VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koupání v Pilské nádrži zakázáno nebylo

Žďársko - Mimořádný odběr vody z Pilské nádrže, ve které hygienici podle předchozích výsledků zvažovali zákaz koupání, prokázal, že kvalita vody se poněkud zlepšila.

8.8.2009
SDÍLEJ:

Sinice. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

„Hodnoty v Pilské nádrži se zlepšily, avšak voda je nevhodná ke koupání, protože riziko vylučování toxických látek, které by mohly u některých lidí způsobit alergickou reakci, trvá,“ sdělila Monika Valíková z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

V „Piláku“ tedy zákaz koupání vyhlášen nebyl, v pětistupňové stupnici byl ohodnocen čtyřkou. I když se množství sinic snížilo, množství chlorofylu a fosforu ve vodě podle hygieniků zůstává velmi vysoké. „Další odběry se uskuteční v pondělí,“ dodala Monika Valíková.

Zhoršenou jakost vody vykazují i rybníky Velké Dářko a Medlov. Z dalších sledovaných vodních ploch je mírně zakalená voda v Milovském, Skalském a Zuberském rybníku, celkově nejčistější jsou ve žďárském okrese sázavské koupaliště a lom v Dolní Rožínce. Voda je v nich průhledná do více než metrové hloubky, teplota se pohybuje mezi 20 až 22 °C.

Kvalita vody včetně množství nebezpečných sinic v nádržích však v průběhu sezony nezřídka kolísá, a proto není vyloučeno, že během měsíce se voda v rybníku změní k lepšímu. „Možné to je. Někdy se sinice ve vodní nádrži přemnoží natolik, že si začnou mezi sebou konkurovat a jejich počet se následně sníží. „Rybník ohodnocený pětkou se na jedničku sice nedostane, ale dejme tomu na trojku ano,“ uvedla Martina Fišarová z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Letos se díky teplému jaru vyšší počet sinic ve vodních plochách vyskytoval ještě před začátkem rekreační sezony. Sinice měly také vlivem častých prudkých dešťů doprovázených splachem z polí dostatek živin. Podle tvrzení odborníků sinice dokáží z jedné přívalové srážky s půdou spláchnutou z polí vyžít až dva měsíce. Stejně tak vodu negativně ovlivňuje chov ryb, i když v rybnících určených k rekreaci by tomu tak být nemělo.

Ke zvýšení kvality koupacích ploch má přispět také dotazník, který připravilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státní zdravot ním ústavem. Odkaz je k dispozici i na stránkách hygienické stanice a pokud si lidé z nějaké nádrže „odnesou“ zdravotní komplikace, mohou to ohlásit.

Autor: Lenka Mašová

8.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání s občany Třeště
17

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

Novoměstský orientační běžec Šimon Mareček (vlevo) získal na Olympiádě dětí a mládeže 2017 v Brně stříbrnou medaili ve sprintu.

Šimon Mareček oželel účast na mistrovství Evropy, má stříbro z ODM

Vnikl do domu a odcizil peníze

Bohdalov – Nevítaný návštěvník zavítal do rodinného domu v Bohdalově. Při prohledávání obydlí nalezl peněženku s finanční hotovostí, kterou odcizil.

Radní firmě sekající trávu smlouvu nevypověděli

Žďár nad Sázavou – I přes opakované nedodržování termínů a stovky stížností nespokojených obyvatel se žďárští radní rozhodli od smlouvy s pražskou společností GFP service, která ve městě letos nově seče trávu, zatím neodstoupit.

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Jihlava – Prezident Miloš Zeman začal svou třídenní návštěvu na Vysočině návštěvou krajského úřadu Kraje Vysočina. Zde se opět po roce setkal s krajskými zastupiteli a představiteli měst a obcí z celého kraje. Ti měli možnost se hlavy státu zeptat na to, co je zajímá, případně trápí.

V Jimramově představí díla regionálních malířů

Jimramov – Jimramovská výstavní síň Merán láká v nadcházející turistické sezoně na výstavu výtvarníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies