VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj větrníky nepodpořil, zájem investorů opadl

Žďársko - Větrné elektrárny v různých částech žďárského okresu v dohledné době nevzniknou. Jejich výstavba by podle zástupců kraje Vysočina měla být regulována, protože s sebou přináší i řadu nevýhod.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Šimr

„Krajinný ráz Vysočiny patří k nejvýznamnějším hodnotám území kraje. Vždy, když v minulosti došlo k necitlivým zásahům do krajiny, s následky se potýkáme po desetiletí,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Větrná energie se krajským úředníkům nejeví tak výhodná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Náročnost výroby, dopravy a instalace zařízení včetně jeho napojení na distribuční síť nebo třeba stabilita přenosové soustavy jsou částí negativ. „Kde vzít energii k pokrytí spotřeby, když zrovna nefouká? Nechat v pohotovosti jiné běžné zdroje?“ uvažují zástupci kraje.

A protože kraj Vysočina se k dalším stavbám větrných elektráren nepostavil vstřícně, obce, které zajímalo jeho vyjádření, se už do větrníků nehrnou.

„Na kraji by měli sami vytipovat lokality, ve kterých by větrné elektrárny mohly stát,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta. Bystřičtí měli před časem dvě nabídky na stavbu elektráren.

„Investoři se ale v poslední době stáhli. Momentálně je větší zájem o stavby fotovoltaických elektráren, protože jejich realizace není tak složitá,“ dodal místostarosta.

Dvě nabídky na vybudování větrníků měli také v Rozsochách. „Zatím se u nás nic takového stavět nebude. Je to složité. Měla by větrná energie takový přínos, aby dostala přednost před rizikem poškození krajiny? Myslím si, že takové rozhodnutí by nemělo být na zastupitelstvech obcí, ale na odbornících,“ uvedl starosta Rozsoch Augustin Holý.

Investoři v některých obcích nabízeli finanční kompenzace, pokud tam budou moci stožár s větrníkem postavit. „Čistě teoreticky – souhlasili bychom kupříkladu se záměrem postavit elektrárnu v katastru Rozsoch těsně u hranic s Domanínkem. Ale Domanínek je už katastr Bystřice. Negativní dopady elektrárny by však pocítily obě obce, ale finančně bychom profitovali jenom my. To je hodně nefér a našim sousedům by se to pochopitelně nezamlouvalo,“ vysvětlil starosta Rozsoch.

------------

Větrníky na Žďársku

– případné záměry staveb větrných elektráren na Žďársku jsou navíc komplikovány přítomností Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy
– je nutné akceptovat veškerá nařízení o ochraně krajinného rázu, a to i pokud by se jednalo o stavby na hranici s CHKO Žďárské vrchy
– krajinný ráz například nesmějí narušovat stavby vyšší než dvacet metrů na volném prostranství nebo čnící více jak osm metrů nad obklopující lesní porost


Autor: Lenka Mašová

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení