VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kinští chtějí mít ze žďárského zámku živé kulturní centrum

Žďár nad Sázavou - Nový vstup do žďárského zámku, interaktivní expozice nebo mimo jiné nádvoří lákající turisty k posezení. Tak by mohl do budoucna vypadat areál bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou.

22.6.2012
SDÍLEJ:

U žďárského zámku.Foto: DENÍK/ Lenka Mašová

Současní majitelé objektu se zasazují o jeho přeměnu na živé kulturní centrum. „Koncepce by se měla sjednotit tak, aby návštěvník viděl celý zámecký areál a aby v něm mohl i něco prožít. Důležitým prvkem by mělo být období baroka," nechal se slyšet Constantin Kinský.

Lávka i parkoviště

Ke spolupráci na projektu přizvala rodina Kinských žďárské radní. „Byli jsme seznámeni s jejich záměrem revitalizace zámku a rozvoje pro budoucí období. Uskutečnila se intenzivní jednání. Materiál byl zpracováván trochu hekticky, protože Kinští byli vyzváni k podání žádosti docela pozdě," prozradil místostarosta Ladislav Bárta.

„Jsme rádi, že chtějí dát dosud málo využívanou část objektu k dispozici pro cestovní ruch ve městě a zahrnout do projektu i jeho okolí," dodala starostka Dagmar Zvěřinová.

V materiálech budou obsaženy z pohledu města důležité přístupové komunikace a rozšíření stávajících parkovacích míst před stavbou. Vedení žďárské radnice má avizo od Kraje Vysočina o zrušení přechodu pro chodce v blízkosti barokního mostu ze směru od centra Žďáru. „Z tohoto důvodu bychom od restaurace Táferna vedli přes Stržský potok novou lávku do parkoviště, jenž by sahalo až k autobusové zastávce," nastínil možné změny v lokalitě Žďáru 2 Zámek Bárta.

Pokud bude idea Regionální radou Jihovýchod vybrána jako nosná a strategická pro další vývoj turismu v regionu, do konce ledna 2013 by došlo ke zpracování projektové dokumentace. Následovala by setkání zástupců obou zaangažovaných stran a debaty o finančním podílu města. A co konkrétně zamýšlejí Kinští se zámeckým areálem udělat?

Podle aktuálně dostupných informací z radnice vznikne nový vstup do objektu. Vcházelo by se od mostku a cesty vedoucí ke Konventskému rybníku, to znamená do budovy bývalého pivovaru. Návštěvník by zároveň procházel turistickým a informačním centrem, které by bylo do této opravené části zámku přestěhováno.

Nechyběly by expozice o cisterciáckém řádu, dále o historii baroka a o tom, co tento stavební styl přináší dnešní době. „V základním rámci, tak jak jsem s ním byl seznámen, se počítá rovněž s expozicí zakladatelů kláštera, vzdělávacím prostorem i veřejnými toaletami," specifikoval blíže náležitosti záměru žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Jak zároveň doplnil, vnitřní prostor nádvoří bude uspořádán tak, aby lákal příchozí k posezení.

„Budovy od Konventského rybníka skutečně potřebují opravu. Pokud v nich a na nádvoří chce rodina Kinských nabídnout lidem další možnosti kulturního vyžití, jsem jen pro. Zámek si bezesporu zaslouží také lepší a atraktivnější prostory pro informační centrum," tvrdí Lenka Stejskalová ze Žďáru.

Autor: Zlata Ptáčková

22.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení