VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Infocentrum jaderné energetiky otevřou v Bystřici ještě letos

Bystřice nad Pernštejnem – Informační centrum jaderné energetiky, které plánuje otevřít vedení města ve spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v prostorách Staré radnice na Masarykově náměstí, by podle starosty Bystřice Karla Pačisky mělo být zprovozněno ještě do konce tohoto roku.

31.8.2013
SDÍLEJ:

Vytěžená uranová ruda, ze které se chemickou cestou získává uran.Foto: Deník/Lenka Mašová

 „12. září přijedou zástupci správy úložišť společně s projektantem a budeme jednat o tom, jak by budoucí informační centrum mělo vypadat," informoval Karel Pačiska. Město správě úložišť pronajalo část nevyužívané Staré radnice, konkrétně prostory, kde dříve bývala kancelář starosty a sídlo sekretariátu, a to na dobu neurčitou.

„Smlouva je podepsána, teď se ještě zbývá domluvit, jaká bude podoba informačního centra, které bude provozovat SÚRAO. Jde nám o to, aby to nebyly jenom místnosti s pár panely, ale interaktivní expozice, která by mohla posloužit i pro školní exkurze. Proto jsme pozvali i projektanta, který nám vytváří interaktivní expozice pro Centrum zelených vědomostí," vysvětlil bystřický starosta.

Informační centrum jaderné energetiky by mělo sloužit ke zvýšení informovanosti lidí o uranové rudě, její těžbě, chemické úpravě, využití i následném ukládání jaderného odpadu včetně dopadu tohoto procesu na životní prostředí. Vznik centra souvisí s Občanskou bezpečnostní komisí monitorující činnost státního podniku Diamo, konkrétně jeho odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka, která byla založena v dubnu. Účelem je, aby se místní lidé dozvěděli, co, kde a proč se bude dít a jaký to na ně bude mít dopad.

Na Bystřicku je totiž kromě pětapadesát let trvající těžby uranu a plánované ražby zásobníku zemního plynu zájem i o jiná díla spojená s jádrem. Aktuálně je to snaha SÚRAO prostřednictvím závodu GEAM Dolní Rožínka získat lokalitu Kraví hora za účelem vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu. A stále ještě trvá zájem společnosti ČEZ o lokalitu Skalka k výstavbě záložního skladu vyhořelého jaderného paliva.

Autor: Lenka Mašová

31.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dvoudenní festival Horácký džbánek začal v pátek krátce po 17 hodině koncertem Jaroslava Samsona Lenka s jeho doprovodem. Lenk se také po oba dva dny ujal role moderátora.
16

OBRAZEM: Horácký džbánek zahájil Jaroslav Samson Lenk

Ilustrační deník.

Patronkou Běhu pro hospic je Veronika Čamková

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vysočina – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Žďárské „íčko“ bojuje o titul

Žďár nad Sázavou 18. srpna – O titul Informační centrum roku 2017 bojuje v celostátní internetové anketě také Turistické informační centrum ve Žďáře nad Sázavou. V loňském roce do „íčka“, které sídlí v prostorách Staré radnice, zavítalo 28 tisíc návštěvníků.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení