VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmáčené louky chrání Žďársko před vysycháním

POČÍTKY - Odborníci se ve Žďárských vrších snaží udržet podmáčené louky. „Čím méně bude těchto luk, tím více bude krajina vysychat nebo nebude odolná přívalovým dešťům,“ upozornil Milan Daďourek ze Sdružení Krajina.

21.5.2007
SDÍLEJ:

Milan Daďourek založil před deseti lety Sdružení Krajina. Díky jeho působení se daří zachovávat na Žďársku podmáčené louky, bez kterých by hrozilo vysychání krajiny.Foto: DENÍK/Jitka Kučerová

Právě tato nezisková organizace je největším pozemkovým spolkem u nás. V současné době se stará o sto padesát hektarů podmáčených luk. „Kdyby se louky nekosily, tak by v zásadě zanikly. Postupně by přerostly jinými typy trav, keři a stromy. Každoročně proto hledáme dobrovolníky, kteří by nám s kosením a hrabáním trávy na těchto loukách pomohli,“ dodal Milan Daďourek.

„Jednou jsem se kosení zúčastnil, bylo to fajn,“ řekl dvacetiletý Honza, který se každý rok jako dobrovolník hlásí na nejrůznější ekologické akce.

Nepostradatelná „houba“

Podmáčená louka funguje v krajině doslova jako houba. Mech rašeliník tam tvoří často třímetrovou vrstvu a i po odumření má buňky uspořádané tak, že dokáže pojmout vodu. Při deštích je tedy louka schopna pojmout obrovské množství vody, naopak při sušším počasí vodu udrží pod vrchní, na první pohled vyschlou vrstvou mechu.

Podmáčené louky jsou také důležité pro živočichy, kteří ve Žďárských vrších žijí. „Vždy musíme prostředí brát jako celek. Ke zrašelinělé louce se vážou konkrétní typy rostlin i živočichů. Někteří ptáci v tomto prostředí dokonce hnízdí na zemi. Díky těmto loukám zde je například linduška luční nebo bramborníček hnědý,“ potvrdil Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Většina podmáčených luk je zároveň prameništěm. Dodnes je například ze studny umístěné na takové louce zásobována pitnou vodou část Vojnova Městce. Funkční studny najdeme také na podmáčených loukách u Kameniček.

21.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zleva senátor Miloš Vystrčil, Jan Podrázský, Martina Bártová, předseda ODS Petr Fiala, Miroslava Němcová, Jan Tecl a Jaroslav Vymazal

Vysočinská ODS zná první pětici do voleb

Ilustrační foto.

Mladá žena řídila auto i přes uložený zákaz

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Opilec boural při parkování, měl téměř čtyři promile alkoholu v dechu

Osová Bítýška – Parkování nezvládl šestapadesátiletý řidič u obchodu v Osové Bítýšce. S Oplem Vectra naboural do zaparkovaného automobilu značky Volvo.

Prezident za vystoupení přislíbil dětem školu

Rokytno – V roce 1965 byl založen v Rokytně národopisný folklorní soubor Horáček. Vznikl zejména díky obětavosti a nadšení učitelky Vlasty Götzingerové, která v tamní škole vyučovala po celých dvanáct let. Děti z Horáčku se svými vystoupeními slavily úspěchy doma i jinde. Jejich umění a zápal ocenil i tehdejší prezident Ludvík Svoboda.

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Vysočina - Jako „tiší blázni" se rozhodně nechovali dva rybáři, kteří na sebe narazili v pondělí 24. dubna na břehu řeky Sázavy v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies