VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel na Zelené hoře je ještě státu, církve žádají také půdu

Žďársko - Kdo se bude se začátkem příštího roku oficiálně starat o žďárskou památku zapsanou na seznamu UNESCO kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, v této chvíli ještě není jasné. Podle zákona o církevních restitucích o kostel asi před půl rokem požádalo Státní pozemkový úřad Biskupství brněnské, předběžně se počítalo, že se začátkem dalšího roku už bude unikátní dílo barokní gotiky církve.

16.11.2013
SDÍLEJ:

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.Foto: Lenka Mašová

„Existují zákonné lhůty a ještě jsme neobdrželi žádné rozhodnutí, takže kostel je stále v majetku státu a pod správou památkového ústavu v Českých Budějovicích," uvedl duchovní Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou II Vladimír Záleský. „Ani my ještě nemáme konečné vyrozumění. Kostel svatého Jana Nepomuckého je dál v naší správě a jak to bude od Nového roku, ještě není možné sdělit," řekla Jitka Skořepová z územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Úpravy kostela

I přesto se již žďárská farnost po dohodě s památkáři začala starat o nutné úpravy kolem chrámu. „Začali jsme už s nějakými drobnějšími opravami z našich prostředků, už se uskutečnilo několik brigád," poznamenal Záleský. Až dojde k převedení památky na církev, ta plánuje ponechat poutní areál otevřený pro turisty. Do kostela se vrátí pravidelné bohoslužby, které ale nebudou omezovat průvodcovskou službu. Kostel na Zelené hoře se výrazně podílí na cestovním ruchu ve Žďáře nad Sázavou, v minulém roce ho navštívilo téměř sedmadvacet tisíc lidí.

V rámci restitucí vznesla svoje požadavky na navrácení původních majetků ve žďárském okrese i další církevní společenství, nejčastěji se jedná o zemědělskou půdu. Například kongregace Milosrdných Sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova požaduje pozemky v Dalečíně, Unčíně, Chlumu, Prosetíně, Bolešíně, Rovečném, Sulkovci a Víru na Bystřicku, Římskokatolická farnost ve Svratce dvě desítky pozemků tamtéž, velkolosenická římskokatolická farnost zase půdu ve Velké Losenici na Žďársku.

Třináct pozemků v katastru Blažkova na Bystřicku požaduje Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Novém Městě na Moravě.

„Jedná se o menší zemědělské pozemky, je to dohromady asi deset hektarů. Historicky je to nejčastěji půda, kterou evangelické církvi kdysi odkázali její členové v závěti," uvedl novoměstský evangelický duchovní Vojtěch Hrouda. „Do konce roku musíme mít shromážděny potřebné náležitosti včetně veškerých dokladů," dodal další novoměstský evangelický farář Zdeněk Šorm s tím, že mimo jiné dříve měla jejich církev jiný název než nyní, což je v dokumentech rovněž nutné doložit.

O navrácení půdy požádal i Farní sbor Českobratrské církve ve Veselí, který se hlásí o pozemky v katastru Polomi u Sulkovce na Bystřicku. Svých zemědělských pozemků v katastru Moravce na Velkomeziříčsku se dožaduje rovněž Kongregace Milosrdných Sester svatého Karla Boromejského.

Autor: Lenka Mašová

16.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení