VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jediná dětská psychiatrická ambulance je ve Velké Bíteši

Žďársko - Kde najít pro své dítě ve žďárském okrese odbornou ambulantní psychiatrickou pomoc? Ještě loni žádná možnost neexistovala. Od poloviny letošního roku už ale funguje specializovaná ambulance v rámci Dětské psychiatrické léčebny ve Velké Bíteši.

7.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Psychiatrickou léčebnu zřizuje Ministerstvo zdravotnictví. Nově otevřená ambulance pomáhá pacientům, již absolvovali terapii v léčebně. Mohou k psychiatrovi docházet ambulantně, což pro lékaře představuje cennou zpětnou vazbu.

Dvakrát týdně

„Psychiatrická ambulance pro děti a dorost funguje od června. Plný rozjezd ale nastal až v říjnu," uvedl primář Dětské psychiatrické léčebny ve Velké Bíteši Tomáš Lajkep. Ambulance je v provozu pouze dvakrát týdně po čtyřech hodinách, jak to bude vypadat dál, ukáže čas.

„Zatím je ordinační doba dostačující, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál, protože je pravda, že se jedná o jedinou dětskou psychiatrickou ambulanci v okrese," podotkl primář. Pro telefonické objednání dítěte do ambulance je nejvhodnější mít doporučení od dětského psychologa, případně pediatra.

Do Velké Bíteše nyní mohou odkazovat klienty, kteří potřebují odbornou ambulantní psychiatrickou pomoc, rovněž pracovníci Pedagogicko-psychologické poradny ve Žďáře nad Sázavou, případně jejích detašovaných pracovišť v Bystřici nad Pernštejnem či Velkém Meziříčí. „Tato možnost už tady je, nedávno jsme dostali oficiální dopis, že je možné se na ambulanci ve Velké Bíteši obracet," potvrdila Jana Lišková z detašovaného pracoviště žďárské pedagogicko-psychologické poradny ve Velkém Meziříčí.

Tuto skutečnost přivítá řada rodičů ze Žďárska, kteří ve snaze svým potomkům vyhledat odbornou lékařskou pomoc museli navštěvovat dětského psychiatra v Havlíčkově Brodě, Brně, Třebíči, Jihlavě či dalších městech v Kraji Vysočina i mimo něj.

„Sedmiletý syn kamarádky před několika lety vyvázl z autonehody, při níž zahynul jeho dědeček. Ten zážitek mu ale způsobil takové psychické trauma, že se nakonec bez psychiatra neobešel. Kamarádka s ním jezdila přes půl roku jednou týdně z Nového Města do Brna, protože poblíž žádný dostupný odborník se specializací pro děti nebyl. Bylo to pro ni náročné časově i finančně," popsala Marcela Žídková ze Žďáru.

Psychiatr pro děti a dorost není k mání ani v novoměstské nemocnici. „Psychiatrickou ambulanci pro děti nemocnice nemá, pouze psychologickou," řekl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl. Rodiče se tak musejí obracet pro odbornou psychiatrickou pomoc pro své děti jinam. Brno využívají pro dobré dopravní spojení rodiny z Bystřicka. Pro žďárské či novoměstské pacienty je bližší Jihlava nebo Havlíčkův Brod. Z Velkého Meziříčí se jezdí hlavně do Brna. Nově mají rodiče na výběr i Bíteš.

Jak poznat, kdy vyhledat psychologa, a kdy se obrátit na psychiatra? Psychiatr je lékař, kdežto psycholog je absolventem filozofické fakulty s titulem magistra. Do rukou psychiatra, jenž může předepisovat medikamenty, patří lidé trpící duševními chorobami, neúspěšní sebevrahové či osoby ohrožující své okolí. Většinu pacientů tvoří psychotici a neurotici. Psycholog se zabývá „lehčími" případy, které nespadají do kategorie psychiatrické, a měl by umět psychické potíže klienta diagnostikovat a pomoci vyřešit.

--------------

Kdo je kdo?

- psychiatr je absolventem lékařské fakulty, psychiatrie je jeho specializací, má titul MUDr., je lékařem a může předepisovat léky

- psycholog je absolventem fakulty filozofické, oboru psychologie, má titul Mgr., který si posléze může vylepšit v postgraduálu a stát se doktorem, na rozdíl od mediků ale doktorem filozofie s titulem PhDr.

- terapeut je absolvent terapeutického výcviku. Ten může podle kvality nebo zaměření trvat několik dní i několik let

Na koho se obrátit?

Dětská psychiatrická léčebna Velká Bíteš, psychiatrická ambulance pro děti a dorost, ordinační hodiny: pondělí 1012 hod., 1315 hod. (na objednání), čtvrtek 10 12 hod. 1315 hod. (na objednání), objednávky 614. 30 hod.,

tel. 566 531 431

Pedagogicko-psychologická

poradna Žďár nad Sázavou,

tel. 566 622 387

detašované pracoviště Velké Meziříčí, tel. 566 520 299

detašované pracoviště Bystřice nad Pernštejnem, tel. 736 607 671

Autor: Lenka Mašová

7.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ve žďárském zámku zavedli speciální prohlídky uzpůsobené pro nevidomé návštěvníky. Prohlídky jsou na objednání a stojí 50 korun na osobu (pro nevidomého i jeho průvodce). Do celého areálu smějí také vodicí (i ostatní) psi.
7

Nevidomí zažijí ve žďárském zámku speciální prohlídky

Do participativního rozpočtu lidé přihlásili jedenáct návrhů

Žďár nad Sázavou – Při veřejném setkání budou představeny návrhy, které obyvatelé Žďáru poslali do participativního rozpočtu na příští rok. Do něj bylo stejně jako v letošním pilotním ročníku akce vyčleněno 600 tisíc korun.

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Žďár nad Sázavou – Půlkulaté jubileum slaví festival folkové a country hudby Horácký džbánek. Letos se ve Žďáře nad Sázavou koná již po pětatřicáté. Dvoudenní festival začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Velké Meziříčí – Několikanásobná juniorská mistryně České republiky v alpském lyžování a zároveň rodačka z Velkého Meziříčí Veronika Čamková se stala patronkou druhého ročníku Běhu pro hospic.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení