VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraji vadí ledové střely z větrníků

Vysočina - Podle některých padaly na silnici kusy ledu schopné zabít, podle jiných se nic nedělo

21.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Co dokáže mráz.Foto: Deník/Lenka Novotná

Na dva tábory se dělí obyvatelé Pavlova a okolí. Jedněm vadí čtyři větrné elektrárny, které změnily ráz krajiny před třemi lety. Druhá skupina lidí se víceméně neprojevuje.

Kdo ovšem námitky prokazatelně má, je Krajský úřad kraje Vysočina. Zima je na krku a s ní námraza, odletující podle očitých svědků z rotujících lopatek do dálky více než sto metrů. Provozovatel elektráren, firma KV Venti údajně vybavil elektrárny dostatečnou ochranou, ale hlasy místních hovoří o něčem jiném.

Ledové bloky by mohly lehce zabít

„V zimě padaly kusy ledu jako chlapská paže a mnoho menších. Silnice je od nejbližší elektrárny asi sto metrů daleko. Míváme tu hodně sněhu a když silničáři nahrnou mantinely ke krajnici, můžete jen dopředu. Když by někomu spadl do předního skla ledový balvan, je s ním ámen,“ připomněl člen mysliveckého sdružení Pavlov František Popelář.

Podle radního kraje Vysočina Zdeňka Ryšavého se první problémy s odletujícími bloky ledu objevily při inverzi před dvěma roky.

„Stavební úřad v Třešti zastavil provoz elektráren, protože odletující kusy ledu mohly kohokoli v místě zranit. Provozovatel přislíbil, že namontuje čidla a další zařízení, která by vrtule při námraze automaticky zastavila,“ řekl včera reportérovi Deníku Zdeněk Ryšavý.

Podle něj zařízení nefungovala bezpečně ani loni.

Podle provozovatele je vše v pořádku

„Máme stoprocentně zdokumentováno i fotograficky, že kusy ledu opět odlétávaly z lopatek vrtulí. Bezpečnostní zařízení elektrárny údajně mají nainstalované, ale možná je špatně nastaveno nebo je tam jiný problém,“ připustil radní Zdeněk Ryšavý.

Projektový manažer firmy KV Venti Radomil Mokriš vysvětlil, že provozovatel splnil všechny podmínky bezpečného provozu a technickými opatřeními vyřadil nebezpečné faktory ze hry.

„Namontovali jsme zařízení k detekci námrazy. To elektrárnu odstaví a vrtule se přestane točit. Jak se zastaví, námraza volně opadne. Stačí k tomu půl stupně navíc. Elektrárny nepřetržitě hlídá bezpečnostní systém a máme stálý vizuální přehled kamerového systému. Elektrárny pracují ve stálém dálkovém režimu řízení a máme podrobnou kontrolu jejich stavu,“ zhodnotil opatření Radomil Mokriš. Podle starosty Pavlova Jaroslava Šťastného problém obec nijak nezasahuje a týká se jen provozovatele a krajského úřadu.

„Zpočátku snad byly problémy s odlétávající námrazou, ale za poslední zimu jsem neviděl ani neslyšel, že by někdo viděl letět kusy ledu nebo je našel na poli,“ připomněl starosta Jaroslav Šťastný.

„Zařízení sice na elektrárnách jsou, ale ani loni nebyl klid. Jednání ve věci už proběhla. Před zimou upozorníme provozovatele. Když se situace bude opakovat, přes stavební úřad prosadíme zastavení elektráren pro porušování podmínek provozu,“ vyjmenoval Zdeněk Ryšavý.

Kraj nemá rád větrnou energii

„Vedle negativních dopadů na krajinu vidíme jako velké riziko ohrožení majetku a zdraví občanů. V minulých letech na Vysočině opakovaně odlétávající led z vrtulí ohrožoval provoz na silnicích. Zmapovaná nejsou ani zdravotní a jiná rizika, způsobovaná například hlukem a zvlášť infrazvukem při provozu větrných elektráren,“ v kostce shrnul Ryšavý.

Autor: Stanislav Jelínek

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení