VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kozák: Zodpovědnost necítím

TŘEBÍČ - Přednosta dětského oddělení v třebíčské nemocnici Jan Kozák a vrchní sestra Jitka Pospíšilová dostali kvůli skandálu se záměnou novorozenců výpověď.

13.10.2007
SDÍLEJ:

Bývalý primář dětského oddělení Jan Kozák.Foto: DENÍK/Josef Němec

„Musím se z toho hlavně vzpamatovat a ujasnit si priority, ale hlavně to chce čas. V současné době je spousta emocí, a proto je těžké nyní nějak reagovat. Byla to pro mě rána z čistého nebe,“ řekla Deníku vrchní sestra Pospíšilová.

„V pátek jsem byl odvolán z funkce primáře oddělení a od 1. listopadu mě a vrchní sestře začíná běžet dvouměsíční výpovědní lhůta,“ okomentoval své odvolání Kozák.

Kdy jste se o výpovědi dozvěděl?
Ve čtvrtek.

Co jste v tu chvíli cítil?
Vůbec jsem to nechápal. Jako další logický krok našeho odvolání bych viděl, že samo vedení nemocnice by mělo rezignovat. Z mého pohledu komunikaci s médii pan ředitel nemocnice naprosto nezvládl. Pan Zelenka, který měl v havlíčkobrodské nemocnici usmrtit několik lidí, vyznívá proti našemu oddělení jako zlobivý student.

Co udělaly špatně sestry, které měly ten den službu?
Pozměnily údaje ve zdravotní dokumentaci. Odpovědnost nese pak i sestra, která ten den přikládala novorozence matkám. Ani jedna z nich ale s odstupem času neví, co vlastně udělaly špatně.

Příčinou záměny byla přepsaná dokumentace?
Ano. Vzhledem k nejasnostem v ní jedna ze sester škrtala a přepisovala data, aniž by domyslela důsledky, navíc nenechala zaarchivovanou přepsanou pasáž. Je to věc, kterou nesmí nikdy udělat. To byl důvod, proč jsme se v tom ze začátku nemohli vyznat.

Co bylo špatně v dokumentaci?
Váha dítěte byla zaznamenaná jiná v porodní knize. V naší knize pak byla ze správné váhy přepsaná na špatnou. Jednoznačně to vypovídá o tom, že děti na porodním sále byly označeny dobře. A k záměně došlo v druhé fázi, kdy dítě nezůstává u matky na porodním sále. Přesně to ale nikdo neví a nikomu se již nic neprokáže. K přepisu dokumentace došlo z důvodu zmatenosti sestry.

Ptali jste se jí, jak se to stalo?
Ano, ale nepamatuje se na to.

Cítíte za to, co se stalo, odpovědnost?
Jako primář oddělení díl své odpovědnosti nesu, ale přímou zodpovědnost nemám. Mé odvolání jsem nečekal. Nerozumím tomu a zaskočilo mě to.

13.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tanečníci se ve Žďáře utkají ve street dance i hip hopu

Ilustrační foto

Z Ostrova nad Oslavou si policejní pyrotechnik odvezl dělostřelecký granát

Památník, ke kterému se sjížděly tisíce lidí, čeká oprava

Cikháj – Obnovit partyzánský památník za zhruba tři sta padesát tisíc korun plánuje vedení Cikháje. Za tímto účelem začátkem roku požádali o dotaci z ministerstva obrany, avšak nedávno se dozvěděli, že odtud se kýžené podpory nedočkají. „Na dotaci nárok nemáme, bylo nám sděleno, že ta se vztahuje jenom na válečné hroby," uvedla Sylvie Jonáková, místostarostka Cikháje.

Školák Tadeáš Hansl hraje na hoboj, který kupoval Waldemar Matuška

Žďár nad Sázavou – Denně tři čtvrtě hodiny cvičí na hoboj dvanáctiletý Tadeáš Hansl. Jednou týdně pak dochází na výuku hry na tento dřevěný dechový nástroj do Základní umělecké školy (ZUŠ) Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. I tam hraje pětačtyřicet minut. „Měl bych cvičit hodinu až dvě denně, ale někdy mi to fakt nevyjde," říká omluvně Tadeáš Hansl.

Snímky málokdy končí v albu, říká fotografka

Žďár nad Sázavou - Magdalena Šislerová, sedmadvacetiletá absolventka biskupského gymnázia pracuje v logistice jedné žďárské společnosti, ale ve volných chvílích, většinou o víkendech, proměňuje ve službu lidem svoji zálibu ve fotografování. Již přibližně sedm let portrétuje. Zatím to dělala především v plenéru. Před několika málo týdny si v centru města otevřela fotografický ateliér a postupně ho vybavuje.

Základní umělecká škola slaví devadesátiny

Žďár nad Sázavou Základní umělecká škola Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou se bude v letošním roce podílet hned na několika významných kulturně společenských akcích. A především na oslavách a propagaci samotné školy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies