VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kadovští pětiletku splní, i kdyby to mělo trvat patnáct let

Kadov – Den všech pracujících oslavili 1. května v Kadově na Žďársku. Průvod svátečně nazdobených traktorů projel celou vesnicí.

1.5.2017
SDÍLEJ:

Prvomájový průvod v Kadově.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Vloni jsme se sešli v prvomájovém průvodu poprvé. Pro Kadov to byla vlastně premiéra, protože se u nás nikdy dříve oslavy Svátku práce nekonaly. A pro velký úspěch to letos opakujeme," usmál se kadovský starosta Jiří Lausch.

Vzhledem k tomu, že se podobné oslavy v Kadově nikdy neuskutečnily, museli místní čerpat pro první akci inspiraci jinde. „Poohlédli jsme se po okolních obcích, kde něco podobného dělají. Nakonec jsme to pojali neformálně, bereme to jako recesistickou událost. Sejdeme se u bývalé školy, nazdobíme alegorické vozy, projedeme obcí a společně tak Svátek práce oslavíme," popsal starosta.

Na tak trochu netradiční „alegorické vozy" připevnili Kadovští jarně narašené větvičky a ozdobili je pestrobarevnými fábory. A chybět samozřejmě nemohla ani dobová hesla. „Já jsem oslavy Svátku práce nikdy nezažila, takže jsem se na hesla, která se provolávala a byla na transparentech, musela zeptat mamky. Ta mi některá z nich poradila," řekla obyvatelka Kadova a účastnice místního prvomájového průvodu, dvaadvacetiletá Eliška Aldorfová.

„Neslavíme ani tak Svátek práce, jde o to, že se společně sejdeme a něco se děje. Majitelé traktorů přivezou své stroje, nazdobíme je a jedeme," podpořil ji další účastník průvodu Petr Šír.

Mnohá z hesel, která zdobila kadovské „alegorické vozy" by za minulého režimu jen těžko obstála. „Já jsem například zvolil heslo úkoly této pětiletky splníme, i kdyby to mělo trvat patnáct let. Naše akce je recesistická, čímž ovšem vůbec nechceme shodit důstojnost tohoto svátku. Je to spíše vzpomínka na minulé časy, kdy to často svádělo k výsměchu," řekl Lausch.

Podívat se na účastníky průvodu přišli i místní pamětníci. „Já si oslavy prvního máje dobře pamatuji, chodívali jsme do průvodu do Nového Města na Moravě. Bývala v nich spousta alegorických vozů, každý podnik měl svůj vlastní. Vzpomínám si, že když jsem byl jednou na prvního máje v Bystřici, tak tam pomocníci Veřejné bezpečnosti kontrolovali docházku. A můj známý, který šel se mnou, jednomu z nich povídá: „Franto odškrtni si nás, už jsme tady.“ A mohli jsme zmizet,“ připomenul dobu nedávno minulou Bohuslav Potocký z Kadova. „Líbí se mi, že to v Kadově zavedli. Lidé se společně sejdou a pobaví se,“ dodal Bohuslav Potocký.

Spokojeností se netajili ani chalupáři, pro něž byl prvomájový průvod příjemným zpestřením volného dne. „Je to taková nostalgie. Já jsem kdysi taky musel do prvomájového průvodu chodit, ale pokaždé jsem se snažil co nejdříve ztratit. Moc hesel z té doby si nepamatuji, ale vzpomněl jsem si například na jedno – ani zrno nazmar,“ poznamenal kadovský chalupář Luboš Fiala.

Oslav Svátku práce se v Kadově účastní především mladší ročníky. „My starší jim připomínáme, o co vlastně šlo. Mladí lidé jsou v Kadově motorem podobných akcí, mají do nich chuť.  A já jsem rád, že jdou do toho,“ pochválil mladé nadšence starosta.

Autor: Helena Zelená Křížová

1.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hudbou a cyklovýletem oslaví svatého Václava

Celkem šedesát elektrokol si budou moci zájemci vypůjčit ve vybraných městech na Vysočině.
3

Zájemci si vyzkouší jízdu na elektrokole

Policisté muži zakázali řídit

Křižanov – Více než 2 promile alkoholu v dechu naměřila policejní hlídka devětatřicetiletému muži ze Žďárska, kterého zastavila v sobotu odpoledne v Křižanově.

Žďárská charita otevřela dveře veřejnosti

Žďár nad Sázavou - V den svátku svatého Vincence z Pauly, patrona charitních zařízení, se veřejnosti otevřely jindy uzavřené dveře Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Poznat zákulisí jednotlivých zařízení tak mohli tentokrát i lidé, kteří se na podobná místa většinou nedostanou.

Podívejte se na miminka z porodnice a vyberte v anketě to nej

Nové Město na Moravě - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

OBRAZEM: Na Fajtově kopci létali draci

Velké Meziříčí – Několik desítek létajících draků se v neděli odpoledne vznášelo nad Velkým Meziříčím. U sjezdovky na Fajtově kopci se konala tradiční drakiáda, jeden z největších podniků svého druhu na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení