ve Žďárských vrších žijí. „Vždy musíme prostředí brát jako celek. Ke zrašelinělé louce se vážou konkrétní typy rostlin i živočichů. Někteří ptáci v tomto prostředí dokonce hnízdí na zemi. Díky těmto loukám zde je například linduška luční nebo bramborníček hnědý,“ potvrdil Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Většina podmáčených luk je zároveň prameništěm. Dodnes je například ze studny umístěné na takové louce zásobována pitnou vodou část Vojnova Městce. Funkční studny najdeme také na podmáčených loukách u Kameniček.

21.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V dohledné době se ve Svratce chtějí zaměřit spíše na drobnější akce. „Je stále co dělat i budovat. Chuť by byla, jenom ty penízky mnohdy schází,“ říká starosta Svratka František Mládek.

Školku necháme rozšířit přes prázdniny, říká svratecký starosta

Žďár nad Sázavou - Druhý z letošních šesti žďárských farmářských trhů se v sobotu dopoledne uskutečnil na náměstí Republiky. Od osmé hodiny ranní mohli návštěvníci vybírat především mezi zemědělskými a potravinářskými produkty z regionu. "Koupil jsem si p
19

Nákup na farmářském trhu? Pivo, chleba a sekaná

Sdružení krajina vystavuje v zámeckém muzeu

Žďár nad Sázavou - Až do konce letošního srpna je zájemcům k dispozici nová výstava Lidé pro přírodu. Návštěvníky čeká v inventoriu žďárského zámeckého Muzea nové generace interaktivní expozice.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina  – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Bouřky na Žďársku lámaly stromy, hasiči nevěděli, kam vyjet dříve

Žďársko – U pěti desítek událostí zasahovali v průběhu čtvrtečního večera až do pátečního rána hasiči na Žďársku v souvislosti s bouřkami doprovázenými silným větrem, který vyvracel stromy. Podívejte se na video u článku.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies