VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihu přání a stížností budou mít lidé v chytrých telefonech

Žďár nad Sázavou – Radní ve Žďáře chtějí zapojit městský úřad do projektu Lepší místo. Díky němu mohou obyvatelé jednoduše radnici informovat o problémech, s nimiž se ve městě setkali, i kontrolovat, zda a kdo je řeší. „Do konce června chceme službu Lepší místo integrovat do struktury webových stránek městského úřadu," informoval žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

16.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ J. Handrejch

Podle Navrátila se radní rozhodli zavést Lepší místo pro zlepšení komunikace úředníků s obyvateli města. „Chceme tím doplnit současnou formu internetové dotazovny, kam třeba není možné rovnou vkládat fotografie míst, kde lidé narazí na nějaký problém. Aplikace Lepší místo to umožňuje," dodal starosta Navrátil.

O co tedy přesně v Lepším místě jde? Je to služba, kterou provozuje občanské sdružení Lepší místo. Poškozený chodník, rozbité hřiště nebo třeba nápad, jak využít zanedbaný plácek. O tom všem by měli vědět odpovědní lidé na úřadě. Ale za kým jít? Aplikace to řeší jednoduše: stačí místo vyfotografovat a jako tip na zlepšení vložit na internetové stránky lepsimisto.cz. Odtud se tip dostane k úředníkům, kteří jsou za řešení podnětu zodpovědní.

V „opačném směru" pak pracují s informací úředníci. Nejde přitom o to, aby jen potvrdili, že ji přijali. Na internetu se zapojí do komunikace o tom, kdo, kdy a jakým způsobem potíže vyřeší. Lidé tak rovnou mohou úředníky kontrolovat – dokud není nahlášený problém vyřízený, je tip na webové stránce označený červeně.

Lepší místo již více než rok používají v Novém Městě na Moravě. „Je to skvělé v tom, že obyvatelé nás upozorňují, kde třeba děláme něco špatně, kde je co potřeba opravit. Je to moc fajn, a pokud máte chytrý telefon, můžete problém, který na ulici uvidíte, zdokumentovat, popsat a poslat na internet rovnou odtud. Je to interaktivní a pěkně se s tím pracuje," pochvaluje si aplikaci novoměstský starosta Michal Šmarda.

Radní ve Žďáře se chtějí s provozovatelem aplikace domluvit také na jejím uzpůsobení pro potřeby městské policie, a to ve vedení přestupků. „Chceme zjistit, jestli by ji městská policie nemohla využívat coby jakousi interní databázi," vysvětlil Zdeněk Navrátil. „Když je strážník na obchůzce, tak když zjistí přestupek, musí ho zaznamenat, na služebně údaje uložit a přestupek zaregistrovat. Lepší místo by to mohlo zjednodušit," doplnil žďárský starosta. 

Inspirací z jiných měst, kde je už služba zavedená, je dle Navrátila také to, že jsou do ní zapojeny i jednotlivé firmy, jež poskytují komunální služby. „Třeba svážejí odpady, spravují veřejnou zeleň či osvětlení," přiblížil Navrátil. „Rádi bychom v budoucnu propojili Lepší místo i s těmito dodavateli. Podle smlouvy jsou zodpovědní za to, že tyto činnosti ve městě zajistí, a sami by pak lidem vysvětlovali, proč dané služby jsou, nebo nejsou zajištěné," řekl starosta.

Žďárští radní chtějí použití aplikace Lepší místo rozvíjet také v souvislosti s takzvaným klikacím rozpočtem, jehož zavedení v budoucnu podle starosty plánují.

Provoz Lepšího místa dostane na starost tajemník úřadu – bude hlavním garantem. Dalšími budou vedoucí odborů podle toho, čeho se budou příspěvky v aplikaci týkat. „Důležitou roli bude hrát i komunitní koordinátorka, pro ni budou náměty jakousi studnicí informací pro práci v terénu," dodal Zdeněk Navrátil.

Lepší místo vzniklo a začalo fungovat v Kolíně. Podle aktuálních statistik je v Lepším místě registrováno 96 měst a obcí. „Do současné doby bylo vloženo celkem 2276 podnětů od občanů, 1094 z nich se povedlo úspěšně vyřešit, 353 tipů se realizuje a neřešitelných je 120. Zbylý počet jsou nové tipy," uvedla Alena Kučerová ze sdružení Lepší místo.

--------------

Jak to funguje?

Chcete upozornit na problém ve svém okolí, ale nevíte, na koho se obrátit? Zapojit se do systému Lepší místo je jednoduché, stačí mít připojení k internetu. Místo, jež máte za problematické, například mobilem vyfotíte a jako tip na zlepšení vložíte na web www.lepsimisto.cz. Tam podnět zaznamená odpovědný úředník a začne ho řešit. Na internet lze vkládat tipy z měst a obcí v celé ČR. Pokud úřad není stránkách www.lepsimisto.cz registrovaný, najde podnět v e-mailové schránce starosta či ředitel příslušného odboru. Tipy lze vkládat a spravovat přes počítač nebo prostřednictvím chytrého telefonu (Android, iPhone).

Autor: Martina Lorencová

16.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení