VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klubovna je pro skauty nebezpečná

Žďár nad Sázavou - Osud skautské klubovny, která se nachází v lokalitě Farská humna ve Žďáře, je od června tohoto roku nejistý. Budova, již nyní nově vlastní město, je totiž technicky nevyhovující. Aby v ní mohli skauti i nadále zůstat, je třeba provést její rekonstrukci.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Aby v klubovně mohli vodní skauti zůstat, je třeba ji opravit. Foto: Deník/Jana Ševčíková

Objekt bývalé vodárny v minulosti vlastnil podnik Žďas, který klubovnu skautům pronajímal. Avšak ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto o vybudování parku na Farských humnech, získalo pozemky včetně bývalé vodárny od Žďasu město. „A my si opravdu nechceme vzít na svědomí případný úraz, k němuž by v důsledku nevyhovujícího stavu budovy mohlo dojít,“ říká žďárský starosta Jaromír Brychta.

V klubovně totiž není nainstalována výměníková stanice, objekt je vytápěn přímo primární vodou z horkovodu a její teplota v rozvodech dosahuje zhruba sto dvaceti stupňů Celsia. A právě riziko úrazu bylo důvodem, proč skauti z přístavu Racek dostali ke konci června tohoto roku z klubovny výpověď.

„O tom, že je budova napojena přímo na horkovod, samozřejmě víme. Proto se už také snažíme sbírat informace ohledně pořízení nějaké výměníkové stanice a jejího případného financování,“ popsal Petr Bednář, kapitán skautského přístavu Racek.

V současné době je již topná sezona u konce, skauti tedy mohou v klubovně dál bez obav pobývat. Tedy alespoň do konce letošního června.

„My si samozřejmě uvědomujeme, že to místo je pro vodní skauty ideální – jsou tam už několik let, a hlavně je to lokalita blízko u vody. Proto se také snažíme najít nějaké řešení, jak dát objekt bývalé vodárny do pořádku,“ říká Jaromír Brychta.

V současné době je podle Brychty zpracováváno vyhodnocení technického stavu budovy a návrhy dalšího řešení. Po dokončení těchto záležitostí bude známa i částka, na jakou by se měly případné rekonstrukční práce vyšplhat. „V rozpočtu jsme samozřejmě s touto akcí nepočítali, ale existuje také určitý rezervní fond, z nějž by se teoreticky dalo čerpat. O konkrétních částkách se ale budeme bavit až na jednání městské rady,“ dodává žďárský starosta.

Na možnost nějaké finanční spoluúčasti jsou připraveni také skauti. „Kdybychom měli vše platit sami, měli bychom asi velké problémy. Přece jen jsme nezisková organizace. V úvahu ale připadají například různé půjčky, granty nebo případné sponzorské dary,“ uvažuje Petr Bednář.

Aby však skauti mohli získat na opravy dotace, potřebují budovu buď vlastnit, nebo v ní být alespoň v dlouhodobém pronájmu. „Varianta bezúplatného převodu zatím příliš reálná není, ale dlouhodobý pronájem by neměl být problém. Chceme, bude-li to jenom trochu možné, aby budova zůstala dětem a mládeži,“ podotýká Brychta, který sám je již několik let členem žďárského skautského oddílu Sarensis.

Případné rekonstrukční práce by zřejmě nebylo možné provádět za plného provozu, proto existuje také varianta krátkodobého přemístění klubovny do budovy první základní školy, která není v současné době plně využitá.

Autor: Jana Nedělková

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítězné snímky soutěže Letní a barokní Vysočina. Pobočenský rybník - Veronika Pilařová (Letní Vysočina, 2. místo)
7

Fotosoutěž Letní barokní Vysočina má sedm vítězů

Petr Weiss
1 5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

V Medlově se už mohou výletníci koupat

Žďársko – Nadšenci pro koupání v přírodních nádržích si už mohou bez obav zaplavat i v rybníku Medlov. Voda tam před dvěma týdny dostala „čtyřku“ – kvůli velkému množství sinic nebyla vhodná ke koupání, i když jeho předchozí striktní zákaz (stupeň 5) už tam hygienici zrušili.

Ze dvora rodinného domu zmizelo jízdní kolo

Radňoves – Policisté z Velkého Meziříčí řeší případ krádeže, ke kterému došlo v úterý 15. srpna v Radňovsi. Dosud neznámému nenechavci se tam v jednom rodinném domě zalíbilo jízdní kolo Kellys červené barvy.

Obnova Bouchalek bude nakonec skromnější

Žďár nad Sázavou – Skromnější obnova sportovního areálu na Bouchalkách ve Žďáře nad Sázavou. Takový je aktuální plán města na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zázemím pro fotbalisty i tenisty.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení