VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krádež kameniva potvrzena nebyla. Na vině je chyba v účetnictví

Nové Město na Moravě – Hospodaření v městském kamenolomu se jednomu ze zastupitelů nezdálo natolik, že se představitelé Nového města na Moravě rozhodli podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

26.6.2017
SDÍLEJ:

Novoměstský kamenolom.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Jeden ze zastupitelů přišel s podezřením, že se z kamenolomu ztratil kámen. Na jeho obvinění jsme neprodleně reagovali podáním trestního oznámení na neznámého pachatele pro podezření z krádeže, a zároveň jsme v kamenolomu zadali audit,“ potvrdil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Otázku hospodaření v kamenolomu otevřel na veřejném zasedání zastupitel Zdeněk Kadlec. „V materiálech pro jednání je uvedeno, že v kamenolomu je zásoba kameniva za milion sedm set padesát osm tisíc korun. To bylo k 31. prosinci 2016. Od té doby se asi něco prodalo, bylo toho za necelých šest set tisíc korun. Podle dokumentace už tam ale není nic. Chybí asi sedm tisíc tun kameniva. Bylo by dobré, kdyby byla vyslána nějaká kontrolní komise,“ prohlásil Zdeněk Kadlec.

Kamenolom spadá pod správu Technických služeb, které jsou jednou ze společností Nového Města na Moravě. Šéf Technických služeb František Laštovička už o nesrovnalosti věděl. „Kvůli počasí se nám nepodařilo udělat inventuru k 31. prosinci 2016. Nicméně jakmile to počasí dovolilo, byla inventura provedena a při ní se zjistila chyba v účetnictví. Při výkazu výroby ekonomka podniku zavedla do zásob recyklaci. Chyba už je napravena,“ podotkl František Laštovička.

Jeho slova potvrdil také interní audit, který město zadalo. Při něm byl zjištěn skutečný stav kameniva v kamenolomu i administrativní pochybení, které jednatel Technických služeb předem avizoval. „Podezření, že kámen chybí, se nepotvrdilo. Na druhé straně je ale jasné, že v kamenolomu byl velký administrativní nepořádek. O výsledcích auditu jsme informovali i policii a na základě zjištěných skutečností bylo trestní oznámení odloženo,“ sdělil Michal Šmarda.

„K žádnému odcizení, tak jak to bylo na začátku prezentováno, nedošlo. Budeme muset ale napříště zamezit tomu, aby nedocházelo k nesrovnalostem při výrobě ani při prodeji kameniva,“ dodal místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Nedostatky v účetnictví mají svou dohru. Jednatel Technických služeb na svou funkci rezignoval. „Už jsme zvolili nového jednatele, který se seznámil s výsledkem auditu a budou na něm nyní nápravná opatření,“ vyjádřil se Michal Šmarda.

Těžba v kamenolomu je v současné době na čas přerušena. „Podali jsme žádost o zahloubení, to znamená o to, abychom mohli těžit další patro. Už bylo vydáno povolení, nicméně není ještě pravomocné,“ poznamenal Michal Šmarda.

Pokud se městu podaří získat povolení k další těžbě, bude muset nový jednatel rozhodnout o tom, jakým způsobem mají práce v kamenolomu pokračovat. „Ve hře je i varianta pronájmu kamenolomu, je to jedno z možných řešení,“ prozradil Stanislav Marek.

Autor: Helena Zelená Křížová

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Oblastní charita Žďár nad Sázavou otevře své dveře celému okresu

Ilustrační foto

Úvěrového podvodníka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest let

Začíná čas václavek, rostou ke konci září

Vysočina – Houbaři už domů nosí také václavky, oblíbené houby se světlehnědými kloboučky, které si většina lidí spojuje právě s koncem září. Kolem svátku svatého Václava totiž rostou nejhojněji.

Oprava heliportu v nemocnici se prodraží, vyjde na 1,86 milionu korun

Nové Město na Moravě – S největší pravděpodobností až do poloviny října bude mimo provoz heliport v novoměstské nemocnici, který se od července opravuje.

Pálenice na Žďársku hlásí tragickou sezonu

Žďársko – Tragickou sezonu hlásí letos pěstitelské pálenice na Žďársku. Lidí, kteří chtějí svůj kvas z ovoce přeměnit v kvalitní domácí destilát, je málo, a provozovatelé už ani nedoufají ve výrazné zlepšení.

V atriu přibylo nejen pítko, ale i knihobudka a lavičky

Žďár nad Sázavou – Nové pítko bylo v rámci letošního participativního rozpočtu nainstalováno v atriu za náměstím. „Přibyla tam i knihobudka,“ uvedla mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová. Skříňku, kam mohou lidé odložit své nepotřebné knihy, anebo si jiné vzít ke čtení, doplnilo také posezení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení